Malá JA

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod FrantisekP » 21 Máj 2021, 14:50

Teď si taky říkám, že jsem si jich mohl nechat 8. Ale oni ještě povyrostou a myslím že tři páry budou na těch 200l (netto) až až a časem bude větší akva.

Jen se mi zdá, že samci velikostně nějak odskočili samicím. Taky pozoruju, že v mikrosoriích se drží zbytky krmení a přemýšlím, jestli tu zeleninu nějak nezredukuju. Sice to mám navázaný na lávových kamenech a kouscích kořenů a při výměně vody je vždy vytáhnu a properu v kýblu s vypuštěnou vodou, ale...

LDA07 je krasavec, já bych do akva ještě výhledově rád doplnil L239, na větší panaky to mám malý... :mrgreen:

Geoši už se mají k světu, včera večer se samice měly nějak moc k samcům.
Domlácená samička je ta uprostřed fotky nahoře. Ránu má zahojenou, jen jí tam chybí nějaký šupinky... :)
a1.jpeg

a2.jpeg
skupinka kromě jednoho samce mimo záběr
FrantisekP
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 29 Aug 2020, 07:32

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod FrantisekP » 07 Jún 2021, 18:25

Kluci rád bych Vás poprosil o radu. Ti moji blbouni zase blázní. :evil: Ryby jsou po párech zalezlý mezi kořeny, po akváriu se moc nepohybují.
Jinak jsou aktivní, žerou normálně, výkaly normální tmavý, jen jsou prostě převážně zašití mezi kořeny a ten jejich věčný pohyb po akváriu, šmejdění a hledání žrádla po celým akváriu mi chybí. Taky bych řekl, že jsou možná lekavější.

Předpokládám, že důvodem bude právě ta redukce hejna a že si to pořád nejsou schopni "srovnat". Je fakt že od těch problémů je to měsíc, ryby jsou jinak zdravý a asi bych tomu dal čas, ale manželka je z toho nesvá mnohem víc než já :mrgreen:
Parametry vody jsem kontroloval opakovaně, i zkoušel jiný testy. NO3 10-20ppm, NO2 i NH4 0/neměřitelné, vodivost 170uS, teplota vody 26st.

Takže přemýšlím, čím akva doplnit, aby se zaměřili i na něco jinýho než jen na sebe?
Ideálně jižní amerikou a "rozumně sehnatelnýma" rybama?
Asi nejvíc by se mě líbily Krobie Xinguensis, ale kde je koupit? Co jsem googlil, tak možná skusit poptat v gigaexotic, zítra mám cestu do Brna, tak bych se mohl zastavit i s dětma ve sklorexu hodit tam řeč (dnes tam bylo plno a navíc jsem spěchal, takže absolutně nebyl prostor cokoliv řešit).
Skaláry jsou asi k (normálně neustále šmejdícím) geošům nevhodný (jak jsem tady vyčetl). Dneska jsem byl ve Sklorexu pro mražený krmení a koukal jsem co mají a čím by se dalo akva doplnit.
Měli tam krásný Metynisky (bohužel na ně mám malé akva), pak mě zaujali Mesonauty (ale tam platí to stejný jako pro skaláry), kančíci všechno velký druhy. Satanoperky už tam nemají (ale o těch bych do 200l ani neuvažoval, jen pro info ostatním), jiný druh geoše taky ne...
No z aktuální nabídky pokud bych chtěl jižní ameriku, snad jen Akara Hnědá, ale to je ryba co mě ničím neláká. Apisto nevím proč, ale nějak mě k tomu osazenstvu nedávají smysl.

Nabízí se řešení napsat Ondrovi jestli ještě má Taeniopareiusy (předběžně jsem se na nich s ním domlouval napodzim)(jenže to je pak na celodenní výlet), doplnit Redheadama a nebo koupím jako Wunti Gavůnky :mrgreen:

Předem děkuji moc za jakýkoliv tip na vhodný ryby, kterým by samotní geoši byli ukradení a po pár prohnáních pak taky někam nezalezli.
Ještě se nabízí rozhodit kořeny na dvě hromady a tím jím rozbít teritoria, alke nevím jestli by to nebylo ještě víc kontraproduktivní. Samozřejmě se nabízí většíé akva, ale zatím doma neprůchozí... :shock:
FrantisekP
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 29 Aug 2020, 07:32

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 07 Jún 2021, 19:47

U mě to funguje tak, že ryby jsou aktivní, pokud je v akváriu proud vody. Ryby jsou potom míň lekavé a drží se v tom proudu. Naposledy jsem si to ověřil o víkendu, když jsem do toho synova akvária s tlamovci dal silnější čerpadlo. Do té doby plašani věčně schovaní pod kameny. Od soboty všechny ryby v prostoru a čekají na žrádlo. Jinak nebál bych se chovat Geoše s kančíky Mesonauta.
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 09 Jún 2021, 06:45

Nevím která z možných úprav by byla pro tebe sjízdná?

1. Nech si hejno složené jenom ze samců - nebudou se mít o co prát a s kým se párovat.
2. Zkus nějak ochladit vodu na nějakých 24°C - chladnější voda by měla jejich choutky otupit ;)
3. Další větší cichlidy (teritoriální ryby) už by byly na tyhle rozměry nádrže a počet ryb asi moc. Mrkni se po nějakých větších JA tetrách a zkus koupit hejno, na rozptýlení pozornosti.
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod FrantisekP » 15 Jún 2021, 20:30

Kluci díky za tipy.
Čekal jsem s odpovědí jestli se nesejde víc názorů, nebo tipů.

Tomáši díky za tip s proudem. Mám externí filtr JBL1502, průtok je od založení nádrže přibližně stejný. Samozřejmě vyčištěný filtr a hadice na to mají vliv, ale údržbu i tohoto dělám pravidelně. Každopádně toto časem vyzkouším a ověřím.

Heady díky za rady/
Mít jen samce alespoň zatím nepřichází v úvahu. To bych jim neudělal, co by to měli bez ženských za život :mrgreen:
Topítko jsem stáhnul, možná bych ho mohl vytáhnout přes léto úplně…
Jsem se Satym dohodnut na Krobiích, snad to nebude chyba. Ženu už sem srozumněl s tím, že Ježišek vyplní sklem s vodou mezeru mezi akváriem a knihovnou :D

Ale navázal bych na JirkuB a pokles PH. Nemůže to být nakonec tohle? Už jsem to psal dřív, že mel odešel Ph metr a nejsem schopen to odměřit. Používám vodu z reverzní osmózy a přidávám minerály. Ale ty neobsahují uhličitany. Dřív jsem tam sem tam přidal i něajakou vodovodní vodu a to je u nás kamenolom 750uS.
Včera jsem měnil 100l vody a 30% bylo vodovodní a ryby se mohly zbláznit (radostí) a i dnes byly normálně aktivní, jako by se poslední měsíc nechumelilo.
Spojil jsem si to tak, že s tvrdší vodou s uhličitanovou tvrdostí se zároveň zvedlo a mělo by být stabilnější pH. Možná za pár dní zjistím, že to bylo zase jen dočasný, ale i tak.
Jaký používáte pH metry? Laciný z číny? Mě první kdysi vydržel 2, možná tři roky, ale každý další vydrží měsíc dva a pak tam začnou lítat nesmysly a je doměřený.
Nemám problém si připlatit, ale aby to už něco vydrželo :)
FrantisekP
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 29 Aug 2020, 07:32

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod FrantisekP » 16 Jún 2021, 20:50

I dnes to vypadá, že jsem trefil hřebík na hlavičku. Ryby normálně aktivní, nemají problém se shlukovat v hejnu a to jak se vrhaly na krmivo jsem už nějakou dobu neviděl. Ne že by nežraly, ale bylo to takový uždibování. Dnes geoší klasika, bezedný popelnice.
Snad to bylo opravdu nízký ph a ryby budou jen vzkvétat, mám z nich po nějaké době zase upřímnou radost :)
Měl jsem pocit, že se to týkalo jen geošů, ale i neonky jsou najednou aktivnější. Jen L213 mě přijdou celou dobu v pohodě. I proto mě vyloženě nenapadlo, že by to mělo být vodou…
FrantisekP
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 29 Aug 2020, 07:32

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 18 Jún 2021, 14:48

Já mám ten levný z rostlinná akvária asi za 330kc. Mám ho půl roku a měří přesně. Jednou začal blbnout, když jsem nechal vyschnout sondu, ale po kalibraci funguje dál. Používám ho pravidelně cca obden, důležité je po každém měření nasadit krytku. Je celkem těsná, pár dní sonda nevyschne, aniž by se musela ukládat do KCL.
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 19 Jún 2021, 16:29

FrantisekP píše:I dnes to vypadá, že jsem trefil hřebík na hlavičku. Ryby normálně aktivní, nemají problém se shlukovat v hejnu a to jak se vrhaly na krmivo jsem už nějakou dobu neviděl.


Tak to je dobře, že je zase vše v pořádku a dělají ti radost ;)
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod FrantisekP » 21 Jún 2021, 08:10

Jo všechno vypadá aktuálně v pořádku. Ve čtvrtek jsem se potkal se Satym a převzal štafetu s Krobiema.
Aktuální stav v akva:
6ks geophagus tapajos red head
4ks krobia xinguensis
cca 18ks neonek
5ks L213
(jeden otocynclus a jedna rasborka espeho)

Aktuálně mám podezření na Krobie, že v noci likvidují neonky. Za těch pár dnů mám -3ks. Jako jsou to starý rybky. Ta první co padla hned v noci na pátek už nějakou dobu byla "nakřivo", ale dnes ráno -2ks, obě jakoby vykouslou díru v břiše a hlavně jsem nepozoroval, že by byly nějaký špatnější...
Uvidíme, jsou to starý ryby, třeba jen shoda náhod.

Každopádně jsem snad problém vyřešil, jak už jsem psal. Mám z toho zase radost... :D
FrantisekP
 
Príspevky: 61
Registrovaný: 29 Aug 2020, 07:32

Re: Malá JA

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 21 Jún 2021, 08:56

Tak na ty xingu si vsaď :D
Mě celkem rychle vyřídily hejno Teter červenohlavých nebo jak se to jmenuje ( H. rhodostomus) .
Ty tetry byly původně krmení pro Crenicichly ale xingu to vzali hákem :mrgreen:
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

PredchádzajúciĎalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron