scleropages jardini

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 14 Nov 2015, 21:28

Scleropages jardiny

ikan-arwana-super-golden-red.jpg


Zafarbenie: Tejto arowane sa hovorí “zelená arowana” , no v dospelosti je jej telo z bokov strieborné až zelenožlté , plutvy žlté , žltozeléné aj oranžové , modré až zelenomodré fúziky a na hrdle majú oranžovo červenú až červenú kresbu.
Čím je ryba staršia, tým je žltšia až oranžová. Toto je ich štandrdné zafarbenie, no u každého jednotlivca je troche iné.

Velkosť: v akváriu dorastá 60cm vo volnej prírode boli ulovené aj 100cm kusy.
Dožívajú sa 8 až 12 rokov.

Biotop: výskyt vo voľnej prírode: severná Austrália , Nová Guinea , velmi zriedka južná azia. Žije v pomaly tečúcich vodách riek a potokov či v jazerách , dokonca aj v bažinách. Zdržuje sa pri hladine ukrytá v pobrežných rastlinách.

Podmienky pre chov:
Objem nádrže minimálne 600l ( pre jeden kus )
Teplota: 24 až 30 °C
Voda: Ph 6,5 až 7,5
Tvrdosť: 6 až 16 dgh

Starostlivosť: Nádrž musí byť dobre zakrytovaná, skáče ! Potrebuje nádrž z dostatočným miestom na plávanie, nakolko je takmer vkuse v pohybe. Je dobre trochu drevenej dekorácie, kt. by imitovala korene, či naplavené drevo na brehu, kde sa môže ukryť. Ideálna teplota je 25°C.

Kŕmenie: odporúčaná je živá potrava. Velkosť potravy podľa veľkosti ryby. V mladosti larvy hmyzu, potom menšie živé rybky a postupne večšie krmné ryby podľa veľkosti arowany.
Je ju vraj možné navyknúť na mrazenú mäsitú potravu,či dokonca na vhodné granule. No chce to trpezlivosť. Tým že je to mäsožravec je tak ako aj pri iných dravcoch potrebná účinná filtrácia alebo častá výmena vody.

Rozlišovanie pohlavia: Dospelý samec má dlhšiu chvostovú plutvu a kratšie prsné plutvy. Hovorí sa, že samce majú dlhšie fúzy ako samice, ale nieje to overené.

Rozmnožovanie: Na odchov je potrebná dostatočne veľká nádrž min. 1200l .
Po oplodnení ikier ich samec pozbiera do papule a nosí cca 60 dní až do ich vyliahnutia a úplného strávenia žltkového vaku. Vtedy ak ich samec vypustí sú to samostatné životaschopné ryby, kt. dokážu hneď loviť.
Veľa “chovateľov” vyberá násilne mladé ryby samcovi s papule ešte pred strávením žĺtkového vaku, potom mávajú ryby problem z rozkŕmením.

Táto ryby vraj dokáže spoznať svojho majiteľa/krmiča a reaguje na jeho pritomnosť inak, ako na ostatných ľudí.
Aziati týmto rybám “scleropages/dračia ryba” pripisujú magické vlastnosti .
Veria , že táto ryby prináša rodine a svojmu majiteľovi šťastie, zdravie, blahobyt.
Veria, že táto ryba vie na seba prevziať chorobu , či dokonca ak hrozí jej majiteľovi smrť, tak táto ryba vie zaňho zomrieť aby mu predľžila život. Toto a aj zdevastovanie ich prirodzeného prostredia priviedlo tieto ryb do zoznamu CITES.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Nov 2015, 09:30

Dôvod prečo som založil túto tému ...

DSC_2359.jpg

DSC_2361.jpg


dopľňal som si info na nete, tak prečo sa o ne nepodeliť :)
Čo sa týka starostlivosti je to v podstate to isté ako pri juhoamerickej osteoglossum, parametre vody a ostatné technické info vychádzajú z informácií z netu. Rôznia sa tak som to akosi spriemeroval. Časom ako budú vlastné skúsenosti doplním či skorigujem údaje.
No ešte ma čaká dlhá cesta, najskôr to poriadne rozkrmiť. Je fakt krpatá, aj s chvostom tak 6cm.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod Janek » 15 Nov 2015, 10:02

Ty jsi blázen :D ale tohle ti opravdu závidim, nádhera a držím palce ! Kde se ti vlastně povedla sehnat ?
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod Rostro » 15 Nov 2015, 10:54

No máme tu ďalšiu raritku. Je to fakt krpček, ale verím, že ju rozkŕmiš a bude v pohode. Konečne máš neakú "náhradu" za Arapaimu čo si tak strašne chcel. ;)
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod jancibie » 15 Nov 2015, 11:57

no zdá sa,že časom tvoje bicirrhosum budú mať problém.... :D
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod nhkg » 15 Nov 2015, 12:08

Krásná ryba, ale v Amazonce neplave -> nebrat :D
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Nov 2015, 16:19

jancibie píše:no zdá sa,že časom tvoje bicirrhosum budú mať problém.... :D


nhkg píše:Krásná ryba, ale v Amazonce neplave -> nebrat :D


Môžem vás ukľudniť , scleropages sa u mňa s bicirrhossum v jednej nádrži nestretnú.
1, nerád miešam biotopy
2, o arowanách isto neviem všetko, no toľko aby som nedal americkú a ázijsku aro do jednej nádrže viem :mrgreen:
Aj keď som videl videá, kde plávali spolu v jednej nádrži osteoglossum a scleropages ... nechápal som a neviem ako to dopadlo. Videá majú pár minút nedokumentujú život nádrže.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod nhkg » 15 Nov 2015, 16:40

Kolik máš těch obřích nádrží? :shock:
K čemu pude? Plánuješ k němu Datnioides?

Taky hrozně nerad míchám biotopy a štve mě, že nemůžu mít další 2 velké nádrže (ještě Asii s Čichavci a Asii s proudící vodou...).
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod huhu » 15 Nov 2015, 18:16

aha ake divne gupky :D

(ja si tu navstevu u teba este odlozim... kym sa nevyblaznis a potom to skuknem naraz :D:D:D)
Obrázok užívateľa
huhu
 
Príspevky: 596
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:17
Bydlisko: Letanovce

Re: scleropages jardini

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Nov 2015, 19:11

nhkg píše:Kolik máš těch obřích nádrží? :shock:
K čemu pude? Plánuješ k němu Datnioides?
.


áno, presne taky je plán ... tá nádrž ešte nestojí, ešte to má čas. Ak všetko vyjde, ryby v zdraví dorastú tak to budem.

huhu píše:aha ake divne gupky :D

(ja si tu navstevu u teba este odlozim... kym sa nevyblaznis a potom to skuknem naraz :D:D:D)


veď môžeš aj viackrát prísť, nemáš len jednorázovú vstupenku :D
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Ďalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 1 hosť