mastný povlak na hladine akvária

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 27 Sep 2014, 17:38

Ahojte,

chcem sa Vás opýtať, či sa niekto z Vás stretol s mastným povlakom na hladine akvária? Badám ho u seba v akvarku po začatí dávkovania CO2. Nie je ho strašne veľa, ale prejavuje sa tým, že bublinky CO2, ktoré sa mi nestihnú rozpustiť ostávajú na hladine resp. pod hladinou. Keď vypnem pridávanie CO2 a nechám bežať čerpadlo, ktoré čerí hladinu, tak sa to umúdri, ale zaujímalo by ma, čo je príčinou? Na internete som našiel, že príčina môže byť aj v tom, že krmivá obsahujú oleje a tie sa potom dostávajú do akvária. Môžu plávajúce granule pre cichlidy zhoršovať tento jav? Predpokladám, že keď plávajú, tak je možné, že niečo ľahšie ako voda obsahujú, čo ich nadľahčuje.

Budem rád, keď skúsime podiskutovať. Môžete napísať, či ste sa s tým stretli a čím ste vtedy kŕmili, či ste dávali CO2 atď...
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 27 Sep 2014, 18:08

Ja ho mam skoro stále, ale viem z čoho. Kŕmim celímy malímy rybamy a tie majú dosť vysoký obsah tukou. Ryby ho všetok nestrávia , tak ho po stráveni potravy vylučujú v truse. No a tuk je lahší ako voda, tak je na hladine. Tesne pred čistením to je niekedy pekný hnus.
No v tvojom prípade to môžu to byť aj hladinové baktérie. Mastnote podobný sliz podobný tomu čo sa ti vytvára vo filtry na stenách a náplni. Okrem toho, že to je neestetické sú tieto baktérie neškodné, skôr prospešné.
Zbavíš sa ich ľahko, položíš na hladinu servítku a oni sa ti na ňu nalepia a aj sňou ich vyhodíš.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 27 Sep 2014, 18:32

Aquarista: tak potom problém bude rovnaký ako u teba, ale v tom, že mám plávajúce granule pre cichlidy a veľký ich obsah sú ryby a podobné "hávede" takže toho tuku tam tiež bude dosť a ešte sú plávajúce. Oni ich síce zožerú a neostávajú na hladine, ale ako píšeš, určite sa potom dostávajú do vody. Pýtal som sa aj preto, že sa mi rozbehla ruducha, je pravda, že akva beží asi iba mesiac a rastliny ešte nie sú dobre zabehnuté, čo riasam určite vyhovuje, ale napadlo ma aj to, či náhodou potom tento tuk nemôže podporovať ich množenie, predsa len je to organický odpad a to ruduchy milujú, začal som veľmi jemne hnojiť aj dávať CO2 a častejšie meniť vodu, tak uvidím, ale rozmýšľam, že asi prejdem radšej na padajúce granule, lebo aj tak si ich vedia vyzbierať z dna.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 27 Sep 2014, 19:34

Neviem akú veľkú nádrž máš, ale pri menších objemoch ti pomôže aj hladinový filter.
Jednoduchá vecička a ľahko si ju vyrobíš.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 27 Sep 2014, 20:05

Aquarist: viem, že sa dá urobiť taký skimmer a uvažujem nad tým, ale zatiaľ nemám čerpadlo lebo jedno čerpá vodu z HMF filtra a powerhead mám v akváriu a filtrujem cez jemný molitán a výtok používam na rozpúšťanie CO2, výtok z powerheadu mi tečev rúrke, kde mám inštalovaný kamienok, do ktorého ide CO2

inak mám malé akva 80l
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 27 Sep 2014, 21:16

Aquarista píše:Zbavíš sa ich ľahko, položíš na hladinu servítku a oni sa ti na ňu nalepia a aj sňou ich vyhodíš.


Co je to "servítka"?
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod paloi » 28 Sep 2014, 06:54

servítka je napr. toto:
Prílohy
amarena.PNG
amarena.PNG (220.67 KiB) Zobrazené 5823 krát
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 28 Sep 2014, 07:25

Plzenaak píše:
Aquarista píše:Zbavíš sa ich ľahko, položíš na hladinu servítku a oni sa ti na ňu nalepia a aj sňou ich vyhodíš.


Co je to "servítka"?


Papírový ubrousek ;)
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2849
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod georg » 28 Sep 2014, 08:03

;) my, starší, co jsme v mládí sledovali pořady česko-slovenské TV, víme,rozumíme. Ale je pravda, že se vnučky v SK ptali, dědo, jak oni to mluví, já jim nerozumím,škoda ... :lol:
Obrázok užívateľa
georg
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 09 Sep 2014, 22:58

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 28 Sep 2014, 08:16

Páni, k téme, všetci vieme, čo je servítka a kto nevie, je doba internetu, ujo google poradí. :D

Nemá niekto skúsenosť, či aktívne uhlie do filtra pomáha odbúrať tento tukový film? Ale myslím, že to bude asi kontraproduktívne, lebo to môže brať aj iné potrebné látky.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť