uprava vody uS

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 29 Sep 2014, 14:39

jasné, keď k tomu dôjde tak zapojím a odpad zmeriam ... a uvidím čo s tou vodou
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod stiff » 29 Sep 2014, 14:43

transporti686 píše:Aquarista: pokiaľ do RO ide napr voda o 500 microS, čo je napr. bežná vodivosť z kohútiku v BA, tak ten koncentrát čo odchádza je už v násobkoch, kľudne 2000, 3000 microS záleží aj od návrhu osmózy, aká je vstupná voda, aká kvalita je na výstupe atď..., takže neviem, či by rybám v tom bolo dobre, otázka je akú vodivosť majú v prírodnej vode, platí, že čím viac látok voda obsahuje, tým má vyššiu vodivosť.

Bežná RO robí vodu v pomere 1:3 až 1:4. Štvrtina permeátu a tri štvrtiny odpadu. Prečo by mal mať odpad násobky vodivosti vstupnej vody? Podľa toho by mala byť o 1/4 vyššia vodivosť. Nie 4 krát. Vstup 500us a odpad napr. 625us cca.
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 29 Sep 2014, 14:48

stiff: čo sa týka odpadu a jeho vodivosti, nehádam sa s tebou presne neviem, nikdy som sa moc nezaujímal o odpad z RO, ak som prestrelil, tak sa ospravedlňujem, ak niekto má RO, nech vezme merač vodivosti a zmerá vstup, výstup a odpad

tvrdosť vody je len jedna časť, voda obsahuje veľa iných látok, ktoré sa v konečnom dôsledku podieľajú na vodivosti, len pre tvoju predstavu, pri zmäkčovaní vody v BA, ktorá ma okolo 500 microS vodivosť, dostaneš po zmäkčení na nulu, teda úplne odstránenie tvrdosi, vodivosť tak 480 microS alebo takmer žiadny pokles, takže odstránenie tvrdosti sa na poklese vodivosti podieľa veľmi mále, ale zase záleží aj od toho aká voda, toto je v BA, RO nie je určené na odstraňovanie tvrdosti ale na odstránenie rozpustených látok vo vode, ako som písal, do RO musí ísť úplne mäkká voda, zdôrazňujem, že úplne mäkká! ak do nej pustím 12 stupňov nemeckých tak ju zabijem rýchlejšie resp. hodne rýchlo, ak do nej pustím 1 stupeň nemecký, tak ju zabijem o dosť pomalšie ale zabijem, tvrdosť ostáva v membráne, ucpáva póry, narastá vstupný tlak, poškodzuje sa membrána, kvalita vody sa zhoršuje a čo je problém, že ak tam tá tvrdosť je už dnu, tak ide odstrániť iba chemickým čistením, ktoré ale má za následok určité poškodenie membrány a vo väčšine prípadov aj určité zhoršenie kvality vody na výstupe, ktoré je nezvratné, o koľko sa zhorší kvalita závisí od toho, aké chemické činidlo sa použije ako šetrne sa to robí a čo je podstatný fakt, na RO je najdrahšia membrána, ostatné je len obal.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 29 Sep 2014, 15:33

stiff: inak, čo sa týka toho odpadu, tak podľa mňa záleží od návrhu osmózy, akú kvalitu dosahuje na výstupe, koľko je na vstupe, aká je výtažnosť:

len pre príklad:

Basics of Reverse Osmosis

For example, if your feed flow is 100 gpm and your permeate flow is 75 gpm, then the recovery is
(75/100) x 100 = 75%. To find the concentration factor, the formula would be 1 ÷(1-­75%) = 4.
A concentration factor of 4 means that the water going to the concentrate stream will be 4 times more
concentrated than the feed water is. If the feed water in this example was 500 ppm, then the
concentrate stream would be 500 x 4 = 2,000 ppm.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Sep 2014, 08:55

Neviem či sa bavíme o bežnej osmóze. Taká za 60-70 euro. Pri potrebách bežného (aj poloprofi) akvaristu ti membrána skorej odíde na starobu ako ju rozleptá chlór. Stačí meniť uhlíkový predfilter, ale ani to sa neoplatí.. Mne RO za 65eur vydržala asi 3 roky. Na konci išlo 5-6us. Píšeš že 10-20us stačí pre potreby bežného akvaristu. No nestačí. Keď mi ide 8us z demi, už regenerujem. 20us to je voda o ktorej zložení nič nevieš a na takomto základe niečo vytierať je somarina... Aj keď motyka občas strieľa, to je pravda..

Proste RO obyčajná, nie skladaná a navrhovaná alebo neviem aká... len obyčajná za 60-70eur je úplne postačujúca na potreby bežného akvaristu. Membrána vydrží bez neviem akého ošetrovania min 10kubíkov permeátu (samozrejme beriem priemer polotvrdá voda. pri extra tvrdej vode je to možno polovica) pri výstupe do 8us. Ak potrebuješ, zapojíš ešte MIX BED na dočistenie... A tečie ti 0-1us. Toť vsio.
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 30 Sep 2014, 09:25

čiastočne s tebou môžem súhlasiť: nie som zvyknutý na RO pre akvaristov ale v priemysle, kde je hlavne podstatná výťažnosť, ak by v priemysle zo 100 litrov vody mal vyrobiť 50 litrov permeátu alebo menej, tak by to bol ekonomický prúser. Výťažnosť týcho "lacných" akvaristických RO je možno ďaleko nižšia, ale zas mi príde že ak niekto potrebuje trebárs týždenne vyrobiť 100 liítrov permeátu a má výťažnosť 25 percent, tak potrebuje pustiť do RO 400 litrov vody a 300 litrov mu pôjde do odpadu, ak bude vstupná voda 500 microS tak koncentrát bude cca 665 microS, áno pri takejto výťažnosti je možné ten koncentrát trebárs na niečo využiť, ale treba si uvedomiť, že tým pádom treba myslieť aj na aktívne uhlie, lebo ma určitú kapacitu a taktiež treba potom viac soli do katexu, ktorá staojí tiež peniaze, lebo treba prehnať viac vody cez neho, všetko je to o peniazoch, samozrjme bavíme sa tu o menších množstvách, spočítať sa to dá, koľko čo stojí, to už je na každom, ale všeobecne je možné tolerovať, že pri menšej potrebe vody, nie je ekonomika až tak zaujímavá.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Sep 2014, 10:28

transporti686 píše:čiastočne s tebou môžem súhlasiť...

:) super, som rád ;)

Aký zas katex a soľ? Pozri. Sme na akva fóre. Je tu pomerne vysoký predpoklad, že sa budeme baviť o takej nejakej klasickej akva RO. Ako som písal vyššie. Obyčajná 60-70eurová RO. Bežná. Úplne normálna obyčajná pre potreby akvaristov. To je nejaký sedimentačný a uhlíkový filter + membrána. Žiadny katex pred tým, ani regenerácia soľou. Načo? Zbytočné náklady aj robota. Proste taká osmóza poslúži úplne perfektne, pokiaľ nie je fakt vysoká vstupná tvrdosť, tak odpad v pohode niekde k cichlidám... Ja som takto fungoval roky. Napísal som, že 10 kubíkov permeátu. Pri mäkkej vode kľudne aj 20, možno viac. Nesledoval som to. Ak využiješ odpadnú vodu, tak je to ekonomické a absolútne nenáročné na údržbu. Keď vodivosť na výstupe stúpne, vymeníš osmózu. Celú. Nie soľ, katex, membrána, uhlík filter. Normálne to vymeníš celé. Oplatí sa ti to viac, ako to ošetrovať. A bez roboty.

Ako príklad uvádzam náhodu z Google. Stojí 52euro tu v SR:

Reverzná osmóza C80 304L za deň
Prílohy
RO.jpg
RO.jpg (33.62 KiB) Zobrazené 3920 krát
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod terrible » 30 Sep 2014, 11:09

Pri rozhodovaní treba brať do úvahy všetky okolnosti vstupnej vody. Ja som RO mal, ale v rodinnom dome kde je voda iba zo studne - tzn. v mojom prípade veľmi tvrdá, studená a tlak z domácej vodárne nie je stály a silný ako vo verejnom vodovode a kolíše podľa tlakového spínača. To malo za následok, že som mal veľmi veľké množstvo odpadovej vody a veľmi dlho trvalo vyrobiť dostatok vody, ak si dobre spomínam tak to robilo cca 2 litre/hod. Takže v týchto podmienkach sa mi to veľmi neosvedčilo a dal som ju preč.
terrible
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 06 Sep 2014, 18:11

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 30 Sep 2014, 11:25

stiff: kľudne aj tak sa to dá riešiť, ja osobne by som do žiadnej osmózy nepúšťal trebars vodu v BA, ktorá ma 12 stupňov nemeckých a to je idba stredne tvrdá voda, ale to už nechám na každého, osobne by ma zaujímalo, koľko permeátu dokážeš na takej osmóze vyrobiť pokým ju takou tvrdosťou úplne odpíšeš, nemám ako si to vyskúšať a ani vyrátať, ale viem, že v priemysle sa dokážu RO úplne zabetónovať v pohode aj za pár mesiacov, pokiaľ majú problémy s katexom, je jasné, že tam idú iné kvantá vody, ale aj veľkosť membrán je diametrálne odlišná

každý nech robí podľa svojho uváženia
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: uprava vody uS

Neprečítaný príspevokod Rostro » 05 Okt 2014, 19:05

Dnes som regeneroval svoju demi kolonu, tak pridám aj ja foto mojej strojovne na výrobu demi vody ;) Takto upravujem vodu pre svoje ryby.
Prílohy
demikolona1.jpg
demikolona2.jpg
demikolona3.jpg
demikolona4.JPG
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

PredchádzajúciĎalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť