Dobrý deň
Na dlhšiu chvíľu som sa odmlčal nakoľko som mal veľa povinnosti a čo je na tom to fóre dôležitejšie vykonal som pokus s ktorým by som sa chcel s vami podeliť a požiadať vás o vaše pripomienky, rady a doplnenie.
Chcem som docieliť čisté akvárium s minimálnou údržbou.
Treba povedať, že to nebola ľahká úloha. Nakoľko som nechcel vymýšľať vymyslené. Siahol som po odbornej literatúre. Vizitka najlepších profesionálov na čistenie vôd mi prišla v podobe inkasa za vodne a stočné – (úhrada za odpadové vody).
Veď predsa nikto nevie viac o čistení vôd ako hydrotechnici. Podrobne som si naštudoval skripta pre vysoké školy – Stokovanie a čistenie odpadových vôd Duša Rusnák, Pavel Urcikán, Štefan Stanko · Vydavateľstvo: STU, 2008. , a Hydraulika I – Mesiar, kamenicky
V ďalšom som musel zhodnotiť svoje technické možnosti. Moje akvárium je napojené na prívod vody a odpad – cez bezpečnostný prepad. Technické vybavenie môjho akvária som už v minulosti podrobne vysvetlil preto sa s tým nebudem zdržiavať.
Prvým krokom čistenia je mechanické čistenie.
Potreboval som všetok kal dostáť do filtra. To bolo viac ako zložite. V prvom rade som nevedel vytroviť taký prúd vody aby som dostal kal do prepadovej šachty (filtra).Preto som Kúpil čerpadla s regulovateľným výkonom. Je potrebne povedať, že v tomto prípade je menej viac, ak som ich zapol na max. výkon vzniklo tvz. turbulentné prúdenie a celá nadrž ostala zakalené. Po nastavení čerpadiel som dostal kal na jedno miesto a to na dno pod prepadovú hranu, prepadová hrana je 80 cm vysoko. Bolo potrebné kal dvihnúť no nerozvíriť preto som do miesta vložil vzduchovací kameň samozrejme s možnosťou regulácie... . Kal síce vyšiel hore no vrátil sa kruhovým pohybom do akvária, preto som vytvoril tvz. Komín zatiaľ provizórne s nopovej fólie (používa sa ako doplnok pri izolácií spodnej stavby vid. foto). A slaaava kal z nádrže bol preč... ale to je iba polovica úspechu.
Biologická úprava vody
Pre baktérie, ktoré požierajú kal sú potrebné iba dve veci a to potrava čo je kal a kyslík. Kyslík je viac ako potrebný pre celé akvárium delí sa na ChsK a Bsk čo znamená Chemická a biologická spotreba kyslíka.
Inak povedená silne prekysličená voda pomáha rybám a baktériám. Čím viac kalu mate tým potrebujete viac kyslíku a baktérie sa už namnožia samé... ak bude kyslíku nedostatok hrozí tvz. Ekologická havária nakoľko baktérie spotrebujú všetok kyslík a zahynú... je potrebné aj uviesť, že obzvlášť pri teplote nad 25 stupňov čo je prípad nás všetkých je to viac ako dôležité lebo teplota, kyslík, baktérie sú priamoúmerne veličiny potrebné pre celkový biotop... no ale už som odbočil... Vrátim sa k filtru, výkon filtrácie som musel znížiť aj tu platí, že menej je viac, ak voda filtrom iba preletí nestihne ani zďaleka prejsť potrebnou biologickou úpravou a je opäť v akváriu. Pre zabezpečenie dostatočného prístupu kyslíka som zakúpil výkonný vzduchátor a hadičku zaviedol do jednej trysky čerpadla. Treba povedať, že dusičnany pri mojich cca 160 rybách nepoznajú brata a preto som priebežne dopúšťal čistú vodu do akvária cca raz za 2-3 dni po 10 min.(neviem koľko je to litrov ) nevadí mi to nakoľko moje akvárium je v tomto smere plne funkčne, vodu iba pustím a ta sama odteká cez prepad... Moje akvárium s filtrom sa odrazu zmenilo aktivačnú nádrž a bola to paráda voda bola čistá cca 70 dní s minimálnou snahou.
Odrazu sa voda zakalila a bol to hoj... nevedel som prečo no odpoveď bola vo filtri. Aj čistiareň odpadových vôd ma svoje odkalisko , usadený kal sa nahromadil tak, že sa dostal cez čerpadlo spať do akvaria. Ten som odsal a je všetko OK no aj tak mi to nedá a chcem doriešiť aj to... a chcem sa spýtať ak zakúpim krevety zožerú to ? mate s tým nijaké skúsenosti ?
Dúfam, že Vás tento príspevok inšpiroval a budete mi vedieť ešte niečo poradiť, veď akváriu je pre radosť nie pre starosť
Mám ešte jednu vypchávku ... ale to na budúce