Moje prvé akvárium

Diskusia o všetkom čo nespadá do "cichlid" tématiky

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 07 Okt 2014, 15:38

huhu píše:Ale presne preto vymysleli tu techniku, aby si si moho vodu upravovat.... :)

Áno, to je pravda, lenže ja nechcem. Aj preto mám to, čo mám.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod huhu » 07 Okt 2014, 19:22

Nemozem nesuhlasit! :)
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 08 Okt 2014, 16:51

huhu píše:Nemozem nesuhlasit! :)

Uistil si ma a povzbudil, že idem správnou cestou. Človek a hlavne akvarista to potrebuje .
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod Piňo33 » 21 Jan 2020, 09:47

PC290165.JPG
P4060104.JPG
PC270152.JPG
P1040168.JPG
P3210076.JPG
P3210077.JPG
PC290156.JPG
Moje prvé akvárium 70 litrové


Moje začiatky akvaristiky.
S akvaristikou som sa oboznámil na prelome roka 1999/2000. Stačila jedna návšteva akvaproduktu, chovateľských potrieb a bola to vášeň na celý život. Samozrejme bolo potrebné presvedčiť rodičov, rodinu o nevyhnutnosti vlastniť doma akvárium. Bola to tažká úloha no nie nemožná.

Prvé akvárium mi vybavil otec. Ako inak od svojho kamoša akvaristu a ako inak než za fľašu Borovičky. Veď sme na východe  . Akvárium bolo staré, celkom slušne doškriabané a na poslednú chvíľu mi ešte opravoval prasknuté dno ktoré sa poškodilo pri prevoze. Napísal mi na papierik čo všetko si mam zadovážiť a pomohol mi s jeho realizáciou. Akva malo objem necelých 70 litrov, no v mojich očiach začínajúceho akvaristu malo minimálne desaťnásobok. Prvé rybky ktoré som tam mal boli klasické tetry, zopár mreniek a skalár. Údržba akvária bola nepravidelná, keďže aj šport pred bytovkou mal svoju váhu. Zákonite sa to aj odrazilo na pravidelnom úbytku rýb. Filter som mal klasické čerpadlo s molitanovou kockou. Kŕmenie občas mala na starosti aj mama. Základnou potravou boli len vločky nič iné ako začínajúci akvarista.

Pri nástupe na strednú školu sa mi jedno akvárium zdalo málo. Tak som postupne z finančných darov na narodeniny, meniny začal pomaly izbu pretvárať na mini chovňu. Zaobstaral som si 2 akvária 25 a 20 litrové. Tie slúžili už iba gupkám. Netrvalo dlho a prišli prvé prírastky. Odchoval som si v domácich podmienkach cca 500 gupiek ktoré som rozdával v činžiaku, kamarátom atď atď. Srdce filtrácie boli motorčeky na vzduch a molitany. Gupky ma potom už pomaly omrzeli tak som našiel inzerát divoké formy živorodiek – Limie. To bol zlom v mojom ponímaní lebo som to bral ako ďalší level a ďalší test. Mali vyhradené svoje nové akvárium o objeme cca 60 litrov, ktoré som si sám aj zlepil. Vyzeralo hrozne ale plnilo účel. Bolo tam asi 500 ml čierneho silikónu ale držalo . Odchov bol zo začiatku problematický. Chovnú skupinu som však udržiaval vo veľmi dobrej kondícií, pestrá strava, občas živé ale viacmenej mrazené. Nezaznamenal som žiaden dospelácky úhyn zo zlej starostlivosti o akvárium. To sa však nedalo povedať ohľadom odchovu. Poťer mi často hynul. Veľké straty prakticky zo dňa na deň. Potom som sa viac sústredil na kvalitu vody a už to šlo. Nemnožili sa tak rýchlo ako ostatné gupky čo som mal predtým obvykle 20 ks malých pri jednom vrhu, výnimočne viac. Odstatá voda vo fľašiach a plastových nádobách bol kľúč k úspechu. Pri nich sa mi osvedčilo čím menej siahať do akva a nečistiť tak často filter. Vodu som menil 3x v týždni asi po 3-5 litrov. Len som odkalil zbytky a detrit. Nejaké drastické výmeny vody som nikdy nerobil. Za nejaký čas som chovnú skupinu komplet predal a k živorodkám som sa už viac nevracal. (zatiaľ)

Potom na rad prišli krevetky, malé krevetkárium. množili sa jedna radosť až kým ma opäť ako bádajúceho mladého akvaristu prestali baviť a ich chov som zrušil. krevetky som mal možno pol roka.
Prvú skúsenosť s odchovom ikernačiek som mal s druhom Ostriežik purpurový. Nádherná ryba, moja mini srdcovka. Chov a odchov bol jednoduchý. Z môjho pohľadu jednoduchší než pri Límiách. Radosť z toho ako párik vodil po akváriu mladé bol fascinujúci. Mali pre seba nádrž po límiách teda 60 litrovku s dvoma filtrami vzduchovým a čerpadlo s kockou molitanu zregulovanú asi na 2/3 výkonu. Jemný štrk, zopár dekorácií, pravidelná starostlivosť, pestrá rôznorodá strava a odchovy sa kopili jeden za druhým. Až bolo nutné kúpiť ďalšie akvárium – v poradí už č.4 o objeme 40 lirov pre poter. Aj tu som zaznamel v začiatkoch úhyny poteru ale už som mal skúsenosť a opäť bolo nutné len viac sa sústrediť na kvalitu vody a čistotu, neprekrmovať a plôdik rástol jedna radosť. Rybky som postupne predával, daroval až mi napokon uhynula samička z nejakého dôvodu. Zadovážil som si ďalšiu ale výter som už nemal. Tak som párik predal spolu s akváriom lebo som začal študovať VŠ. S akvaristikou som si dal troška pauzu. Ostatné nádrže boli prázdne...

O rôčik-dva som znova začal s chovom. 250 litrové akvárium prevažne tetrovité ryby, dva vnútorné filtre ktoré robili dosť prievan. Tak som sa rozhodol to risknúť po dlhých čítaniach s externým filtrom. A bola to trefa do čierneho. Voda po inštalácia sa pár dni tak prečistila že som tomu ani sám neveril čo vidím. Odvtedy nechcem interný filter ani vidieť.

Jedného dňa som sa nechtiac dostal na stránku cichlidklub.sk... nastal ďalší zlom. Americké cichlidy sa stali mojou vášňou. Tetrovité som okamžite rozdal po internete, dokúpil čerpadlo s molitanom, akvárium zariadil pre novú osádku. Konkrétne chovám akary modré, hnedé, cichlidu mnohotrnnu, párik sajica, mekki. Parik Nikaragujcov. Chov je zatiaľ bezproblémový, sem tam sa ponaháňajú ale žiadne vačšie roztržky neboli. Odchov som zatiaľ ešte nemal – ani nemám už ďalšie akva. Asi by to už manželka nerozdýchala . Výter som mal jeden. Vytreli sa na Eheim predfilter ale v čase keď sa už mali vykuliť ikry zmizli. Odvtedy nič. Ani akary, ani sajica zatiaľ. Vodu sa snažím udržiavať najlepšie ako viem, pravidelná týždenná údržba, čistenie molitanu ktorý plní len mechanickú funkciu. Biologickú filtráciu má na starosti Eheim 4+250 v ktorom je umiestnený siporax, substrat pro a vata. Voda je čistučká ale keď sa už blíži výmena vody už je troška vidieť že stav vody nie je taký ako pár dní po výmene mierne dohneda. Každopádne sa stále učím, čítam, hľadám, zisťujem a zaujímam sa o svet pod vodou. Akvaristika má v mojom živote nezastupiteľné miesto a vždy mať bude. Aktuálne akvárium ešte pofotené nemám ale chystám sa ho sem nahodiť s podrobným popisom a fotkami.

Týmto sa chcem poďakovať aj svojej milovanej žienke a dcérke ktoré mi toto moje hobby tolerujú  hlavne nedeľné výmeny vody a údržbu akvária na úkor rodinného času.
Prílohy
P3290042.JPG
P3230084.JPG
akva vlastnej výroby pre gupky
P3210075.JPG
Piňo33
 
Príspevky: 19
Registrovaný: 18 Jan 2019, 06:17
Bydlisko: Levoča

Predchádzajúci

Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron