Scleropages jardiny
Zafarbenie: Tejto arowane sa hovorí “zelená arowana” , no v dospelosti je jej telo z bokov strieborné až zelenožlté , plutvy žlté , žltozeléné aj oranžové , modré až zelenomodré fúziky a na hrdle majú oranžovo červenú až červenú kresbu.
Čím je ryba staršia, tým je žltšia až oranžová. Toto je ich štandrdné zafarbenie, no u každého jednotlivca je troche iné.
Velkosť: v akváriu dorastá 60cm vo volnej prírode boli ulovené aj 100cm kusy.
Dožívajú sa 8 až 12 rokov.
Biotop: výskyt vo voľnej prírode: severná Austrália , Nová Guinea , velmi zriedka južná azia. Žije v pomaly tečúcich vodách riek a potokov či v jazerách , dokonca aj v bažinách. Zdržuje sa pri hladine ukrytá v pobrežných rastlinách.
Podmienky pre chov:
Objem nádrže minimálne 600l ( pre jeden kus )
Teplota: 24 až 30 °C
Voda: Ph 6,5 až 7,5
Tvrdosť: 6 až 16 dgh
Starostlivosť: Nádrž musí byť dobre zakrytovaná, skáče ! Potrebuje nádrž z dostatočným miestom na plávanie, nakolko je takmer vkuse v pohybe. Je dobre trochu drevenej dekorácie, kt. by imitovala korene, či naplavené drevo na brehu, kde sa môže ukryť. Ideálna teplota je 25°C.
Kŕmenie: odporúčaná je živá potrava. Velkosť potravy podľa veľkosti ryby. V mladosti larvy hmyzu, potom menšie živé rybky a postupne večšie krmné ryby podľa veľkosti arowany.
Je ju vraj možné navyknúť na mrazenú mäsitú potravu,či dokonca na vhodné granule. No chce to trpezlivosť. Tým že je to mäsožravec je tak ako aj pri iných dravcoch potrebná účinná filtrácia alebo častá výmena vody.
Rozlišovanie pohlavia: Dospelý samec má dlhšiu chvostovú plutvu a kratšie prsné plutvy. Hovorí sa, že samce majú dlhšie fúzy ako samice, ale nieje to overené.
Rozmnožovanie: Na odchov je potrebná dostatočne veľká nádrž min. 1200l .
Po oplodnení ikier ich samec pozbiera do papule a nosí cca 60 dní až do ich vyliahnutia a úplného strávenia žltkového vaku. Vtedy ak ich samec vypustí sú to samostatné životaschopné ryby, kt. dokážu hneď loviť.
Veľa “chovateľov” vyberá násilne mladé ryby samcovi s papule ešte pred strávením žĺtkového vaku, potom mávajú ryby problem z rozkŕmením.
Táto ryby vraj dokáže spoznať svojho majiteľa/krmiča a reaguje na jeho pritomnosť inak, ako na ostatných ľudí.
Aziati týmto rybám “scleropages/dračia ryba” pripisujú magické vlastnosti .
Veria , že táto ryby prináša rodine a svojmu majiteľovi šťastie, zdravie, blahobyt.
Veria, že táto ryba vie na seba prevziať chorobu , či dokonca ak hrozí jej majiteľovi smrť, tak táto ryba vie zaňho zomrieť aby mu predľžila život. Toto a aj zdevastovanie ich prirodzeného prostredia priviedlo tieto ryb do zoznamu CITES.