Tanganyika Reloaded

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod huhu » 28 Nov 2021, 12:40

Teším sa na ďalšiu tanganiku :) Asi je už neskoro, ale nemohol si spodnú skrinku spraviť tak, že by bočné časti prečnievali hore do plochy akvária pár cm a tým by ti prekryli ten polystyrén aj spodné sklo? Ja to mam tak a to mam akvarko na 8 cm polystyréne :D
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 28 Nov 2021, 21:13

Tááák stolík už je doma komplet pripravený aj s polystyrénovou "snehovou" pokrývkou a teší sa na nové akvárium, ktoré sme s dcérkami boli skontrolovať a asi dorazí už zajtra :D
Vypadá super, v reále ešte lepšie ako na fotkách a je fakt riadne stabilný, takže o nosnosť sa neobávam ani v najmenšom.
Áno, rozmýšľal som aj nad presahujúcou hranou, ale trošku som sa bál, či to stolár dobre pochopí a vyrobí, aby sa akvárko na stojan presne zmestilo a nepretŕčalo niekde vzadu a na boku pár milimetrov (keďže je v rohu, bolo by to viditeľné a hlavne mne by to vadilo) ... ale keď vidím ako super zmákol tento stolík, už by som sa nebál - tak mi treba, budem vedieť pri ďalšom akváriu :P
Nakoniec som sa rozhodol (aj po viacerých odporúčaniach), že použijem ako podložku klasický 2cm polystyrén a ak by to v budúcnosti vadilo, vždy to viem nejak oblepiť páskou/tenkou hranou, ktorá zakryje nerovnosti a špinu a bude ladiť so stolíkom.
Mojou najväčšou obavou teraz je ako naukladám kamene a spustím všetky tie nové "výmysly", ktoré počas mojej mladosti (teda mladý sa cítim stále ;) ) neexistovali, a hlavne, aby sa podarilo zabehnutie akvária !
Prílohy
01.jpg
Kontrola akvária u dodávateľa prebehla úspešne
Stolík pod akva s 2cm PS_28112021.jpg.JPEG
Stolík rozdelený na 3 časti, poličky vyberateľné, aby som mohol dať filter kde to bude vyhovovať...
Stolík pod akva s 2cm PS_2_28112021.jpg.JPEG
Rozkaz znel jasne, musi ladiť s ostatným nábytkom :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod 1joko » 29 Nov 2021, 14:55

Vypada to zatiaľ super. Ja mám tiež podobnú skrinku pod akvarkom
Obrázok užívateľa
1joko
 
Príspevky: 180
Obrázky: 0
Registrovaný: 09 Nov 2014, 20:05
Bydlisko: Lučenec

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 30 Nov 2021, 12:48

Včera bol deň D :D
Priviezli mi akvárium aj s vybavením (neživým - filter, svetlo, kryt, UV, roztok do vody, štrk).
Nie je nad to vybrať si skvelého dodávateľa :) Poprosil som Fuljerovcov o pomoc so "štarovacím balíčkom pre zabehnutie"... a prišiel zabehnutý filter a medzi náplňami dokonca už bol dlhšie používaný "tanganyický" matrix + sáčok s extra bio kultúrou od nich). Kamene, ktoré už netrpezlivo čakali asi týždeň na terase, si teda ešte riadne počkali, kým som zistil, čo kde a ako zapojiť a odhodlal sa konečne k nasypaniu prvého vrecka piesku a napusteniu prvých pár litrov vody 8-) Potom prišli na rad kamene a stavebná činnosť.
Designovo založené dcérky asistovali, kontrolovali a fotili (každý kameň má asi 10 foto na profilovku), nosili mi ľahké občerstvenie a povzbudzovali a vraj nepôjdu spať skôr ako to bude hotové a zasvietené :roll:
Moja skvelá žena (ja ju chápem, nie každý je akvarista od malička, ale aj ona verím bude :) ) s veľkými obavami zaliezla do spálne ( či to nepraskne, či to podlaha udrží, či to nezačne tiecť, či... asi to tu všetci poznáte). Ale aj tak je super, že to dala a že mi dovolila tento návrat do "africkej mladosti" :)
Okolo 19tej už akvárium bolo "nadizajnované" - porota ho jednohlasne odsúhlasila a tak som sa pustil do napúšťania a priebežného dopĺňania EasyLife roztoku.
Najviac som tŕpol pri spustení filtra a UV, ale všetko prebehlo bez problémov. Cca hodinku potom ako bežal filter som vypustil aj sáčok s vyklepanou kultúrou, hádam jej bude u mňa dobre. Dokonca krátko po 22hod som nejak poskladal aj kryt s osvetlením a prebehlo slávnostné zasvietenie - to bolo radosti! (a fotiek :) ).
Ďalším krokom (asi už dnes) bude výstavba obytných štvrtí pre Zlatých Ocellatusov (=uloženie ulít a spol) a možno už aj rastlinky stihnem cestou z práce zobrať :)

... len stále netuším, čo s tými lesklými mušličkami, bez ktorých mi to asi baby doma neskolaudujú :P
Prílohy
hotovo 22hod.jpg.JPEG
No a takto to vypadá s osvetlením
napustene 90percent_cca 8hodin po napusteni.JPEG
Takto to vypadalo ráno cca 10 hodín po napustení, povlak zvrchu pekne mizne, viac vody zatiaľ dávať nebudem
Laja foti nove akva.jpg
... jedna foto z milióna :)
napustene do tristvrte_1.jpg
Tri štvrtiny vody po cca 90min, ide to celkom rýchlo, trochu som ubral prietok a začínam stresiť pred spustením filtra
prva voda_2.jpg
Prvá voda, zatiaľ neprasklo :)
napustene na 20percent zboku_1.jpg
Napustene na 20%, pohľad zboku
Začíname zakladať.jpg
Priprava na aranžovanie ukončená, ide sa na to...
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 01 Dec 2021, 10:02

Včera som sa zase hrabal v akvárku do polnoci (aby mi rastlinky neuschli a aj som sa nevedel dočkať ako to bude vypadať), tak príspevok píšem trošku s oneskorením.
Viem, že na Tanganyiku je to moc zelené, ale sem-tam sú tam aj také oblasti a my doma máme radi zelené rastliny a prírodu. A keďže sa budeme sa budeme na toto akvárko pozerať najviac my, dovolil som si to trošičku prepísknuť ... no a rybkám skúsim potom nahovoriť, že u nich by to v originále vypadalo nejak takto ;)
V každom prípade si ale každú radu, či dobre mienenú kritiku, cením!
Prílohy
Akvarko po vysadeni rastlin_30112021.JPEG
Troška viac zelene, uvidíme, čo na to rybky :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 01 Dec 2021, 14:52

Rybám je to jedno. Udělej si to pěkný na oko pro sebe a rodinu.
Můj strejc má malawi 550l přes 30 let s různýma kytkama a tlamovci nosí plný huby mladých pořád :D
Pěknej vývoj i s fotohistorií.... Ať se daří ;)
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod peter » 01 Dec 2021, 17:51

Ahoj. Ja som mal "kilesy" - 12ks s Lamprologus meleagris - 15 ks v akváriu s dnom o rozmeroch 2000x1300x1300mm (delta) skaly + jemný piesok+ Paracyprichromis nigripinnis 30 ks a v spodnom stĺpci akva to nerobilo dobrotu. ˇKillesy stavajú dosť veľké hniezda a samci si ich bránia - pri stavaní zasypávali ulity šnekáčom. Šnekáči zasa bránia ulity. Pri veľkosti (ploche) Tvojho dna + šutre, by som si na Tvojom mieste vybral buď" Kilesy" alebo šnekáčov. Držím palce.
peter
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2019, 15:51

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod peter » 01 Dec 2021, 18:01

...a stým UV (ak je tým myslená UV filtrácia)opatrne, aby si si nezničil všetky baktérie - aj tie užitočné so zabehnutého filtru. Akva je pekné.
peter
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2019, 15:51

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 01 Dec 2021, 20:49

head66y6 píše:Rybám je to jedno. Udělej si to pěkný na oko pro sebe a rodinu.
Můj strejc má malawi 550l přes 30 let s různýma kytkama a tlamovci nosí plný huby mladých pořád :D
Pěknej vývoj i s fotohistorií.... Ať se daří ;)



Ďakujem pekne :) Snažím sa to trošku zdokumentovať takou formou, aby to aj prípadný začiatočník akvarista (príp. začiatočník cichlidár) pochopil a vedel si predstaviť aj časovú náročnosť a postupnosť krokov, rozdiely oproti iným rybkám atď.... ak to trošku pomôže, či poteší aspoň jedného človeka, má to všetko význam (a keďže mňa to teší, tak už to začína mať význam : :P ).
Podobne to vidím aj ja, robíme to pre nás, tak nech sa to páči hlavne nám ;) Na druhú stranu však chcem pre rybky dosiahnuť prostredie, v ktorom budú šťastné a spokojné a verím, že sa mi tieto dve veci podarí skĺbiť :)
Prílohy
1638313723461.JPEG
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 01 Dec 2021, 21:14

peter píše:Ahoj. Ja som mal "kilesy" - 12ks s Lamprologus meleagris - 15 ks v akváriu s dnom o rozmeroch 2000x1300x1300mm (delta) skaly + jemný piesok+ Paracyprichromis nigripinnis 30 ks a v spodnom stĺpci akva to nerobilo dobrotu. ˇKillesy stavajú dosť veľké hniezda a samci si ich bránia - pri stavaní zasypávali ulity šnekáčom. Šnekáči zasa bránia ulity. Pri veľkosti (ploche) Tvojho dna + šutre, by som si na Tvojom mieste vybral buď" Kilesy" alebo šnekáčov. Držím palce.



Waw, naozaj veľmi pekne ďakujem peter! Veľmi zaujímavá a užitočná pripomienka, naviac keď to máš aj overené praxou. Má to veru logiku, veru riadne si mi zamotal hlavu a určite to ovplyvní výber osadenstva alebo aspoň rozostavenie akvárka (niečo ma napadá, len to musím skúsiť v praxi ako to bude vypadať - reálne mám ešte cca 2 týždne, takže radšej budem 2x merať ;)

Čo sa UV týka, tiež veľká vďaka, presne to napadlo aj mňa, takže beží teraz cca 5-6 hod/denne a v budúcnosti myslím, že to budem uberať (resp. upravovať podľa parametrov vody a stupňa opálenia rybiek :) ).
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

PredchádzajúciĎalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron