1600l nádrž Malawi

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod nhkg » 04 Apr 2016, 15:48

Kořeny mám volně položené a ty padají při údržbě furt. Ale ty jsou relativně lehké. Se šutry bych se bál, že mi praskne dno a to nejenom při jejich pádu. Právě jsem často viděl šutry podkládat pružným materálem, aby se tlak na dno roznesl a nehrozilo jeho prasknutí. Ale když už to nějakou dobu funguje, tak snad nic nehrozí.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 04 Apr 2016, 16:58

nhkg píše:Kořeny mám volně položené a ty padají při údržbě furt. Ale ty jsou relativně lehké. Se šutry bych se bál, že mi praskne dno a to nejenom při jejich pádu. Právě jsem často viděl šutry podkládat pružným materálem, aby se tlak na dno roznesl a nehrozilo jeho prasknutí. Ale když už to nějakou dobu funguje, tak snad nic nehrozí.



priznal sa aj ja som sa toho bal... no tak som sa upokojil, že mam dvojité dno spolu 3 cm skla a to by malo niečo vydržať a ak praskne tak je tam ešte jedno sklo :D. Nie....až taký blázon nie som :) a teraz vážne, pevnosť skla v tlaku je 1000 N/mm2 (platí pre plavené sklo tepelne neupravené) po premene jednotiek by to malo byť 101.94 kg/mm2. Ak mám správnu vedomosť moje sklo by malo byť "vyššej rady" tepelne upravené takže malo by mať ešte vyššiu pevnosť. No aj keby sa jednalo o klasické sklo tak aj to hravo prenesie iba jedenom jedinom mm2 viac ako 100 kg a môj cca 40 kg kameň môže hravo "stáť" iba na 0,5 mm2 . Sklo ma vynikajúcu pevnosť v tlaku horšie to je v ohybe. takže ak je podstavec pevný - neprehne sa pod váhou kameňa tak sa netreba ničoho báť. To samozrejme hovorí fyzika ako to bude naozaj dám vedieť :)
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod nhkg » 04 Apr 2016, 17:06

Hmm, to jsem nevěděl. Jestli to je jak píšeš, tak se není čeho bát. Možná by jsi mohl koupit delší kameny a vystavět to více do výšky. ;)
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Snoopy » 04 Apr 2016, 21:33

Dominik dakujem pekne za tip. :)
Snoopy
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 01 Feb 2016, 22:24
Bydlisko: Bratislava

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 15 Júl 2016, 15:48

20160714_052521.jpg
Dobrý deň

Na dlhšiu chvíľu som sa odmlčal nakoľko som mal veľa povinnosti a čo je na tom to fóre dôležitejšie vykonal som pokus s ktorým by som sa chcel s vami podeliť a požiadať vás o vaše pripomienky, rady a doplnenie.

Chcem som docieliť čisté akvárium s minimálnou údržbou.

Treba povedať, že to nebola ľahká úloha. Nakoľko som nechcel vymýšľať vymyslené. Siahol som po odbornej literatúre. Vizitka najlepších profesionálov na čistenie vôd mi prišla v podobe inkasa za vodne a stočné – (úhrada za odpadové vody).
Veď predsa nikto nevie viac o čistení vôd ako hydrotechnici. Podrobne som si naštudoval skripta pre vysoké školy – Stokovanie a čistenie odpadových vôd Duša Rusnák, Pavel Urcikán, Štefan Stanko · Vydavateľstvo: STU, 2008. , a Hydraulika I – Mesiar, kamenicky

V ďalšom som musel zhodnotiť svoje technické možnosti. Moje akvárium je napojené na prívod vody a odpad – cez bezpečnostný prepad. Technické vybavenie môjho akvária som už v minulosti podrobne vysvetlil preto sa s tým nebudem zdržiavať.

Prvým krokom čistenia je mechanické čistenie.

Potreboval som všetok kal dostáť do filtra. To bolo viac ako zložite. V prvom rade som nevedel vytroviť taký prúd vody aby som dostal kal do prepadovej šachty (filtra).Preto som Kúpil čerpadla s regulovateľným výkonom. Je potrebne povedať, že v tomto prípade je menej viac, ak som ich zapol na max. výkon vzniklo tvz. turbulentné prúdenie a celá nadrž ostala zakalené. Po nastavení čerpadiel som dostal kal na jedno miesto a to na dno pod prepadovú hranu, prepadová hrana je 80 cm vysoko. Bolo potrebné kal dvihnúť no nerozvíriť preto som do miesta vložil vzduchovací kameň samozrejme s možnosťou regulácie... . Kal síce vyšiel hore no vrátil sa kruhovým pohybom do akvária, preto som vytvoril tvz. Komín zatiaľ provizórne s nopovej fólie (používa sa ako doplnok pri izolácií spodnej stavby vid. foto). A slaaava  kal z nádrže bol preč... ale to je iba polovica úspechu.

Biologická úprava vody

Pre baktérie, ktoré požierajú kal sú potrebné iba dve veci a to potrava čo je kal a kyslík. Kyslík je viac ako potrebný pre celé akvárium delí sa na ChsK a Bsk čo znamená Chemická a biologická spotreba kyslíka.
Inak povedená silne prekysličená voda pomáha rybám a baktériám. Čím viac kalu mate tým potrebujete viac kyslíku a baktérie sa už namnožia samé... ak bude kyslíku nedostatok hrozí tvz. Ekologická havária nakoľko baktérie spotrebujú všetok kyslík a zahynú... je potrebné aj uviesť, že obzvlášť pri teplote nad 25 stupňov čo je prípad nás všetkých je to viac ako dôležité lebo teplota, kyslík, baktérie sú priamoúmerne veličiny potrebné pre celkový biotop... no ale už som odbočil... Vrátim sa k filtru, výkon filtrácie som musel znížiť aj tu platí, že menej je viac, ak voda filtrom iba preletí nestihne ani zďaleka prejsť potrebnou biologickou úpravou a je opäť v akváriu. Pre zabezpečenie dostatočného prístupu kyslíka som zakúpil výkonný vzduchátor a hadičku zaviedol do jednej trysky čerpadla. Treba povedať, že dusičnany pri mojich cca 160 rybách nepoznajú brata  a preto som priebežne dopúšťal čistú vodu do akvária cca raz za 2-3 dni po 10 min.(neviem koľko je to litrov  ) nevadí mi to nakoľko moje akvárium je v tomto smere plne funkčne, vodu iba pustím a ta sama odteká cez prepad... Moje akvárium s filtrom sa odrazu zmenilo aktivačnú nádrž a bola to paráda voda bola čistá cca 70 dní s minimálnou snahou.

Odrazu sa voda zakalila a bol to hoj... nevedel som prečo no odpoveď bola vo filtri. Aj čistiareň odpadových vôd ma svoje odkalisko , usadený kal sa nahromadil tak, že sa dostal cez čerpadlo spať do akvaria. Ten som odsal a je všetko OK no aj tak mi to nedá a chcem doriešiť aj to... a chcem sa spýtať ak zakúpim krevety zožerú to ? mate s tým nijaké skúsenosti ?


Dúfam, že Vás tento príspevok inšpiroval a budete mi vedieť ešte niečo poradiť, veď akváriu je pre radosť nie pre starosť 
Mám ešte jednu vypchávku ... ale to na budúce 
Prílohy
20160714_052521.jpg
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 15 Júl 2016, 15:49

Foto
Prílohy
20160714_052603.jpg
20160714_052551.jpg
20160714_052542.jpg
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 15 Júl 2016, 15:50

foto
Prílohy
IMAG0474.jpg
IMAG0472.jpg
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 15 Júl 2016, 15:51

foto
Prílohy
IMAG0481.jpg
IMAG0480.jpg
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod Dominik829 » 16 Feb 2017, 11:10

Dobrý deň,

dávno som ničím neprispel tak posielam aktuálne foto. Ryby pekne podrástli. No niečo mi tam chýba. A to veľké cichlidy :) Rozmýšľal som, že si kúpim aspoň 4 ks Astronotus ocellatus. Čo si o tom myslite ? Pomiešať Malawi s Južnou Amerikou. Sľubujme si od toho menej malých rýb nakoľko sa mi stále osadenstvo rozrastá a štyri veľké cichlidy pre krásu :)
Prílohy
file-5.jpeg
file1-3.jpeg
Obrázok užívateľa
Dominik829
 
Príspevky: 60
Registrovaný: 03 Feb 2016, 07:01
Bydlisko: Most pri Bratislave

Re: 1600l nádrž Malawi

Neprečítaný príspevokod paloi » 16 Feb 2017, 19:51

Čo z toho chceš mať? Myslím výhľadovo, o takého pol roka? Ak chceš prejsť postupne na Ameriku, tak kľudne, ale začal by som inzerátom na bazoši na predaj Malawi ;) A až keď zostane len torzo Afriky, nazval by som to "bezcenné", potom by som doplnil Astronotusy.

Ak to chceš na spestrenie Malawi, asi by som to nerobil. Ktoré ryby potom majú vyniknúť? Veľké Astronotusy alebo malé farebné afriky? Mne to k sebe nepasuje. Čím to napríklad budeš kŕmiť? Ak drobným bordelom, Astronotusy sa ani nenažerú. Keď veľkými granulami, Astronotusy Ti všetko pochytajú a Malawi aj tak skončí.

Toto je len môj názor, nepodložený osobnou skúsenosťou. Malawi som nikdy nemal. Kedysi som mal z Afriky nejaké Hemichromisy (podarované, švagor sa zo dňa na deň chcel zbaviť kompletného akvária) spolu s troma Astronotusmi, ale pri Astronotusoch len živorili.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 11 hostia

cron