Moje prvé akvárium

Diskusia o všetkom čo nespadá do "cichlid" tématiky

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod huhu » 23 Sep 2014, 14:42

pohoda, my vychodnare rozumime i tak aj tak :)
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 23 Sep 2014, 14:45

huhu píše:pohoda, my vychodnare rozumime i tak aj tak :)

A zasa máte výhodu oproti nám stredoslovákom. :!:
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod huhu » 23 Sep 2014, 14:49

Asi to je jedina vyhoda, ktoru mame... :)
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 23 Sep 2014, 14:53

huhu píše:Asi to je jedina vyhoda, ktoru mame... :)

Vedel by som o viacerých, ale to by som musel založiť novú tému.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 24 Sep 2014, 10:29

jojo2409 píše:Momentalne mam v 500 malawi,no tie poputuju do 200 ,a v 500 planujem tanganiku,nejake cyphotilapie,altolamprologus,julidochromis.No urcite to nieje koniec vsetkych moznosti,ktore som vycerpal,lebo uz existuju tajne plany na malu chovnickua 4 metrove akva,ale to az nabuduce

Takže plánuješ obsadiť jednu izbu rybami? :D Otvoríš dvere, dáš si kraul s cyphotilapiou, bozk na ľavé žiabrové viečko a ideš ďalej. :D Myslím, že každý akvarista stále plánuje niečo väčšie. A pôjde to tak dovtedy, pokiaľ dovolia priestory. Aj v mojej hlave sú plány, ale chce to čas. Ak bude zdravie, tak si myslím, že nebude "všetkým dňom koniec". :?:
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod georg » 25 Sep 2014, 10:42

Jak jsem začínal s akvaristikou.

Na mé úplně první setkání s akvaristikou jen matně vzpomínám. To měl ještě můj otec a já byl malý špunt (sakra,to už je dávno). V paměti mi utkvěla jen smutná vzpomínka na uhynulé skaláry vlivem špatné teploty (asi selhalo topení).
Pak už po hodně dlouhé době, to už jsem měl potomka i já , jsem se k tomu koníčku vrátil.
Nevím, zda to byla vzpomínka na ty „skaláry“nebo jen mé děti naučit lásce k přírodě.
Začal jsem asi se 200 litrama vody, úhelník nakoupený ve feromarketu, strejda svařil, já natíral a natíral. Pak do sklenářství pro sklo, tmel a zasklívání začalo. Pak dlouhý čas pozorování zda někde teče nebo je vše OK.
V té době byla technika někde úplně jinde než nyní. Osádku tvořily živorodky, později nějací gavůnci, pak přišli i nějací čichavci dál už ani nepamatuju. Tato nádrž fungovala asi 4 roky, než jsme jako rodina dostali byt a stěhovali jsme se od mých rodičů do nového. To se psal rok 1984.Za tu dobu jedenkrát vytekla. Poté jsem se s akvaristikou potýkal ještě asi 10 let, přibyly dvě menší ale potom z nedostatku času (zaměstnání-byl jsem stále na montážích), jsem je byl nucen zrušit.
Pak následovala dlouhá pauza, pak takové náznaky, že by znova ale manželka byla zásadně proti.
Vše se změnilo v den dovršení mé dospělosti, kdy mi ti moji, teď už velcí chachaři nadělili k 50tinám, Juwelácký set 240 litrový. A tím jsem se vlastně dostal na začátek mé akvaristické dráhy a byl jsem v tom znova a až po uši.
A protože se historie opakuje, takže opět živorodky,gavůnci . Rostlinám se ale moc nedařilo, bylo takové nahoru a dolů tak přišla změna. Přibyla ještě jedna 240 nádrž a z ryb Daffodil a v té druhé psedocrenilabrus philander dispersus. Chvíli jsem ještě koketoval s Viktorkou, ale nějak sí u mě nevedlo.
No, a jseme u konce. Přišla vzpomínka na školu, teda konkrétně na pana Pythagora, a začal jsem počítat, jakou největší nádrž jsem schopen dostat do výtahu a pak i do bytu. Povedlo se, i když, jak jsem ji uviděl, tak jsem o svém výpočtu začal pochybovat. V době, kdy ji přivezli, byla manželka v práci a jak došla po odpolední domů, tak její slova byla "ty ses ale opravdu dočista na staré roky zbláznil,dědku".
A to už je sučasnost – od živorodek, gavůnků, Tanganyiky,po malém seznámení se s Viktorkou přišlo i na Malawi. Jedno musím ale přiznat. O těch pseudocrenilabrusech stále přemýšlím, že bych se k nim vrátil. Už jen proto, že jim těch 240 litříků stačí, jsou klidní a nijak agresivní ani k jiným rybám.
Obrázok užívateľa
georg
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 09 Sep 2014, 22:58

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 25 Sep 2014, 11:00

Pekný príbeh. Pamätám sa na tie časy, keď sa sklo lepilo do jakloviny - tmelom.
Pseudocrenilabrus - :!: ale teda že by to malo niečo spoločné s vekom :!: - presne si teraz trafil na druh ryby, ktorú som si dal asi pred dvoma dňami v akvaristike zistiť, či sa dá zohnať a za koľko. Čítal som o tomto druhu, že si bránia teritórium aj pred väčšími druhmi. Myslíš že do takých objemov, cca 250L, by bola vhodná aj k iným druhom? Nemám nejak veľa informácií o tomto druhu. Ak vieš niečo viac, založ tému a niečo napíš.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod georg » 25 Sep 2014, 16:53

Měl jsem jen jeden druh- pseudocrenilabrus philander dispersus. Byli to klidné ryby, jan samci sváděli takové souboje v přetahování se za tlamky,bez jakýchkoliv následků na zdraví. Myslím, že s klidnějšíma tlamovcema, stejné velikosti by asi být mohli. Měl jsem je ve 240 litrech s rostlinama i kořenem.
Jak jsem psal, o té Viktorce, tak s nyerereikama se nesnesli. Lépe řečeno,ony se nesnesli s něma. Ty, byť byly ještě mladé a menší, tak je doslova uhonily v té nádrži.
Prílohy
Photo2.jpg
Photo2.jpg (11.72 KiB) Zobrazené 6241 krát
Photo1.jpg
Photo1.jpg (12.18 KiB) Zobrazené 6241 krát
Obrázok užívateľa
georg
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 09 Sep 2014, 22:58

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod simon » 25 Sep 2014, 17:10

Georg: Sú to naozaj pekné rybky. Viem, že ich je tiež niekoľko druhov. Myslím, že niektoré pochádzajú z afrických riek aj z Viktoriinho jazera. Nerád by som ich hodil do mjej tvrdej vody a nebude to pre nich vhodné prostredie. Vieš mi v tomto poradiť? Nedáme to na nejakú novú tému? Ak máš nejaké info o týchto rybách, daj to na novú, príslušnú tému. Mohla by byť zaujímavé aj pre iných prípadných záujemcoch.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Moje prvé akvárium

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 26 Sep 2014, 11:11

Ja to nenapíšem takto pekne ako ostatok osadenstva ale aspoň trochu priblížim svoj svet ohľadom akva. Môj otec choval ryby už od nepamäti.prve akvárium bolo ako v roku 1978 takže tmelene v hliníkovom ráme.(ano lesteny hlinik) v ZŤS Martin si dvaja nadšenci akvárií vyrobili 2 identické rámy o objeme 500L aspoň tak obaja spomínajú :D osadenstvo na tu dobu nebolo také obyčajne disky to bola ryba na ktorú som sa dokázal dívať cele hodiny ako otec s ujom spomínali boli po disky niekde v Maďarsku cez nejakého kamionistu čo vozil do ZŤS materiál on im aj priviezol matros na rámy. Doniesli vtedy 20 diskov spravodlivo si ich rozdelili a dokúpili ešte nejaké mreny machové Sumatranky a hlavne neónky cele húfy :D jeho kamarát aj 4akary modré nakoľko som s otcom nebýval tak som chcel mat aj svoje akva.v roku 1980 mi doniesol domov moju prvú nádržku o objeme 80L a od jeho kamaráta na začiatok akary modré lebo mu už začali robiť šarapatu ostali už len 2 a čuduj sa svete bol to parik mal som to v izbe a staral som sa o to čo najlepšie teda aspoň som si to myslel lebo mama furt vravievala že som bol asistent lebo všetko čistila ona :D ked sa vytreli akary tak to bolo niečo neskutočne nepoznali sme hikary ani žiabronôžku kŕmilo sa to len tým čo im rozmrvili rodičia s bežnej potravy a trochu žĺtka na tvrdo to sme dávali ako doplnok cez pančuchu :D pol ulice som zásobil akaramy.Akary som choval do svojich 17tich rokov nakoľko pôvodný par už zdochol mlade vždy ostávali potom som sa presťahoval z MT do BŠ a mal som rok pauzu.Osamostatnil som sa a prenajal si byt a hned potom som založil 200L akva zasa prišli na rad akary z Martina a dokúpil som kanciky kamaratov otec mal akvaristiku ochorel a musel to zavrieť tak sme všetky akva presťahovali aj s velkym kompresorom ku mne domov choval som všetko možné ale základ bola amerika a jedno spoločenské akva v obývačke o objeme 500L.neskor prišla frajerka terajšia žena a zasa pauza v akvaristike o2r zasa nova nadrz len tak pre oko 140x50x50 aby sa nepovedalo že je veľká :D (manzelka akva nechcela vôbec) ale stojan som dal vyrobiť presne na výklenok v chodbe 200x70 keby sa mi náhodou podarilo presvedčiť manželku na väčšiu nádrž :D nastúpila afrika tu som choval dlhu dobu pokiaľ akva v noci neprasklo a nemal som doma potopu prisla poistovna spisali to a za skody som skasol nejaky ten peniaztek a hor sa za kamosom ktory mal známeho v starej kremnicke a ten mi zlepil akva na moj stojan 200x70x60 a to už bolo dosť aj pre moju tolerantnú ženu :D (ticha domácnosť skoro 2 týždne) potom nastalo sťahovanie za pracov do ZH a predaj všetkého nakomplet :( prisla rocna pauza ale co sa nestalo? pred 3rokmi mi žena povedala ci si nezaložím akva že mame doma suchý vzduch do tyzdna som mal doma 700L nadrz a uz som aj cestoval do Prievidze po nejaké ameriky hlavná je farebnosť :D
osadka
PARACHROMIS LOISELLEI,PARACHROMIS MANAGUENSIS,PARACHROMIS MOTAGUENSIS,PARACHROMIS DOVII,PARACHROMIS FRIEDRICHSTHALII,VIEJA HETEROSPILA,PARATHERAPS MELANURUS,PARATHERAPS SYNSPILUS.Po 2r som spravil kompletnú zmenu a prešiel som zasa na Afriku a skúsil som raje ale to sa mi nepodarilo mozno neskor zasa kupim. TO je vsetko
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PredchádzajúciĎalší

Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť