Tanganyika Reloaded

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 01 Dec 2021, 21:46

Po nasadení rastliniek v akváriu, vyliezli z nich prvý obyvatelia akvária - deti sú nadšené :mrgreen: - už im dali aj mená: Sheldon, Rocket, Speedy apod :)
A to sa v najbližších dňoch chystá pristátie 2-3 prvých "Ancistrusov na mesiaci", nech sa už začne vytvárať aj reálna bio-atmosféra v akváriu - bojím sa ale, že decká budú chcieť s nimi aj spať :roll:
Prílohy
1638313723410.JPEG
Sheldon je absolútna jednotka, nabehá asi 20metrov denne ;)
1638313541799.JPEG
Druhý najrýchlejší bežec :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 01 Dec 2021, 22:47

Dnes som sa rozhodol ešte upraviť 2 "sídliská" pre ocellatov, zahustiť Cryptocorinu, zmeniť trošku smer prúdenia z filtra pomocou difúzera (Biomaster to zatiaľ riadne točí), lepšie ukotviť niektoré rastlinky (najradšej využívam dierové menšie kamienky, ktoré som si doniesol ako decko pred cca 30-35 rokmi z Juhoslávie :) ) a áno :shock: , pridal som aj zopár tých slávnych trblietavých mušličiek. Doplnil som časovač a stmievače osobitne pre každú lampu.
V najbližšom čase bude isto ešte nejaká prestavba (buď v zložení osadenstva alebo v rozložení miest a obcí v akváriu) na základe rady, ktorú mi napísal "peter" pár hodín dozadu a ktorá má logiku ... je to super, mám o čom premýšľať :)
Zatiaľ to teda u nás vypadá takto:
Prílohy
detail_5.jpeg
detail_1.jpeg
celkovy pohlad zpredu_01122021.jpeg
Celkový pohľad spredu po ukončení záhradničenia
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 02 Dec 2021, 22:44

Ďalší BIG DAY za nami!
Už dnes bol nakoniec ten veľký deň, kedy sme vypustili prvých obyvateľov (z J.Ameriky :roll: ), aby nám zabehli africké jazierko u nás :) Nemohli sme sa dočkať, tak sme do toho šli už o deň skôr ako bolo plánované. To bolo radosti, slávnostne sme si boli u Fuljerovcov prevziať sáčok s 3 (slovom "troma") prísavníčkami Ancistrus Gibbiceps a s najväčšou opatrnosťou (pretože v aute nemáme bezpečnostné sedačky pre prísavníky :) ) sme ich viezli domov a opatrne vypustili do ich novej africkej domoviny.
Ďalšou zmenou bola dnes mierna úprava v akváriu, ktorá by mala zabezpečiť veľkú vec - vzájomné spolunažívanie Enanatiopusov a Ocellatusov. Snažil som sa vytvoriť dve miesta (volám ich malé a veľké sídlisko) pre Ocellatov - pridaním ulít a lepším oddelením kameňmi a rastlinami, a popri tom ešte zväčšiť voľné pieskové územie pre Enantiopusov, ktorí potrebujú veľa voľného priestoru. Aj keď myslím, že obyvatelia si to neskôr upravia podľa seba a poprenášajú a prestavajú všetko podľa toho ako im to vyhovuje - tak ako to má byť :) Takže hlavnou úlohou bude predovšetkým tieto dva druhy sledovať a reagovať na ich vzájomné správanie (lepšie ako čumieť na telku po večeroch).
Ale môžete sami posúdiť ako a či sa mi zámer podaril a budem rád, ak mi dáte aj nejakú spätnú väzbu, či to má podľa Vás logiku ;)
Prílohy
Upravena nadrz zboku_02122021.jpg
Pohlad zboku po uprave_vpredu hrisko pre Enantiopusov
Upravena nadrz_mensie ulitove miesto vzadu  pre ocelaty.jpg
Menej lukrativne male sidlisko - blizsie k Enatiopusom - tu asi budu lacnejsie ceny bytov :)
Slavnostne vypustenie prisavnikov_1.jpg
Slávnostné vypustenie prvých prieskumníkov sprevádzané obrovským nadšením a ako inak, fotením ;)
Jeden z prvých 3 obyvatelov_Ancistrus Gibbiceps.JPEG
Jeden z gibbicepsov - juhoamerických zabiehačov Tanganyiky :)
Upravena nadrz_vacsie ulitove miesto pre ocelaty.jpg
Velke sidlisko ocellatusov
Upravena nadrz zpredu_02122021.jpg
Pohľad zpredu po prestavbe sidlisk pre ocellatov
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod peter » 03 Dec 2021, 16:41

Ahoj takino, nie je to zlé. Ja by som kvôli Enantiopus killesa rozdelil tie šutre do rohov, jeden vyššie, druhý nižšie, tak aby vznikli 2 ohraničené"sídliská" pre "ocellatov" v rohoch, oddelené od Enantiopus-ov a pridal by som ešte ulity. Ja som použil 50ks neothauma tanganyicense, ale dobrá je aj ulita z obchodu(polotovar na prípravu jedla) alebo z prírody. Tým by Ti by ostal väčší priestor pre "killesy" vpredu a v strede až po zadnú stenu akva. Toto je môj pohľad. Nech sa rybám aj Tebe darí.
peter
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2019, 15:51

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod peter » 03 Dec 2021, 16:46

...a vľavo skryješ aj nasávciu trubku do filtra ;)
peter
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2019, 15:51

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod peter » 03 Dec 2021, 17:00

...a ešte ma napadlo, ak by sa Ti premnožil "druhý najrýchlejší bežec" zaobstaraj si slimáka Clea Hellena (Surmovka vražedná) a máš po starosti. Ja mám jednu "Hellenu" a z pôvodného stáda "druhých najrýchlejších bežcov" nemám ani 1 ks. :-)
peter
 
Príspevky: 31
Registrovaný: 16 Nov 2019, 15:51

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 04 Dec 2021, 17:28

peter píše:Ahoj takino, nie je to zlé. Ja by som kvôli Enantiopus killesa rozdelil tie šutre do rohov, jeden vyššie, druhý nižšie, tak aby vznikli 2 ohraničené"sídliská" pre "ocellatov" v rohoch, oddelené od Enantiopus-ov a pridal by som ešte ulity. Ja som použil 50ks neothauma tanganyicense, ale dobrá je aj ulita z obchodu(polotovar na prípravu jedla) alebo z prírody. Tým by Ti by ostal väčší priestor pre "killesy" vpredu a v strede až po zadnú stenu akva. Toto je môj pohľad. Nech sa rybám aj Tebe darí.


Ahoj peter, diík moc za cenné pripomienky, cením si toho, naozaj veľmi rozumné komenty, asi si už párkrat tieto cichlidy videl :) O tej vrahyni nádejných bežcov - Helene - počujem prvý raz, zatiaľ som mal teda v zálohe rybky, čo ich pojedajú, keby niečo - ale takto by som aspoň v budúcnosti (keď už bude každý cm2 priestoru vychytaný) nemusel uberať stávajúcim obyvateľom životný priestor (resp. slimák ho asi potrebuje o dosť menej).
Musím ale povedať, že pri poslednej návšteve u Fuljerovcov (cca 5km odo mňa) som zistil, že snaha určovať prírode/ rybám ako a kde majú žiť asi (isto) nie je ideálna. Tam som totiž videl v akváriu Killesy s Ocellatmi (aj Leptosomami, ale tie boli ako vždy voči ostatným v poho a mlátili sa len samce medzi sebou) a jeden zaujímavý úkaz. Ocellaty aj Enatiopusy mali "určené" svoje priestory, kde mohli byť v kľude. Hlavný Enantiopus-ák fakt borec to aj rešpektoval a postavil pre svoje baby parádne "hniezdočko" tam, kde sa to očakávalo. Ale top samec Ocellatov - s výrazom Rockyho Balbou v 12tom kole - si zobral svoju najkrajšiu ulitu a fláknul ju Killesákovi presne navrch kráterika, ktorý vybudoval, pretože usúdil, že to je najideálnejšia poloha pre jeho top-vilku /inak fakt tam presne zapadla/. A bránil ju v jednom kuse až to Enantypus vzdal a len semtam prišiel rýpnuť, ale skôr len tak "proforma" . Takže sa obávam (ale vlastne a teším), že u mňa to môže dopadnúť podobne - a toto ma na cichlidách neskutočne baví :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 10 Dec 2021, 12:41

Zabiehači usilovne makajú a tešia sa na nových spolubývajúcich z Afriky, ktorí by mali doraziť už o 3 dni :)
Prvé dni sa ochotne podelili o jedlo aj so slimákmi, ale dnes sa už bijú aj medzi sebou, z čoho som celkom prekvapený...asi budú so mnou chodiť na ranné tréningy, nech sa trošku vybijú :)
Prílohy
16391359263113407843569437287950.jpg
Na dennom svetle sú naozaj fešáci
20211206_191439.jpg
Najprv nebol problém podeliť sa s kámošmi
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 11 Dec 2021, 23:59

Keďže, ak pôjde všetko OK, v pondelok už by mali k nám priplávať prví Afričania (asi nenasadím všetky rybky naraz, ale to rozdelím aspoň na dve polovice), dnes cca 48 hod vopred som spravil v zabiehanom akváriu veľké upratovanie:
- vymenená skoro polovica vody (cca 45%), dopĺňaný AquaSafe podľa doporučenia. Tu som ale nesprávne odhadol relatívne rýchly pokles teploty vody pri tak veľkom úbere objemu a teplota klesla z 24,6 na (najmenej 21,7). Ešteže tam nemám cichlidy, nabudúce musím na to dať pozor. Zapríčinené to ale bolo aj nezvykle dlhou dobou výmeny, lebo ja ... som pri kontrole dotiahnutia hadíc (v tomto prípade od UV lampy) omylom zatočil na druhú stranu a hadica vyletela vytiekli cca 2-3 litre vody (zástrčky okolo + filter atď.), takže som musel rýchlo odpojiť el.zástrčku, komplet vyutierať, podoťahovať, vysušiť fénom, ešte asi 10krát sa uistiť, že je to naozaj dotiahnuté a zmeniť uloženie UV lampy, ktoré nebolo najvhodnejšie - no robota na 2 hodiny ale aspoň viem, že to mám teraz v poriadku a rozhodol som sa, že ešte dokúpim pre istotu aj hadicové spony, každé pripojenie poistím a nebudem sa spoliehať len na originál prípojky.
- Cryptocorine sa rozpadali listy, tak som ju komplet vyhodil, lebo rozpadávajúce listy (rôzne špinili vodu a rozkladali by sa). Pre Leptossomy chcem ale kúpiť novú, overenú XL (táto bola súce darovaná, ale už od začiatku nevypadala 100%) veľkú Cryptošku - v pondelok ju asi poriešim spolu s rybkami.
- Anubiasy sú pekné, dva aj vyhnali nové lístky a 3 z nich som trošku presadil a presunul pri zmene rozloženia, aby sa vytvoril väčší priestor pre Enantyopusy a, ale neubralo sa miesto ostatným rybkám. Uvidíme ako to bude fungovať.
- presunutý ostrovček z Anubiasmi trošku dozadu, aby sa teda vytvorilo viac miesta vpredu miesto pre plavcov. Ďalšie miesto sa dosiahlo presunutím kameňa napravo tiež viac dozadu v kombinácii s miernym posunutím Anubiasu a dodaním jedného "krycieho" kameňa pre zadné sídlisko ocellatov. Na fotkách to tak nevypadá, ale veľmi to pomohlo a zväčšilo priestor a pritom neubralo nič zo sídlisk Ocellatom, skôr sa mi to zdá naopak. Fakt som spokojný, jedine foto vypadá naprd, ale to asi nie je to hlavné :) Naviac som zistil, že pod veľkým kameňom sa zospodu po bokoch dali vytvoriť zaujímavé jaskynky, ktoré sú aj pekné a možno budú aj užitočné, prísavníci si ich okamžite obľúbili.
- samozrejmosťou je vyčistenie filtra - pri Biomasteri (keďže akvárko fičí ešte len 2 týždne) to znamená vyčistenie predfiltra, čo je pohodová záležitosť (ak si neodšróbujete hadicu do UV lampy :roll: ).
No a v priebehu týždňa mi má ešte doraziť 30 ulitiek, uvidíme, koľko z nich sa bude dať použiť....
Zajtra ešte testnem kvalitu vody a verím, že všetko bude pripravené :)

Ozaj ešte ohľadom Obr-prísavníkov - zabiehačov, tí sú inak fakt skvelí: zaujímavé je, že po výmene vody sa úplne prestali byť a naháňať, zrazu pekne vedľa seba existujú bez problémov. Tento týždeň som inak o Gibbicepsoch čítal koment od jedného típka z Ameriky, ked sa ho pýtali, ako je s nimi spokojný. Odpovedal "they shit more like they clean" - áno mal pravdu :D , ale aj tak sú skvelí!
Prílohy
20211211_223018 (2).jpg
Pohľad zboku po úprave
Po upravach_zpredu.jpg
Pohľad zpredu, ale fakt to nie je tak natlačené ako to vypadá
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod 1joko » 12 Dec 2021, 07:47

Vypadá to velmi pekne.Už len rybky tam chýbajú
Obrázok užívateľa
1joko
 
Príspevky: 180
Obrázky: 0
Registrovaný: 09 Nov 2014, 20:05
Bydlisko: Lučenec

PredchádzajúciĎalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia