Tanganyika Reloaded

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 13 Dec 2021, 23:19

Tak už je to tu :D
Dnes sa moja malá Tanganyika konečne zaplnila!
Doviezol som si novú, zdravú veľkú Cryptocorynu, ktorú som zasadil ešte pred nasadením nového afrického osadenstva - podľa mňa to pekne spestrila a do budúcna ponúkla predovšetkým Leptossomám peknú možnosť súkromia.
Takže po dlhom výbere a preberaní všetkých kombinácií a možností tu prikladám zoznam nového "bytčiansko-tanganického" osadenstva (ktoré sa moc nezmenilo oproti predpokladanému):
20 x Cyprichromis Leptosoma Kitumba (zmena oproti pôvodne plánovaným "Kekese"
15 x Lamprologus Ocellatus Gold
10 x Enantiopus Kilesa
6 x Altolamprologus Compressiceps Musa "Gold head" (namiesto plánovaných 10 som 4 ubral, ak by som do budúcna pridal ešte nejakých "skalných" obyvateľov)

Rybky sa po nasadení krásne zabývali a celkom oťukali, do cca 3 hodín od vypustenia už majú plus-mínus vytypované svoje útočiská, aj keď nejaká zmena isto bude. Som ale veľmi šťastný (aj napriek 2 rybkám = jeden ocellatus a jeden gold head, ktoré boli najskôr v rohu stresované, ale potom to rozchodili ), že všeeeetky rybky to prežili bez nejakého výrazného stresu alebo nebodaj zranenia apod.
Dokonca už vidím aj množstvo šarvátok medzi týmito puberťákmi (3 - 6 cm podľa druhu) asi najhoršie to znášajú prísavníci-zabiehači, ktorým sa skončili zlaté časy a budú musieť z pôvodne plánovaných 150 litorvých teritórií nejakých 149 ubrať :D

V prvých dňoch budem pozorne sledovať správanie rybiek, dýchanie, plávanie a spol a aj testovať vodu každý deň - preventívne ... nechcem tam sypať/liať žiadne aditíva, rád by som, aby sa to zabehlo a "zžilo" s novým osadenstvom prirodzenou cestou (ako sme to robili kedysi v stredoveku = pred 25 rokmi :) ).

Menu, ktoré sa bude zo začiatku podávať viackrát denne (pretože puberťáci toho čosi zjedia - viem, mám aj v ľudskej podobe také kúsky doma), kľudne aj 6-8krát/deň v menších dávkach (zo začiatku aj kvôli menšiemu špineniu nádrže), budú tvoriť mrazené cyklopy, neskôr sa pridá aj niečo naviac...

Držte palce a vopred vďaka za každú radu z Afriky, Ameriky, aj Antarktídy ;)
Prílohy
20211213_193526.jpg
Jedna dobrá večera a akí sú všetci šťastní!
20211213_184720.jpg
Najlukratívnejší flek - o túto jaskyňku je absolútne najväčší záujem - bijú sa o ňu aj prísavníci
20211213_180802.jpg
Na začiatku sme ich takmer nevideli, aj keď ich bolo 51 nových kúskov
20211213_163940.jpg
K uvítaciemu výboru pribudla dnes aj kamarádka
20211213_162730.jpg
Nová Tanganyika volá - výhľad na nový dom :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 14 Dec 2021, 20:38

Afrikánci sa u nás v Bytči skvele udomácnili :)
Leptosomy objavili vrchné vrstvy akvária, už sa tam aj vyfarbujú zo dvaja predčasne vyvinutí teenegeri, piesok už je kompletne preosiaty od enantiopusov, mladí boxeri (ocellati) neustále usilovne trénujú medzi sebou a compressicepsy sa zatiaľ poflakujú kade tade - jeden s leptosomami, druhý sa bije o ulitu s ocelkatom, tretí o jaskyňu s prísavníkom, štvrtý okupuje skrýšu v skalách a učí sa loviť baby. A keďže bolo v skalách trošmu prázdno, rozhodol som sa pre posledné zvýšenie stavu obyvateľstva - pribudlo 6 "skalných" Afričanov v žlto-čiernych dresoch - Julidochromis sp.Combe. Krásne smelé rybky, ktoré to tu ešte viac rozprúdili! Počítam, že Gibbicepsi dajú zajtra výpoveď :D
Prílohy
16395105365802231927602582074940.jpg
Aklimatizácia im trvala asi 2 sekundy :)
20211214_171519.jpg
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod huhu » 18 Dec 2021, 18:45

pekneee, teším sa ako budú rásť....
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 19 Dec 2021, 18:48

V poslednom príspevku som to asi zakrýkol, pretože hneď na druhý deň okolo obeda som si všimol jednu (do večera už ich, bohužiaľ :cry: , bolo 6 ks) leptosomu, ako veľmi divne plávajú hlavou naklonené hlavou ku dnu a čím ďalej, tým menej zvládajú manévrovanie a prakticky sa nechávajú iba unášať prúdom vody ... až pokiaľ niekde "nezapadnú" a uhynú. Na druhý deň takto "odišli" ďalšie 3 rybky-leptosomy, pritom ostatným sa darilo skvele. Poslal som preto video najnaj-expertovi - Imovi Fuljerovi a jeho žene (od nich som aj rybky bral), ktorí mi ihneď obratom vysvetlili, že rybky sú totálne vychudnuté a pravdepodobne zomierajú na podvýživu. A tak mi hneď ponúkli živé artémie (v striekačke 1-2 dávky) + som si zaobstaral komplet set na výrobu, pretože mladé leptosomy majú veľmi malé ústa na veľké cyklopy a veľmi často o suché krmivo ani nezakopnú. Ihneď som priletel domov, vstrekol živé artémie a pozoroval ako sa zachránia ďalšie 2-3, ktoré boli na tom zle. Niektoré začali jesť, niektoré ale nie, hlavne tie, čo na tom boli zle, vytrvalo odmietali čokoľvek, čo som skúšal (artémie, mrazené artémie, maličké červené cyklopy, väčšie cyklopy, SeraSan, rozdrvený Serasan, vaječný žĺtok, ...) až pokiaľ som ich nevylovil uhynuté :(
Vtedy mi to celé docvaklo - od začiatku ako jediné z pomedzi všetkých nasadených druhov rybiek iba leptosomy boli stále veľmi divné, utiahnuté, tmavé so stiahnutými plutvičkami, bez života, proste smutné .... ak by šlo o človeka, povedal by som, že v totálnej depresii. A pri tej príležitosti som si spomenul, ako pred 25 rokmi, keď som choval ešte leptosomy sp.mpulungu, tiež boli veľmi citlivé a viac náchylné na stres ako iné rybky. Kvôli tomu ich vtedy málokto bol ochotný chovať a "babrať sa s nimi". Myslím teda, že tieto rybky proste upadli do takého stresu (nové prostredie, zo začiatku nevedeli prehltnúť podávané cyklopy, ktoré neboli ani živé - oni dovtedy totiž nič iné nejedli), že nechceli už ďalej žiť. Stále som však vytrvalo toto zmenšujúce stádo prenasledoval a nad ich tlamy skúšal dávkovať väčšinou živé a mrazené artémie a 7 z nich sa rozhodlo žiť a konečne sa začínajú sfarbovať a plávať aj po celom akváriu. Pevne verím, že týchto sedem statočných to už dá!!! Držte, prosím palce!

Túto informáciu píšem aj kvôli tomu, ak sa hocikto v budúcnosti s podobnými problémami (alebo skúsenosťami) mohol z tohto poučiť = aby mala moja prezentácia vo fóre skutočný zmysel. Preto aj tak často prispievam do mojej prezentácie - aby hocikto (alebo aspoň jeden človek), kto v budúcnosti bude zakladať Tanganyiku (prípadne aj iný typ), vedel sa po prečítaní mojich poznámok lepšie a rýchlejšie orientovať v tomto svete, prípadne sa vyhol chybám, ktoré by sa nemuseli stať ;)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 20 Dec 2021, 22:36

No a dnes aj nejaké dobré správy :)
Obr-Prísavníci (Gibbiceps) neskutočne rýchlo rastú, za 10 dní sú minimálne 2x väčší, doslova rastú pred očami. Aj vďaka tmu (myslím) sú o dosť trúfalejší aj voči ostatným obyvateľom a medzi nimi to už často býva riadne tvrdé. Naviac sú už aj schopní pohnúť ulitami a to ocellatov aj compressicepsov moc neteší, julidochromisy ich tiež vždy vyhostia zo svojho teritória. Takže dávam týmto godzilám reálne max 2-3 týždne a budú musieť poputovať niekde inde - výmenou za nejakých menších čističov (pretože deti rozkázali, že vysavače proste musia byť!).
- Cyprichromisy už sa rozhodli fungovať a užívať si život a dnes som videl dokonca aj nejaký predpubertálny pokus o tanček :) Všetky už majú viac, či menej podfarbené plutvy a ich brušká konečne nie sú prepadnuté.
Ostatné ryby sú mega aktívne :)
- Enantiopusy sú úplná bomba - myslím, že odsávací zvon môžem vyhodiť, takto čistý piesok nebol hádam ani na začiatku! Ale čo je oveľa prekvapujúcejšie, už samci už začínajú poriadne otravovať samičky, neustále tancujú a semtam aj nejakú atrapu hniezda spraví jeden (asi tak 3x denne, kým to ostatní nezahrabú). Dnes dokonca dvaja samci spoločne=v jeden čas lovili baby každý vo svojom rohu a medzitým na seba robili riadne útoky - krásne divadlo! Už aj farby začínajú mať krásne.
- Zlatí oceláti sú skutočné šperky akvária - najväčší miláčikovia mojich detí - vraj vypadajú stále ako naštvaní boxeri :) Samišky posedávajú zatiaľ kade-tade a samci popri "stavbárčine" neustále biojujú medzi sebou. Ich farby sú nádherné, povaha nevyspitateľná - bojím sa, že každú chvíľu niektorý z nich vyskočí z akvárka a zavesí mi jednu :)
- "Alťáci" (Compressiceps) sa rovnomerne rozmiestnili pozdĺž celého minitanganického akvária, už majú parádne sfarbenie aj tvar a chránia si teritória - iba na jedného chudáka sa zatiaľ nenašlo vhodné miesto a všetci ho vyháňajú...ale možno keď sa ešte zosilnie a čo-to potrénuje (možno odkuká od ocelátov niečo), kto vie ;)
- Julidochromisy nemajú s nikým žiaden problém, ak chcú, odoženú každého, ale ak sa nepotrebujú dokazovať svoju prevahu, kľudne sa nechajú odohnať. Sú ale napr jediné, ktoré kedykoľvek dokážu vyhnať gibbicepsov.

No a ešte jedna uajímavá skúsenosť ohľadom testov na vodu - konkrétne JBL Pro Scan - veľmi pohodlný test, ktorý som kúpil, lebo práve nebol u predajcu klasický JBL pásikový "manuál". Neustáe mi ProScan ukazoval NO2 = 0,25 - toho som sa už začínal obávať a pre istotu kúpil potom aj klasiku JBL. A čuduj sa svete, ten ukazuje, že NO2 bude max 0,1 - ostatné hodnoty by sa dali považovať za zhodné. Keď som pozeral nejaké recenzie Pro Scan od JBL, jedinú kritiku si vyslúžil presne ten istý problém aj tá istá hodnota (0,25), takže ak niekto budete používať, pozor na to - pravdepodobne ide o nejakú odchýlku kvôli optike foťáku na mobile (možno iba niektoré druhy mobilov, neviem ...), pretože tu ide o stupeň bielej farby...
Prílohy
20211219_213152.jpg
čo sa za mladi naučíš ...
20211220_204908.jpg
leptosomy sp.Kitumba sú celkovo tmavšie ako ostatné druhy "cypráčov", ale prekvapujú sfarbením (aspoň mňa) už teraz
20211220_204328.jpg
proste taký Rocky zo zlata :)
20211219_214118.jpg
Compressiceps Gold head už vypadajú ako zmenšení dospeláci, aj sa tak chovajú
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod takino » 30 Dec 2021, 15:24

Po uplynulých 10 dňoch pripájam pár noviniek a postrehov:
21.12. - som doplnil pozostalým Leptosomám nových kamarátov, pretože 7ks bolo na "húf", v ktorom trávia väčšinu života (ako aj na zaplnenie prázdneho vrchného priestoru nádrže) žalostne málo. A tak 3 dni pred Vianocami pribudlo 14 hladných "Kitumba" krkov. Do Vianoc to však 2 z nich rozhodli zabaliť, nejedli, dištancovali sa od ostatných až kým neuhynuli. Všetky ostatné (aj z pôvodnej aj novej várky) sú ale v pohode a verím, že toto už bude nezlomná partia ;) Musím ale povedať/napísať, že často - väčšinou tí istí jedinci - ma prekvapujú prehliadkami skalného útesu, aj keď vedia, že do pár sekúnd ich odtiaľ poženie niektorý z miestnych obyvateľov (najčastejšie Compressiceps).
22.12. - bol veľmi smutno-čudný večer, hlavne teda kvôli správaniu "Juliniek" = Julidochromisov, resp. Transcriptusov, komu to lepšie sedí. Do tohto večera boli všetky absolútne bezproblémové sebavedomé bez akéhokoľvek problému - všetkých 6ks. Avšak behom cca 2-3 hodín začali 4 z nich bezvládne krúžiť z prúdom vody hnanej filtrom dokola nádrže, potom sa semtam akoby spamätali, chvíľu vypadali zas v pohode a za pár minút zas. Všetky ostatné ryby v akvárku boli absolútne ok. Do druhého dňa 4 z nich "zmizli" - 2 som našiel a vytiahol hneď, ďalšie na 2./3. deň potom. Neviem, prečo sa to s nimi stalo a ani, o čo išlo. Tie dve, ktoré zostali sú úplne v pohode. Napadlo ma, že možno ostatné "odišli", keďže prehrali súťaž o vytvorenie páru a ich život stratil zmysel. Lenže tieto dva kúsky (sorry ale identifikovať teraz, či ide o samičky, samčekov, lgbt atď asi fakt nie je možné, ja to teda určite nedokážem) sa k sebe zatiaľ teda moc nemajú. Väčšinou sú od seba čo najďalej na iných koncoch nádrže a ak sa "stretnú", hneď na seba útočia. No uvidíme, čo z toho bude, možno je to nejaká hra v štýle "co se škádlivá, to se rádo mývá", či ako sa to píše :)
Inak počty zostávajú zachované.
Enantiopusáci sa stále viac a viac vyfarbujú (aj keď ich ešte čaká dlhá cesta:) )a snažia sa zatiaľ o nemožné, lebo aj keď som videl už asi 10 pokusov o pieskové hniezdočká lásky, enatio-puberťáčky to akosi vôbec nechápu a aj tancujúcich samčekov ignorujú filtrovaním piesku. Piesok je ale čistučký ako nový, v tomto tieto rybičky odvádzajú skvelú robotu.
Zato zlatí oceláti sa o nejaké pokusy o rozmnožovanie vôbec nezaujímajú, jediné, čo ich zaujíma sú neustále súboje o najlepšie nehnuteľnosti (ulity a mušle) s ostatnými zlatými spoludruhmi a Compressicepsami.
Compressicepsáci (6kúskov) majú medzi sebou akvárko rozdelené na 5 častí a tiež si stále iba bránia majetok pred všetkými ostatnými, iba 6temu sa nič zatiaľ neušlo tak sa schováva kade-tade a semtam sa pokúsi o nejaký výpad.
Našim godzilám - gibbicepsom - dávam cca 2 týždne, už sa naučili chodiť vždy na kŕmenie ostatných (bojím sa, že v noci už nám budú vyžierať chladničku, ktorá je blízko :? ), mám taký pocit, že už sa im ani tak moc nechce čistiť a keď sa medzi sebou naháňajú, sú dosť bezohľadní voči ostatným... že rastú 2-3x rýchlejšie ako ostatné rybky ani nehovorím ...

Vodu mením "pocitovo" každých 6-8 dná/cca 25%. Zvon akosi moc nepoužívam, tam kde sa dostanú Enantiopusy nie je čo filtrovať.
Ešte som si všimol jednu zvláštnu vec pri rastlinách - Anubiasoch. 2ks vôbec neprospievajú, hlavná stonka pomaly úplne vyhníva a listy odpadávajú jeden za druhým (aj keď sú pekné silné zelené, ale "pripojenie ku stonke" proste vyhnije. Zato ďalšie 2 kusy (a takisto aj Cryptocoryna) rastú skvele, vyháňajú aj nové listy a sú krásne. Neriešim to ale moc, tak to asi chce matka mini-príroda v našom 500 litrovom svete :)
Prílohy
20211224_133857.jpg
títo dvaja sa moc nemusia ;)
20211220_204318.jpg
no nie je zlatý? :)
20211224_133831.jpg
Dvaja poslední svojho druhu - málokedy je ich možné vidieť takto spolu
20211229_174056.jpg
Rovnocenný súboj o jedlo - gibbices vs zbytok sveta :)
takino
 
Príspevky: 29
Registrovaný: 17 Nov 2021, 11:48
Bydlisko: Bytča

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod maros » 31 Dec 2021, 08:04

Keďže máme dosť podobnú nádrž, dobré sa tie tvoje postrehy čítajú.. mne sa s julidami stalo to isté, aj keď neodišli za pár hodín ale postupne za asi 2 týždne.. z pôvodných 6 ks ornatus yellow mi takto ostal jeden a na príčinu som neprišiel.. predvčerom som doplnil 6 ks tak uvidím či sa chytia lebo ten jeden z pôvodnej zostavy ich teda kvalitne preháňa po akvarku.. vyzerá že sa mi pomaly vyriešil problém s leptosomami... Zmenil som akurát to že kŕmime viac krát denne, teda v podstate prekrmujem ale kvalita vody je ok a zatiaľ sa všetkých 14 či koľko ich je drží ( chcel som tiež doplniť ale už neboli v petroviciach)
maros
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 15 Júl 2021, 11:25

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod kvietik » 31 Dec 2021, 10:34

Áno aj fajn postrehy v "denničku" . ;) Úhyn rýb bol deň po pridaní nových 14 ks rýb, takže mohlo byť aj krátkodobé zvýšenie NO2 .
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Tanganyika Reloaded

Neprečítaný príspevokod huhu » 07 Jan 2022, 11:52

Zaujímavé... mne cyprichromisy držali na začiatku úplne v pohode. je pravda, že mi teraz pošli okrem jednej všetky... ale moje už mohli aj na vek... Premýšľam,.. píšeš, že meníš vodu každých 6-8 dní...nieje to často? Nemôže byť vo vode niečo čo im vadí? chlór alebo ja neviemčo... ja som si po výmene vody raz zrušil polovicu tropheusov... či im nedávkuješ niečo v malých dávkach a často... Tak mi napadlo. Neverím, že keď máš filter OK tak ti to akvárko nevydrží aj dlhšie bez výmeny... veď meriaš hodnoty tak vyskúšaj...
Aj julidky... pošli aj mne nejaké, ale opačne 2-3 pošli a nie ostali...
Neviem.. fakt. Ale je to nemilé keď sa také veci dejú. Držím palce!
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Predchádzajúci

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Google [Bot], Seznam [Bot] a 12 hostia