Heteropneustes fossilis

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Re: Heteropneustes Fossilis

Neprečítaný príspevokod kvietik » 02 Júl 2019, 20:14

No skúsenosť nemám, ale do rúk by som ich určite nechytal.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Heteropneustes fossilis

Neprečítaný príspevokod paloi » 02 Júl 2019, 20:39

Kedysi som tiež pozeral po týchto rybách, ale práve tá toxicita ma odradila, veď "predsa nebudem riskovať". Popísaného je toho dosť, ale na nete sú videá, kde tieto ryby veselo chytajú do rúk. Ale video s ochrnutou končatinou som veru nenašiel.

Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Heteropneustes fossilis

Neprečítaný príspevokod Lubik » 02 Júl 2019, 20:42

ked mam pravdu povedat ako maly chlapec som jedneho choval asi rok v 25L akva, bezne som ho chytal do ruky az dokym som sa nedocital o tom ostni :D ... a nikdy ma nepichol, ale do ruky by som ho uz asi nebral len tak pre istotu
večne nespokojný
Lubik
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 19 Apr 2019, 01:39
Bydlisko: Levoca

Re: Heteropneustes fossilis

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 02 Júl 2019, 22:20

Tyto ryby choval už můj strýc cca v 80 letech společně s jedním svým známým ve Vysokém Mýtě.
Byli oba dokonce jedni z mála kdo je množil, tenkrát k tomu ale používali hormonální stimulaci "kapří hypofýzou" .
Bez toho to prý nešlo. Někde jsem četl že tato hormonální stimulace dopomohla před nedávnými lety i k množení Mřenek rodu Botia, které se stále jenom dováželi. Ruku do ohně bych za to ale nedal ;)

K Pakeříčkovcům / Heteropneustes :
Můj kus který je zde vyfocen má momentálně cca 17 let, stále žije a je to moje nejstarší ryba která prošla mnoha akvárii. Není to už zdaleka žádný krasavec, myslím si že už je možná i slepý ale stále vyráží při krmení za žrádlem a nazdařbůh proplouvá nádrží. Odpočívá už teď mnohem častěji zavěšen v nádrži na větvích, čerpací hlavě nebo jiných předmětech než dříve ale stále se při jakémkoliv pohybu krycích skel nebo při strčení ruky do vody rozplave a jde po zvuku a šplouchání vody a naráží mi do ruky.
Jeho "jedové" ostny jsou ukryté v prsních a prý i hřbetní ploutvi. Nikdy úmyslně neútočí a dá se vzít i doruky. Pouze jednou se mi za těch 17 let stalo že jsem při čištění nádrže strčil ruku do kořenu kde byl zavěšen ve stínu a on místo klasického pohybu dopředu couvnul a jeho osten z prsní ploutve mě píchnul do vnitřní strany ukazováku. Sám se lekl a ucuknul a uplaval směrem dopředu a osten z ukazováku vytáhl sám. Bolest to byla asi jako kousnutí mravence ale asi po půl hodině se bolest ve vpichu zvětšila asi jako když vás bodne včela. Následovalo asi 2 hodinové lehké otupění a svědění ukazováku, stejně jako po bodnutí včelou. Nic víc, nic míň ;) Vše po těch 2 hodinách odeznělo!
Toto se mi stalo jednou za 17 leté soužití s touto rybou a byla to ještě navíc moje chyba že jsem ho vzal do ruky, když jsem si neprohlédl ten kořen.
Podotýkám ale že nejsem alergický na štípance od včel ani ve větším množství (otec je včelař a při stěhování úlů už jsem jich něco schytal) , ani od vos ani od sršňů, od kterých jsem dostal i 2 naráz během 5 minut.
Pokud je někdo k těmto věcem citlivjejší , tak nevím ?

Každopádně Pakeříčkovec sám od sebe na ruku nikdy neútočí!

Druhého Pakeříčkovce jsem si koupil nedávno a vykrmuju ho v 350l nádrži a až přijde čas toho starého, půjde ten vykrmený na jeho místo do 800l.
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2849
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Heteropneustes fossilis

Neprečítaný príspevokod tomaszuffa » 02 Júl 2019, 22:41

Ďakujem za informácie

Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku
tomaszuffa
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 02 Júl 2019, 19:11

Re: Heteropneustes fossilis

Neprečítaný príspevokod tomaszuffa » 02 Júl 2019, 22:42



Odoslané z ANE-LX1 pomocou Tapatalku
tomaszuffa
 
Príspevky: 3
Registrovaný: 02 Júl 2019, 19:11

Predchádzajúci

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron