Parachromis motaguensis

Diskusia o cichlidách zo Strednej Ameriky

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 02 Mar 2023, 00:43

... V půl jedné ráno už bylo hotovo :)
Prílohy
IMG_20230302_003203.jpg
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod jancibie » 03 Mar 2023, 09:26

toto sú veľmi zvláštne motaguensis...až tak zvláštne že by som ich ani nevedel identifikovať... :D
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 03 Mar 2023, 11:28

Že jo, vypadají úplně jinak. Kdyby se nevylíhli v mém vlastním akváriu, nevěřil bych, že je to ten samý druh.
Původně jich (takto odlišných) bylo kolem dvaceti, v rodičovské péči do 5-6 cm dorostlo 15, ty mám všechny. Jejich rodiče teď odchovávají znovu, malí už se jim začínají vybarvovat a ničím se od běžné populace neliší. Tohle je prostě nějaká náhodná mutace, která už se asi podruhé neobjeví, no ale úžasná. Paletu jejich barev a obzvlášť ty neony mé fotky ani nevystihují. A to jsou teprve roční, takže se to bude ještě zintenzivňovat. Naživo něco neuvěřitelného.

U tohohle páru , záměrně sestaveného ze sourozenců, jsem na odchov ohromně zvědavý. Jestli se mutaci podaří udržet a upevnit (a nenese s sebou nějaká skrytá negativa), bude to super :)
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 03 Mar 2023, 13:02

Fakt to vůbec jako "moťák" nevypadá :D

Hele, třeba dva tito sourozenci stejných barev budou mít potomstvo zase klasické?
Řešilo se to u R. octofasciatus "Blue Jack Dempsey". Tam prý taky z dvou Blue Jack padali zase klasické octofasciatus.
Teprve když se vytřel klasický s modrým, tak potom byla většinová snůška mladých zbarvena jako Blue.
Dokonce dost jejich chovatelů tvrdilo, že záleží i na tom který z páru je forma blue, jestli samec nebo samice. To prý mělo na počet modrých mutantů ve snůšce taky vliv.
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2849
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 03 Mar 2023, 13:38

No stát se může cokoli, to člověk předem neodhadne. Hned ve vedlejším akvárku se mi chystá k výtěru pár mutační sameček + klasická holka, další takový už se vytřel ale napoprvé malé neudržel, no a teď ještě zkouším jestli se mi nějaký klasický sameček dá dohromady s mutační samičkou. Prostě zkouším všechny varianty, snad to nějak dopadne :)
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 05 Mar 2023, 17:35

Jikry teď sice mutační pár neudržel, zaplísnily jim, no ale není kam spěchat, jsou to hodně mladé rybičky a teprv se všechno učí.
Aspoň se mi ale dnes povedlo fotnout samičku, když předvedla plnou paletu barev. Od samečka se jimi dost liší, společné mají jen ty metalické znaky (ona jich má výrazně míň) u obou jsou ale v odlišných odstínech mezi tyrkysovou a modrou. Plus do toho barvoměna, kterou by jim chameleon mohl závidět... :)
Prílohy
IMG_20230305_112523.jpg
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 08 Sep 2023, 20:45

Tak mě napadlo: pokud někdo koupil v mělnickém Viváriu moty variety "Blue", tedy tyrkysáčky ode mě (jiní takoví neexistují), jak jste uspěli s pokusy o odchov?
U mě se v kombinacích mutační samec x mutační samička ani mutační samec x přírodní samička nelíhne nic (embrya se vyvíjí, těsně před kulením ale uhynou),
dokonale plodné mutační samičky se prozměnu přírodním samcům nelíbí a ti je ignorují jak loňský sníh...
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod jancibie » 11 Sep 2023, 20:29

fajfmen píše:Tak mě napadlo: pokud někdo koupil v mělnickém Viváriu moty variety "Blue", tedy tyrkysáčky ode mě (jiní takoví neexistují), jak jste uspěli s pokusy o odchov?
U mě se v kombinacích mutační samec x mutační samička ani mutační samec x přírodní samička nelíhne nic (embrya se vyvíjí, těsně před kulením ale uhynou),
dokonale plodné mutační samičky se prozměnu přírodním samcům nelíbí a ti je ignorují jak loňský sníh...

príroda sa bráni tvojim šľachtiteľským zámerom? :mrgreen:
musíš skúšať ďalej, raz sa to podarí...
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 12 Sep 2023, 17:58

Ano, už to tak vypadá. Nejdřív mě matička příroda namlsá nečekaným objevením se několika takto atraktivně zbarvených rybek v jednom jediném odchovu (už se to nezopakovalo) a když už si ty nejlepší nechám pro další chov a aspoň kluky úspěšně spáruji, tak na mě udělá dlouhý nos.
A to se ti samci mohou v péči o jikry přetrhnout, úzkostlivě se o ně starají společně s partnerkami, což pro tenhle druh není kdovíjak obvyklé, jenže všechna jejich snaha přichází vniveč pokaždé těsně před kulením plůdku. To je pro ty malé zatím vždy konečná...

No ale třeba měl někdo jiný kliku a podařilo se mu odchovat. Kdo ví? To bych se okamžitě zajímal, zda náhodou nemá k odprodeji nebo na výměnu sourozence rybky spárované s tou ode mě... Na tom už by se dalo dál stavět :)
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

Re: Parachromis motaguensis

Neprečítaný príspevokod fajfmen » 14 Okt 2023, 12:34

Včera ráno se mi ve společenském vytřely dvě mutační sestry (samec v akvárku není, aby se mi to tam nepomlátilo), největší a nejmenší z celého odchovu "tyrkysů".
Co je zvláštní, ačkoli k tomu došlo ve staré a ničím neošetřené vodě, snímky zachycují stav jiker plných 28 (!) hodin po snůšce.
Prílohy
IMG_20231014_110518.jpg
IMG_20231014_110437.jpg
IMG_20231014_110428.jpg
Obrázok užívateľa
fajfmen
 
Príspevky: 123
Registrovaný: 23 Okt 2020, 16:48
Bydlisko: Karlovy Vary

PredchádzajúciĎalší

Späť na Stredoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron