Tomocichla sieboldii / Talamancaheros sieboldii

Diskusia o cichlidách zo Strednej Ameriky

Tomocichla sieboldii / Talamancaheros sieboldii

Neprečítaný príspevokod paloi » 24 Jan 2016, 11:43

Tomocichla sieboldii už nie je platný názov, aktuálne sa volá Cichlasoma sieboldii. Ale pre mňa to asi navždy zostane Tomocichla. Obyčajná, prakticky čierno-biela, zaujímavá snáď len tým, že sa nedá zohnať. A aj to vlastne nie je pravda. Mám ju, takže sa zohnať dá. Zaevidoval som ju prvýkrát 19. januára 2012, keď Rostro zavesil na CP toto video:

https://youtu.be/B865DRjwC_g

Nič zaujímavé, ale v čase 1:43 to prišlo. Láska na prvý pohľad. Ryba iná ako ostatné. „Duisburg partia“ sa pobavila na tom, že pár mesiacov predtým sme ju videli u Thomasa Tillmanna. Ale asi to boli malé sivé rybky, keďže som ich ani nezaevidoval. Naivne som si myslel, že to nevadí. 20. januára 2012 som napísal na CP, že:
„správna cesta je navýšenie objemu akvária. A potom... potom, páni, ... pojede se na rodinný výlet...“.

Objem akvária bol navýšený v novembri 2012. Dokonca aj s tým „rodinným výletom“ mi to vyšlo, veď som bol s manželkou. Akurát som v tom 2012-tom roku ešte netušil, že ubehnú presne 4 roky (na cestu za Tomocichlou sme vyštartovali 20. januára 2016).

Akurát po Tomocichle sa totiž akoby zľahla zem. Niektorí tvrdia, že je ako jednorožec. Všetci veria, že existuje, ale nikto ho nikdy nevidel. Bolo to veľa hľadania po nete, mailov, aj nejaké telefonáty, pomoc od kamarátov. Tomocichla neexistovala. Niekoľkokrát som to už aj vzdal, ale PeterS ma do toho sna vždy vrátil. Buď ju spomenul v nejakom príspevku, alebo zavesil link na nejaké video, alebo dokonca mi posielal info, kde by mohla byť, kto ju tiež hľadá a kto by ju mohol mať. Na začiatku roka sa objavila Tomocichla sieboldii v stockliste niektorých amerických spoločností. Písal som všetkým maily. Buď neodpovedali, alebo mi napísali, že sa ospravedlňujú, ale realizujú iba maloobchod v rámci USA. Minulú sobotu som volal Headymu, či niektorý z českých obchodníkov nevozí ryby z USA, lebo sa objavila aj u Jeffa Rappsa. Mimochodom, Jeff Rapps mi tiež odpísal na mail. Heady preveroval a zistil, že u Tillmanna ešte vo štvrtok plávalo 6 kusov. Chcelo to rýchle preverenie. Predsa len, ubehli už dva nekonečné dni! Nuž, ale v sobotu večer? Jancibie v sobotu v hlbokú nočnú hodinu začal pátrať po mobilnom čísle na Thomasa Tillmanna. Všetci sme „vedeli“, že Thomas Tillmann neodpisuje na maily. V nedeľu napoludnie išla do Nemecka SMS-ka. Manželka mi vravela, že to už trochu preháňam, otravovať niekoho v Nemecku v nedeľu napoludnie. Odpoveď neprišla. Tak sme pristúpili k ďalšej možnosti – že ten mail predsa len napíšeme. Ešte v nedeľu večer. A ak neodpíše, v pondelok večer budeme telefonovať. Ale odpoveď na mail prišla! Rybičiek je 8, cena šialená, ale že keď ich vezmem všetky, cenu upravíme. A ostatné už viete z témy Duisburg 2016. ;)

Tomocichla sieboldii je cichlida, ktorá sa našla v rýchlo tečúcich vodách Kostariky a Panamy. Oproti iným druhom je rozšírená na relatívne malom území. Možno preto sa objavuje v stocklistoch tak málo a v Európe vôbec.

Je tolerantná na tvrdosť vody, rovnako aj pH (7,0-8,0). To mi vyhovuje. Ryby sú všeobecne plaché, ale prejavuje sa u nich vnútrodruhová agresivita. To ma neteší. :cry:

Samec môže dorásť 25 cm, samica 20 cm. Už aby to bolo. V maili od Tillmanna som dostal info, že ryby majú 4-5 cm. Reálne mali 2-3 cm (PeterS, Aquarista a Duri asi potvrdia, včera ich videli). Je všežravá, aj keď niektoré zdroje uvádzajú, že preferuje rastlinnú stravu. Uvidíme. Babrať sa s ňou nebudem. Keď bude hladná, zožerie aj prísavníka :P

Ďakujem všetkým, čo ste mi za tie 4 roky pomáhali s akoukoľvek informáciou. A špeciálne Petrovi, že ma z reality vždy dokázal vrátiť do môjho veľkého sna (a malej nočnej mory) a Pavlovi, za prvú skutočne reálnu stopu (už to nebola len informácia na nete, ale reálne ryby, ktoré už boli v Európe). A ešte nemôžem zabudnúť na moju manželku. Pomáhala intenzívne s mailovou komunikáciou a mala 4 roky pochopenie pre hodiny strávené na internete, keď som o Tomocichle sieboldii stále čítal dookola to isté a veril, že nájdem konečne aj niečo nové.

A takto nejako by mala poriadna Tomocichla sieboldii vyzerať :P (uchmatol som najkrajšie fotky z netu)
Prílohy
tomo1.jpg
tomo2.jpg
tomo3.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod paloi » 24 Jan 2016, 11:46

A toto sú prvé reálne fotky tých malých Cipískov :D
Prílohy
gg.jpg
dd.jpg
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod Janek » 24 Jan 2016, 12:04

Tak honem vykrmit, napárovat a odchovy nechat rozplavat po celé Evropě. Ještě budeš slavný :D

Jsem zvědav jak to poroste a držim palce
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod paloi » 24 Jan 2016, 12:16

Janek píše:Tak honem vykrmit, napárovat a odchovy nechat rozplavat po celé Evropě. Ještě budeš slavný :D


Janek, nič také neplánujem. Krása jednorožca je práve v jeho tajomnosti. 8-)
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod Janek » 24 Jan 2016, 12:19

Však já myslím že "jednorožec" si ten svůj titul zas tak snadno vzít nenechá ;)
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 24 Jan 2016, 12:33

UFFF , tak mi Milane tak nějak spadnul kámen ze srdce i za tebe , že jsi se konečně po letech dočkal toho svýho snu !
Doma s tebou budou mít taky větší klid když už nebudeš chodit jako mátoha se zasněným pohledem a myšlenkama jinde .... :D
Jseš mazák že jsi to nevzdal a vytrval ;)
Tak ti přeju ať se ti s nima daří a můžeš nám postupem času ukázat co je to za nádhery .
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2849
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 24 Jan 2016, 14:46

pekne zhrnuté :D

Pozrel som si celé video a čo 4:22 ? ;)
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod Rostro » 24 Jan 2016, 15:04

Takže si vzal všetky prcky. :mrgreen: Teraz sa strošku strácam v osádke, ktorú teraz budeš mať vo svojom akva. Čo všetko s nimi budeš mať keď podrastú a pôjdu do veľkého?
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod paloi » 24 Jan 2016, 15:08

Aquarista píše:
Pozrel som si celé video a čo 4:22 ? ;)


Hypsophrys (Neetroplus) nematopus boli aktuálne tiež u Tillmanna a myslím, že ich mal aj v 2014-tom. Ale iskra nepreskočila ;) To dorastá do polovičnej veľkosti.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Tomocichla sieboldii / Cichlasoma sieboldii

Neprečítaný príspevokod Janek » 24 Jan 2016, 15:16

A tomocichly čeká vlastně jaká budoucnost ? Solovka nebo půjdou do společnosti jiných? Jakých ?
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Ďalší

Späť na Stredoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron