Brachyplatystoma juruense

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod jancibie » 02 Máj 2016, 06:57

paloi píše:Podľa mňa to nebude Brachyplatystoma juruense. To je jeden z mála sumcov so zvislými pruhmi. Ten Tvoj nemá ani len náznaky pruhov (aj keď... pri veľkej predstavivosti snáď...). Pokiaľ to máš od Satánka, niekedy pred 2 týždňami sme to spolu preberali, len som už vymazal tú komunikáciu. Ani odosielateľ zásielky nevedel, čo je to za rybu. Alebo sa niečo zmenilo? Už malé juruense by totiž mali mať pruhy.

Ale veď uvidíš. Keď bude mať tak 15 cm a nebude mať jasné pruhy, nebude to juruense :(

Pruhy by som moc neriešil,pri tychto sumcoch je to ako pri zebrách,každý je ,zdá sa,jedinečný.....

http://acsi.acnatsci.org/base/getthumbn ... get=329864
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod Janek » 06 Máj 2016, 11:42

Však on se dokreslí, jak by určitě řekl Heady, nalep mu na akva fotku jak má vypadat a on už to pochopí :D :D

Já dnes nakonec zvládnul polapit toho svého s foťákem v ruce
IMG_4876.jpg

IMG_4871.jpg



O něco větší než ten Jančiho kousek.
Kdybych k nim měl něco napsat, tak asi to, že je to divná ryba, divný rod a celý je to takový speciální :D Kdo je zvyklý na RTC, pseoudoplatystomy a podobně, asi by zůstal koukat, jak daleko od sebe tyhle ryby jsou.

Uplně jiný pohyb, jiné zvyky, jiné všechno.
Když začnou poskakovat na dně po prsních ploutvích, člověk si nejdřív říká jestli je ta ryba v pohodě (žejo Janči :) ), nicméně je to jen prvotní šok.
Nakonec je to perfektní ryba na pozorování, jelikož je díky své téměř slepotě apatický vůči podnětům za sklem, takže když se přijede ukázat, nevyplašíte ho. Jednoduše co nechytne vousem, o tom neví.
Ale není to žádné ořezávátko, respekt z něj má i můj Sorubim lima který je 2x větší a juruensis by se mu vešel do tlamy.

Žere si kdy chce a co chce, není to sumec co skočí po všem a kdykoli, má svůj rytmus a můj osobní názor je ten že nemá smysl krmit častěji a menší dávky. Zkoušel jsem to a výsledek byl jen ten že ryba se nažrala míň. Není jim to přirozené, jsou to příležitostní žrouti, takže se řídí pravidlem "co největší kořist v co nejkratším čase a pak se někam vyvalit a trávit"
Takže si většinou nacpe pupek k prasknutí a pak den nebo dva nic, ani nemá smysl mu nabízet pokud není v akva jiný strávník co by to dojel za něj.
Startoval jsem ho na patentkách a koretře, fungovalo, ale jak si čuchnul ke grundlím, nic jiného už ho nezajímá.

Další zvláštnost jsou jeho ocasní filamenty. Často jsem si dělal srandu když jsem u mnohých z vás viděl ryby (např. geoše) kteří mají na ploutvích lana dlouhá jak pracovní sobotu :D Že si ty provazy musí zamotat a podobně, samozřejmě nadneseno, to by se přeci stát nemohlo (jsem si myslel)
No a můj juruensis to dělá pravidelně :D na videu je právě bez filamentu, který mu nikdy nevydrží déle než dva týdny. Pak si na něm ten pitomec udělá uzel, následně filament upadne. Naštěstí má za pár dní nový. Je neuvěřitelné jak rychle dokáže dorůstat, i několik cm denně.

Tak to by bylo něco málo a jen doufám že se tu za nějaký čas s Jančim budeme moct pochlubit výstavními sumci.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 06 Máj 2016, 13:56

Pěkná obludka a oproti třeba tomu Sorubimovi má ty oči opravdu jak krtek - jen takový korálky :D
No chlapci jsem zvědavej co vám z toho za pár let vyroste ....
Jo a Honzo pěknej výpis z vlastního pozorování ;)
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2849
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod paloi » 06 Máj 2016, 15:48

Janek, zaujímavé čítanie :)
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod jancibie » 09 Máj 2016, 12:28

Janek,pekne si to napísal...ten môj dúfam nejaký centimetrík poskočil,fakt má dni,že sa vie napráskať,a potom drží diétu....a je to svojim správaním veľmi zvláštna ryba.... :D
a dosť zle sa fotí....
Prílohy
IMG_6120.jpg
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod Janek » 09 Máj 2016, 12:59

No nádhernej je, až dotáhne ty pruhy, bude krásně vidět ta variabilita, protože ten tvůj jich bude mít 2x větší počet než můj.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod Janek » 10 Máj 2016, 12:15

Tak jsem včera musel vzít do ruky foťák a podělit se, protože juruensis se rozhodl trhnout rekord v pojídání grundlí.
Nevím kdo ho naštval že ho chce přerůst a sežrat :D , ale můžu říct že jsem se o něj snad bál aby se mi dacan neprotrhnul. Z prvu jsem si říkal paráda, krásně se nažral, ale on následně obsah pupku zvládnul ještě ztrojnásobit a nehodlal přestat. Funí ještě teď.

Asi už není moc co komentovat, mrkněte se sami
IMG_4966.jpg

IMG_4965.jpg


A tady bych rád podotkl, že na následující fotce je vidět hlava grundle (na stojáka před sumcem), kterou se i ve stavu který vidíte pokusil sežrat :D I normálně by to pro něj bylo velké sousto a jsou určené většímu sorubimovi, ale do juruensise něco vjelo a snažil se sežrat všechno co potkal
IMG_4962.jpg
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod nhkg » 10 Máj 2016, 15:20

Krásný sumec, škoda že tak moc vyroste. Na poslední fotce je vedle něj Panak L204?

Docela mě překvapilo, že nejsem sám, kdo chodí na MFK. Zrovna u tohodle sumce jsem si všiml jancibie.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod Janek » 10 Máj 2016, 15:29

nhkg píše:Krásný sumec, škoda že tak moc vyroste. Na poslední fotce je vedle něj Panak L204?


On se vousatý sumec téhle velikosti hledá neuvěřitelně špatně, i když ani tak to není malá velikost.

Na poslední fotce je vedle hypancáka (L333)
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Brachyplatystoma juruense

Neprečítaný príspevokod jancibie » 10 Máj 2016, 16:49

to janek :pekne si ho napráskal,asi sa zľakol,že už má na CK konkurenciu,tak začal poriadne žrať... :D
to nhkg : na MFK chodím už veľa rokov,bohužiaľ s mojou lámanou angličtinou tak intelektuálne rozhovory nevediem....mimochodom,aj podľa chlapcov z MFK by to mal byť juruense prípadne flash zebra,čo asi nemá zmysel prekladať...na fotke v prílohe môj sumček,ku ktorému by som na MFK napísal,že "after feeding"
Prílohy
IMG_6405.jpg
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

PredchádzajúciĎalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť