mastný povlak na hladine akvária

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 28 Sep 2014, 08:44

Ja asi spravím ten skimmer alebo ešte jedno čerpadlo, ktoré viac bude čeriť hladinu a bude vytvárať väčší prúd v akva, prípadne som rozmýšľal nad tým, že nasávanie do externého prepadu zavediem tesne pod hladinu, ale tam hrozí, že ak bude moc pod hladinou, tak to bude slabé a ak bude blízko a klesne náhodou stĺpec, tak sa mi zavzdušní prepad. Odstrániť tieto tuky mimo akva (externý filter) je asi náročnejšie ako sa zdá, pre odstránenie pomocou nornej steny je väčšinou vysoká rýchlosť prúdenia, tuky sa nestačia vytvoriť na hladine a treba dosť veľkú plochu pri malom prietoku, dnes sa väčšinou ženú veľké prietoky. Máte nieto skúsenosť, či filtračná vata je na toto dobrá alebo veľmi jemný molitán, taký ako je na bublifukových filtroch?
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 28 Sep 2014, 08:53

Rostratus píše:Mastný povklad na hladine mám aj ja. Vytvorí sa hneď pri kŕmení. Kŕmim 2x denne hlavne ančovičkami, takže z toho. Hladinový filter je dobrá vec na toto. Ja tiež pôjdem prerábať filter, keď sa k tomu konečne dostanem, budem mať prepad + nasávanie z hladiny, tak aby som sa pri kŕmení hneď zbavil tukového "filmu" na hladine.

Ak pustíš tu mastnotu priamo do hlavného filtra, budeš ho musieť často čistiť ... preto je lepšie samostatný, kt. vyčistíš raz týždenne.
Vieš aký to je sajrajt tak si vieš predstavt ako bude vyzarať filter.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 28 Sep 2014, 09:05

Aquarista: veľmi dobrá pripomienka, tiež sa prikláňam skôr k riešeniu, že možno ani nevytvárať veľké prúdenie v akva, ale zbierať tento saigon z hladiny nejakým skimmerom a čistiť pravidelne filtračnú hmotu kľudne aj mydlom, u HMF filtra, čo mám ako hlavný filter si to nemôžem dovoliť, lebo hlavný molitán nemôžem vyprať mydlom. Alebo potom overená servítka a zbierať často pekne ručne. U rýb, ktoré sú kŕmené živočíšnou stravou tento problém bude väčší ako u tých čo žerú rastlinnú potravu, to je jasné.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 28 Sep 2014, 09:14

Rostatus: tak potom skimmer, alebo pred filter predradiť ešte jednú nádrž, kde bude dochádzať k jemnej filtrácii a k značnému odbúraniu tohto sajrajtu, ale ako som už povedal, musí to byť jemná hmota, ktorá bude tie tuky chytať dobre, alebo musí byť veľký objem nádrže, aby rýchlosť prúdenia v nádrži bola malá a mohli tuky flotovať k hladine, ak je rýchlosť veľká, tak nemajú šancu ísť dobre na hladinu, , ale aj tak by si ich musel v tej nádrži zbierať, takže skimmer alebo viac skimmerov v akva je riešenie, ktoré je ale postavené celé na tom akú filtračnú hmotu zvoliť pre ne, ale myslím, že filtračná vata alebo veľmi jemný molitán by mal splniť účel a pekne ich povedzme raz týždenne prať v mydlovej vode, to že v nich nedude prebiehať nitrifikácia nie je problém, lebo tá bude prebiehať v exterňáku, ide o to zbaviť sa tukov.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod l_laco » 28 Sep 2014, 17:12

Mne sa na tento problém osvedčil domácky vyrobený skimmer... jednoduchý a lacný, stačí staršia čerpacia hlavica, jemný molian a správne ponorenie. Pri prietoku 250 l/h bola hladina čistá tak za 4-5 hodín.
Tu je krátke video:
Obrázok užívateľa
l_laco
 
Príspevky: 229
Registrovaný: 08 Sep 2014, 20:57
Bydlisko: Žilina / Prievidza

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 28 Sep 2014, 19:58

ja to mam priamo na vonkajšom filtri je to síce len taká úzka trubka ako nasávanie do filtra na konci ako dáždnik ale pomáha to a aj to prekysličí vodu
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 10 Okt 2014, 09:33

Včera som vyskúšal jednu vec: večer som vytiahol vzduchovací kamienok z externého filtra, doteraz som vzduchoval vodu v komore za molitánom v exterňaku, odkiaľ sa čerpe naspäť do akvária a dal som ho do akvária do rohu a vháňam vzduch do akvária, čerenie hladiny nie je týmto vzduchovaním nijak moc veľké, ale dnes ráno bola hladina úplne bez akéhokoľvek mastného povlaku a všetky ostatné faktory ostali rovnaké, uvidím čo to bude robiť dnes po celom dni.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 10 Okt 2014, 19:34

Aj ja rozháňam hladinu , len ja to robím výtokovými rampami z filtrov. Mastnota sa z hladiny stratí, ale nezmizne. Je nalepená na skle nad hladinou. Po týždni je jej tam hnusne dosť. Ale lachšie sa odstraňuje, po poklesnutí hladiny, ju jednoducho utriem.
Tiez ma mohlo napadnúť to tu napísať, ale u mňa to nebol zámer, len som chcel viac okysličiť vodu, tak som zdvihol vyššie výtokové rampy.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 11 Okt 2014, 07:04

Peťo keď máš rampu nezníži ti to prúd vody? mne to nejako nesedí ta rampa sa mi zdá že je to malo na rozprúdenie to by som tam musel pridať ďalšie dúchadlo :D
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: mastný povlak na hladine akvária

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 11 Okt 2014, 13:50

satan z pekla píše:Peťo keď máš rampu nezníži ti to prúd vody? mne to nejako nesedí ta rampa sa mi zdá že je to malo na rozprúdenie to by som tam musel pridať ďalšie dúchadlo :D


Tibor v tomto akva mám dve filtre a tým aj dve výtokové rampy, kt. sú v akváriu umiestnené oproti sebe. Preto je u mňa prúdenie dostatočné a v strede nádrže sa to trochu víry. Musel som pridať aj vzduchovanie, nakolko mastný povlak na hladine znižuje množstvo prijatého kyslíka do vody prirodzenou cestou ! Nato myslite, ak sa vám takáto fajnotka na hladine tiež vytvorí ;) .
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron