Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Prezentácia akvárií a nádrží návštevníkov portálu CichlidKlub.sk
Pravidlá fóra
Nachádzate sa v sekcii "VAŠE NÁDRŽE", pridajte aj vy svoju nádrž, aby sme aj my vedeli čo máte doma ! Ako správne vložiť prezentáciu nájdete priamo tu: viewtopic.php?f=35&t=8

Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 16 Dec 2018, 21:13

Názov nádrže: vyplňte názov nádrže
Založenie nádrže: vyplňte dátum spustenia nádrže leto2019
Rozmery nádrže (d x v x h): 296x90x55 cm
Objem nádrže : 1500l

Ahojte, ozývam sa po dlhom útlme. Nádrže čo som mal som postupne rozpredal (rozrpedávam). Prechádzal som fázou životného obdobia nová frajerka - koniec školy - nová práca - budúca manželka - kúpa domu - čas na vysnívané akvárium. No a ten sa konečne blíži ! :D
Našiel som domček s veľmi vkusne dlhou stenou v spojenej miestnosti kuchyňa-obývačka-jedáleň no a tak som začal plánovať rozmery (aby to aj esteticky sedelo), som do istej miery limitovaný šírkou, tak maximálne rozmery čo mi vyšli (dxš) boli 296x55, výška sa dala potiahnuť aj nad 100 cm, ale to som už nechcel. V konečnom dôsledku z toho vyšiel pekný objem. Veľmi dlho som sa nevedel rozhodnúť, aké ryby tam vlastne budem chovať, ale kdesi hlboko v srdci som vedel, že moje srdce bije pre Amazonku.
Akvárium je vo fáze plánovania, očakávam jeho založenie niekde v lete 2019 (možno skôr dľa času a peňazí). Chcel by som Vás preto veľmi pekne poprosiť o rady, aby som všetky muchy vopred vychytal.

Akvárium bude stáť na klasickom joklovom stojane, vysokom buď 90 alebo 100 cm, čiže celková výška akvária bude do 190 cm. Áno, je mi jasné, že sa narobím, keď budem odkalovať, ale čo už, som ochotný to obetovať pre ten objem.
1....komu dať akva zlepiť ? Ide mi o kvalitu spracovania ale aj o cenu, rád si priplatím, ak to bude stáť za to, ale zybtočne preplácať nechcem.
2.... akvárium bude pohľadové z 3 strán, oplatí sa investovať do optiwhite skla ? aj keď sa mi celková cena zdvihne...rátam tak o 500-600 eur ?
2b.....akú hrúbku skla voliť ? Ja som rozhodnutý pre 15 mm, malo by to byť dostatočné ?
3.... filter, rozhodol som sa pre klasický prepadový (viď nákres na obrázku), s tým, že v prvej komore budú filtračné ponožky, následne molitan, potom pemza, v najväčšej komore bude K1 médium so vzduchovaním, v poslednej návrat + ohrievač ( myslíte že 300W vykúri akva na 27 st. ? izbová teplota je okolo 22 st. v zime, prípadne použiť prietokový ohrievač?), ešte to celé prejde cez 36W UVčku ..... neaké rady, ako to vylepšiť či pomeniť?
Samotný filter bude mať okolo 350l, rátal som, že ak hladina vody v hlavnej nádrži poklesne o 5 cm tj. cca 100l, dole môže byť výška hladiny tak 35 cm tj. cca 200l, ostane ešte 60l rezervy (na..nič? :D ). Myslíte si, že to bude dostatočné ? (k posádke sa dostanem až nakonci)
4....Svetlo, v akváriu chcem mať rastliny, ale nič náročné, na 2 miestach v kvetináčoch (dekoračných) Valisneria gigantea, neaké microsorka a anubiasy na koreňoch, možno neaký Nymphaea lotus, rozmýšlal som nad 50W led reflektormi a nad tými valisnérkami a doplním to LED pásikmi (všetko studená biela a zopár modrých). Dávali by ste do akva CO2jku ? (mám doma k dispozícii JBL profi set s kontrolerom aj bombou...)
5...Akú silu návratového čerpadla použiť ? ja som mal predstavu okolo 5000l/h
6...Prúdenie v nádrži, na oboch stranách protichodne použijem streamy niečo medzi 5-10 000 l/h ?
7... nevie náhodou kde by sa dali kúpiť podobné kmene stromov ? (viď video)
https://www.youtube.com/watch?v=xbiEM0Qf4jE
8....Riešiť neako špeciálne odvetrávanie ? akvárium bude časom obložené skrinkou z dreva, samozrejmosťou budú odvetrávacie otvory, pridať na lepšiu cirkuláciu vzduchu neaké PC ventilátorčeky ?

Posádka, po dlhých večerných úvahách som sa rozhodol, že hlavnou atrakciou nádrže budú ALTY a RAJE (áno, viem že šírka dna nieje optimálna...).
10x Pt. altum
6x Pt. manacapuru
6-8x Acarychtis heckeli
Pár buď Hypersclera temporalis/Uaru amphicantoides, prípadne oba
Pár Potamotrygon black diamond
Na dne budú ešte Lká čo mám, 2x Pseudoacanthicus leopardus a chcel by som pridať ešte 1 kus oxydoras niger. Do toho tak 50-60 Petitella georgiae (tetra červenohlavá)...ano viem, že môžu dopadnúť ako potrava
A to by bolo pre začiatok asi tak všetko :D


Poprosím konštruktívne rady. Vďaka 8-)
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 16 Dec 2018, 21:16

Nákres filtra a miesto kde bude nádrž položená.
Prílohy
20181216_203307.jpg
.
rps20181216_203233.jpg
.
received_206625930236855.jpeg
.
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod kvietik » 17 Dec 2018, 00:01

Jee to bude pecka až to bude.
ja mám akva od JO-MA a som spokojný. Myslím, že aj Satan ma všetko od neho...ostatne veci neporadím, ale ak dáš robiť akvarko výrobcovi , ktorý je aj akvarista, tak ten ti vie aj veľa poradiť snáď.
Akurát k plánovanej osádke: nad Manacapurami by som ani nepremýšľal, to sa ti tam stratí tých 6 kusov, radšej viacej altumov.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 17 Dec 2018, 00:13

Písal som aj JO-MA, čakám aké budú cenové relácie, zatiaľ sa mi ozval len Tanganika malavi.....a myslíš ? Ja som práveže chcel neaké pekné oranžové hlavy, síce to budú mať aj acarichtis, tak možno dám na teba. :D
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 17 Dec 2018, 12:27

u mna jednoznacne JO-MA kvalita zaruka super robota co sa tyka tej tvojej osadky moc mi nejde dokopy altak a temporalka uaru a raje je to podla mna dost problematicka kombinacia altaky budu pri nich dost trpiet aj ked sa vravi ze su temporalky kludne su to dost prudke ryby a uaru este viac skor by som namiesto altakov siel do geophagusov tie su aj k rajam aj k uaram a temporalkam altaky budu utlacane a potom posluzia ako krmivo ked ti raje podrastu a co sa tyka skla optiwhite je cirejsie ale myslim si ze to ani nepostrehnes pri takom objeme a nechcem mudrovat pri tolkom mieste preco akva radsej nerozsiris na plochu aspon 90cm ked uz planujes raje?
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 17 Dec 2018, 15:29

No murovat nejdem ani búrať stenu, pretože je zaňou schodisko, kopec prachu atď, proste to nejdem podstupovať. Tak osobne si myslím, že problém raje-alty nevidím, síce som ich spolu nikdy nemal, ale pochybujem že raja zbuchne 25 cm vysokého skalára...a k tým párom, čo by si mi teda poradíl ako náhradu ?
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod paloi » 17 Dec 2018, 19:27

moje názory:

1....Peter Haluška z Púchova, 0910 957 237, nemám s ním žiaden príbuzenský ani kamarátsky vzťah, čistá osobná skúsenosť, lepšie volať ako písať mail, lepí pre celé Slovensko, dodáva do kamenných obchodov, aj do e-shopov
2.... väčšina z nás má klasické sklo a je niekto nespokojný? Načo taký príplatok?
2b..... hrúbku skla Ti určí ten, čo bude lepiť akvárium, eventuálne na nete sú určite výpočtové programy, ak by si to chcel vedieť dopredu (napr. kvôli hmotnosti)
3.... neviem, čo by som poradil. Skôr by som sa spýtal - čo sú "filtračné ponožky"?
4....ja dávam k rastlinám akurát hnojivo, ale to je iné akvárium, 65 litrov, nenáročné rastliny + "detské rybičky"
5...čo je "návratové čerpadlo"? Ani Google mi nepomohol. Asi tuším, ale neviem.
6...neviem
7... neviem, ale chceš to kupovať? Ak sú to konáre, nedajú sa nazbierať v prírode? Je to niečo špeciálnejšie ako bukové alebo dubové konáre? Aj tu na CK je zopár ľudí, čo s tým majú skúsenosti, ale ktovie, či sa vôbec ozvú, keďže väčšina na to....ale nič.
8....Načo? Nebudeš mať krycie sklá? Tie zachytia veľa odparenej vlhkosti. Kam by si to odvetrával? Do exteriéru? Lebo ak len zo skrinky do interiéru, tak je to úplne zbytočné.

Ešte mimo očíslovaných informácií:
a) Máš tú výšku 90 cm dobre premyslenú? Plánuješ chovať aj potápača? Ja mám akva 70 cm, meriam 195 cm a na dno dočiahnem len tak-tak. Vyskúšaj si to. Vyrob si krabicu z kartónu. Postav ju na ďalšiu takú krabicu (ako maketa joklového podstavca) a vyskúšaj si odkaľovanie. Alebo nie, odkaľovanie zvládneš. Niečo iné. Spadne Ti na dno pinzeta. A skús ju vytiahnuť.

b) Šírka (alebo hĺbka?) akvária 55 cm a Oxydoras niger - až Ti narastie na 60 cm, začne Ťa nenávidieť. A pri 70 cm na Teba zavolá redaktora z TV Markíza.

c) Akva bude na prízemí? Tipujem, že áno, kozub na fotke je asi v obývacej izbe a tá je asi na prízemí. Alebo je to digestor nad kuchynskou linkou? Tak? Ja len kvôli hmotnosti, lebo toto bude cez 2 tony bez debaty.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 17 Dec 2018, 19:58

Pekne. Osobne bych ubral 20cm na vysku a pridal neco do hloubky. Pak ti bude stacit 12mm sklo a usetris jak váhu, tak skoro polovinu ceny za akvarium
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 17 Dec 2018, 21:47

Já bych šel do šířka*výška 70*70 nebo ještě lepší 90/70 a nekupoval bych rejnoky, stejně všechno časem sežerou. Podle mých zkušeností je 55 šířka pro velké ryby prostě málo!!! Čím víc tím líp!
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: Rio Zobor, Grande Amazonas - fáza plánovania

Neprečítaný príspevokod blegon » 17 Dec 2018, 21:53

Určitě nepůjdou dohromady alty a trnuchy.
Nejde o to že je sežerou, ale trnuchy je zalehnou a domlátí je.
Vím o případu kdy takto vraždili i 20cm velké herose https://rybicky.net/fotogalerie.php?sek ... &s=66&sl=0
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Ďalší

Späť na Vaše nádrže

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 5 hostia

cron