Cichlidy do chladnější vody

Všetko čo vás zaujíma o portáli CichlidKlub.sk, zmeny, informácie, nápady a pod.

Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod Saty » 15 Aug 2022, 19:01

Ahoj, v současné "energetické" situaci spousta z nás uvažuje jak snížit spotřebu u svých akva, nebo řeší i zrušení akvárií.
Jelikož u mě je nejhorší položkou topení, tak uvažuji o jeho vyřazení. V tomhle případě se dostáváme k mé otázce, jaké cichlidy snesou kolísání teplot v zimě na nějakých 17-18 stupňů. Co jsem dohledal tak mi to vychází hlavně na druhy z rodu Gymnogeophágů. Máte nějaké další tipy cichlid, nebo i dalších ryb k nim vhodných do nižších teplot.
Díky Petr
Obrázok užívateľa
Saty
 
Príspevky: 615
Registrovaný: 03 Máj 2016, 20:57

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 16 Aug 2022, 06:48

Zajímavé téma v dnešní době.
Nedávno byl u mě kamarád, který spolupořádá rychnovskou výstavu a na toto téma jsme měli taky debatu.
Říkal mi, že zná opravdu dost lidí, kteří s akvaristikou i poloprofesionální po mnoha letech skončili. Začal to covid a tahle "energokrize" to dorazila a ještě dorážet bude.... bohužel :(
Jinak z vlastních zkušeností anebo i ze zkušeností kamarádů, které jsem často navštěvoval jsou z cichlid dost tolerantní na nižší teploty třeba Andinoacara rivulatus a Rocio octofasciata.
To jsou akvarijní stálice ze starých časů a kdo pamatuje stará akvarijní topítka ještě bez termostatů a jejich celkem častou poruchovost, ten se tomu nediví :D
Jsou ještě některé druhy Crenicichel, které pocházejí z rychle tekoucích a tudíž chladnějších vod ale takhle z hlavy je nedám. Už jsem se v Creni dlouho nehrabal.

Ze současnosti můžu říct, že mě zaskočila výdrž Panceřníčků panda! Měl jsem posledních 5ks už letitých v jedné 357l nádrži, kam jsem dal vloni na jaře skupinu Chann. Nechtělo se mi ty pancéřníčky mezi větvema a šutrama honit a abych se přiznal, taky jsem chtěl pozorovat jak se k nim budou Channy chovat. Jsou to subtropické Channy co zimují, takže nádrž celoročně bez topítka. Přes zimu po dobu asi 5 měsíců byla voda v té nádrži na teplotě 18-19°C
Světlo svítilo asi na 4 hodinky denně. Pancéřníčci celou tu dobu čile jezdili po nádrži, bez známek chřadnutí nebo nemocí a pořád hledali v bordelu na dně něco k jídlu :D Celou dobu drželi bez problémů až do chvíle než se začali Channy párovat a dominantní samec se rozhodl, že chce nádrž jenom pro sebe a svou milou. Tím skončila pohoda pandám ale i ostatním Channám ze skupiny....
Ale kdyby tu byl ve smajlíkách "zdvižený palec" , tak pancíci panda by ho ode mě za snášení chladné vody určitě dostali :D
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 16 Aug 2022, 09:56

Tohle téma mi uteklo. Já mám v záloze kombinaci Rocio octofasciata, Geophagus brasiliensis a Herichthys carpintis. Tyhle ryby by měli bez problémů zvládat pokles ke 20°C. Co vy na to?
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 16 Aug 2022, 10:33

Tomáš Kubík píše:Tohle téma mi uteklo. Já mám v záloze kombinaci Rocio octofasciata, Geophagus brasiliensis a Herichthys carpintis. Tyhle ryby by měli bez problémů zvládat pokles ke 20°C. Co vy na to?


V záloze :D
To by asi mohlo fungovat. Octofasciatus je jasnej, o carpintisech jsem taky mnohokrát četl jak překvapují ichtyology kam až na sever se posunuli v USA od svých původních stanovišť a "brazilky" jsou známý plevel, který nemá problémy taky skoro s ničím.

Asi největší výběr "akvarijních" ryb, které zvládnou roční výkyvy teplot vody s ochlazením přes zimu je v Asii ale pokud trváš na Cichlidách, tak to bude mizérie ;)
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod Saty » 16 Aug 2022, 11:27

Tome to máš super zálohu.
Já bych nejradši zůstal u složení ryb z jižní ameriky. Takže proto mě napadli ti Gymnogeophagové, pak je v nabídce Crenicichla celidochilus ta snaší taky nižší teploty. Nevim jak nějaký doplňkový ryby tetry, sumci apod. Na netu je spoustu informací, ale každej uvádí různý teplotní rozsahy. Třeba u těch gymnogeophagů jsem dohledal teploty od cca 22 stupňů a přitom v zimě snáší i o dost míň.
Obrázok užívateľa
Saty
 
Príspevky: 615
Registrovaný: 03 Máj 2016, 20:57

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod paloi » 16 Aug 2022, 14:03

Saty, kde máš to akvárium umiestnené, keď máš takú nízku teplotu? V byte asi nie, lebo izbová teplota je priemerne nejakých 20-22 °C, to netreba ani dokurovať vodu.

Myslím si, že spomínaných 17-18 stupňov je už pre tropické ryby málo. Predsa nebude trvať energetická kríza celú večnosť. Ľudstvo nevymrie, zasa sa z toho vyhrabeme, trochu sa zdvihnú platy. Sladkovodná akvaristika zasa nie je tak extrémne nákladné hobby, sú aj finančne náročnejšie. Pokiaľ človek nemá chovňu. Ale chovňa nie je hobby, to je biznis.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod Saty » 16 Aug 2022, 17:36

paloi píše:Saty, kde máš to akvárium umiestnené, keď máš takú nízku teplotu? V byte asi nie, lebo izbová teplota je priemerne nejakých 20-22 °C, to netreba ani dokurovať vodu.

Myslím si, že spomínaných 17-18 stupňov je už pre tropické ryby málo. Predsa nebude trvať energetická kríza celú večnosť. Ľudstvo nevymrie, zasa sa z toho vyhrabeme, trochu sa zdvihnú platy. Sladkovodná akvaristika zasa nie je tak extrémne nákladné hobby, sú aj finančne náročnejšie. Pokiaľ človek nemá chovňu. Ale chovňa nie je hobby, to je biznis.

No akva mám v ložnici a tam topíme v zimě na 19, nemáme rádi přetopíno. I děti učime na studenej odchov ;) . Akva ještě obložim polystyrenem i ze stran, ale to je tak vše co můžu dělat. Prodat akva nechci, to se nevyplatí, na tom bych byl víc tratnej. Na druhou stranu se dneska objevují inzeráty akvárek za luxusní ceny, takže kdo uvažuje o koupi dalšího, je vhodná doba.
Ale zpět k tématu, pochlubte se svýma zkušenostma.
Obrázok užívateľa
Saty
 
Príspevky: 615
Registrovaný: 03 Máj 2016, 20:57

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 16 Aug 2022, 18:59

Ahoj, u té JA chceš zůstat kvůli parametrům tvé vody? Ty gymnouši totiž chtějí pH kolem 7, já musel do písku přimíchat několik hrstí dolomitického vápence na úpravu pitne vody, abych měl alespoň 6,5. A taky chtějí tvrdší vodu. Jinak mrkni na tenhle seznam, jsou to ryby Paraguaye. Zaujalo mě, že se tam vyskytuje i Astronotus crassispinis. Ten se dá teď běžně sehnat, i když není nejlevnější.
https://tropicalfreshwaterfish.com/data/Paraguay.htm
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod Saty » 16 Aug 2022, 20:41

Jirka B. píše:Ahoj, u té JA chceš zůstat kvůli parametrům tvé vody? Ty gymnouši totiž chtějí pH kolem 7, já musel do písku přimíchat několik hrstí dolomitického vápence na úpravu pitne vody, abych měl alespoň 6,5. A taky chtějí tvrdší vodu. Jinak mrkni na tenhle seznam, jsou to ryby Paraguaye. Zaujalo mě, že se tam vyskytuje i Astronotus crassispinis. Ten se dá teď běžně sehnat, i když není nejlevnější.
https://tropicalfreshwaterfish.com/data/Paraguay.htm

No spíš ta jižní amerika je srdcovka. Parametry vody neřeším, mám RO pomocí které upravuji na požadovanou hodnotu. Jinak nám tu teče voda vhodná na kamenolom z Afriky.
Obrázok užívateľa
Saty
 
Príspevky: 615
Registrovaný: 03 Máj 2016, 20:57

Re: Cichlidy do chladnější vody

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 17 Aug 2022, 09:08

Ten seznam Paraguayských ryb je zajímavý. Ještě mě napadlo, že jsem měl Cichlasoma amazonarum a Geophagus iporagensis. To byly moc pěkné ryby, které by nízkou teplotu měly taky snášet. Ty kančíky amazonarum bych si klidně koupil zase. Byli super. No a co klasický Amatitlania nigrofasciata, ten taky snese skoro všechno ne?
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Ďalší

Späť na Otázky, odpovede a riešenie problémov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron