Hoplarchus psittacus

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 21 Okt 2014, 16:05

neteší ma to , ale čo už s nimi keď su také lovuchtivé
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod ioopp » 21 Okt 2014, 16:27

tak horší kdyby nežraly
časem bych chtěl k těm Hoplarchusům taky trnuchy. Konkrétně Potamotrygon orbignyi. Znamenalo by to teda dát některé ryby pryč...Ale mám obavy, aby mi ti Hoplarchusi nevyskákali z nádrže...někdy mi příjde, že se lekají i sami sebe :mrgreen: co potom kdyby se před nima ze dna vyhrabal taková 30cm placka :roll:
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod jancibie » 21 Okt 2014, 18:43

Tento chlapík nemal s tými vašimi plackami evidentne žiadny problém...fotené v Obriom akváriu v Hradci Králové,ale nie v tej veľkej nádrži,ale asi v 1000 litrovom akvárku v premietacej miestnosti....
Prílohy
IMG_4800.jpg
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod ioopp » 21 Okt 2014, 19:53

Tento je už pěkný kousek.
Ti moji jsou zatím mlaďoši a ty čela jim teprv rostou :)
Taky jsem tam byl, ale to ho tam ještě, nebo už neměli. Někdy v létě 2012
Docela si to vrchní akva pamatuju. Paní nám tam vykládala o 2 dělohách trnuch :mrgreen:
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod stiff » 22 Okt 2014, 11:18

ioopp píše:Jsou to poměrně plaché ryby. Dalo by se říct, že i mírumilovné. Rozhodně si minimálně všímají ostatních ryb, když se jim teda nevlezou do tlamy. Velice rychle reagují chováním a hlavně zbarvením na změnu paramtrů vody, na nové věci v nádrži (doslova zbělají) a taky na pohyb v místnosti. Co jsem si všiml už na začátku, tak teplota pod 25°C se jim nelíbí a to tak, že se hrozně báli a nechtěli žrát. Od té doby je mám ve vodě o teplotě 28-29°C, pH 6 a ve středně tvrdé vodě (ta není úplně ideální, ale RO už je nacestě). Podle některých článků by měla být teplota až 33°C, ale to jsem nezkoušel, protože nejsou v nádrži sami a velká spotřeba...
S krmením není problém. Cpou do sebe od první chvíle vše co jsem jim nabýdl. To platilo i pro 2 dokoupené odchyty. No živé je živé...jako např. neonky, nebo cvrčci, které zbožňují. Asi bych ještě mohl napsat, že velmi rychle rostou ;)
na fotkách je úmysleně jedna a ta samá ryba
taky je něco foceno s bleskem což jejich zbarvení zkresluje, ale nemám moc dobrý stroj, když blesk vypnu... :?


Psittacus je tvrdá a teritoriálna cichlida ak nie je vo veľkej nádrži, kde má naozaj dostatok priestoru. Samozrejme až dospeje, hlavne pri trení. A hlavne na jedince vlastného druhu. Povahou a silou sa vyrovná napr. C. festae. Je podobne robustný a dokáže uštvať samicu za pár minút, ak je v malom priestore. Mal som 250l vytieračky pre nich a bolo to o držku... Samec ak sa chce trieť, ide ako besný, hryzie a tlačí... až kým nezasiahne chovateľ a ryby nerozdelí. V tých vytieračkách mi povahou pripomínali Flowerhorny.. Mal som ich spolu s rotkeilami, daemonmi, Uarami. V čase mimo trenia pohoda. Pri trení silne teritoriálna ryba, aj keď iný druh nehryzie, vlastný druh by najradšej vyhladil... :) Majú radi teplotu nad 26°C. Najlepšie 28°C. Aspoň mojim to takto vyhovovalo. Pri 30°C by sa to trelo a trelo a trelo... :) Voda neutrál, masívne výmeny, silná filtrácia.

Informácií o nich je málo. Každý tvrdí, že kyslá a mäkká voda je to pravé orechové. Ja tvrdím, že na takejto vode filtrácia nebeží tak ako má, masívne výmeny extra mäkkej a kyslej vode (filtrácii) tak isto neprospievajú a takéto veľké ryby masívne výmeny vyžadujú... Čiže, podľa mňa voda pre bežný chov týchto rýb by mala byť niečo okolo neutrálu. Kľudne polotvrdá, prečo nie. 500us v pohode, pri pH 6,8-7 podľa mňa ideálne.. A ryby porastú jak kone. Takáto voda si už drží stabilitu aj pri masívnych výmenách... ;) V extra mäkkej a kyslej vode ti nekontrolovateľne padá pH ak je zaťažená filtrácia, a pri nízkom pH stúpa ich agresivita... Samozrejme, čo chovateľ, to iný názor. ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod ioopp » 22 Okt 2014, 12:10

stiff píše:
ioopp píše:Jsou to poměrně plaché ryby. Dalo by se říct, že i mírumilovné. Rozhodně si minimálně všímají ostatních ryb, když se jim teda nevlezou do tlamy. Velice rychle reagují chováním a hlavně zbarvením na změnu paramtrů vody, na nové věci v nádrži (doslova zbělají) a taky na pohyb v místnosti. Co jsem si všiml už na začátku, tak teplota pod 25°C se jim nelíbí a to tak, že se hrozně báli a nechtěli žrát. Od té doby je mám ve vodě o teplotě 28-29°C, pH 6 a ve středně tvrdé vodě (ta není úplně ideální, ale RO už je nacestě). Podle některých článků by měla být teplota až 33°C, ale to jsem nezkoušel, protože nejsou v nádrži sami a velká spotřeba...
S krmením není problém. Cpou do sebe od první chvíle vše co jsem jim nabýdl. To platilo i pro 2 dokoupené odchyty. No živé je živé...jako např. neonky, nebo cvrčci, které zbožňují. Asi bych ještě mohl napsat, že velmi rychle rostou ;)
na fotkách je úmysleně jedna a ta samá ryba
taky je něco foceno s bleskem což jejich zbarvení zkresluje, ale nemám moc dobrý stroj, když blesk vypnu... :?


Psittacus je tvrdá a teritoriálna cichlida ak nie je vo veľkej nádrži, kde má naozaj dostatok priestoru. Samozrejme až dospeje, hlavne pri trení. A hlavne na jedince vlastného druhu. Povahou a silou sa vyrovná napr. C. festae. Je podobne robustný a dokáže uštvať samicu za pár minút, ak je v malom priestore. Mal som 250l vytieračky pre nich a bolo to o držku... Samec ak sa chce trieť, ide ako besný, hryzie a tlačí... až kým nezasiahne chovateľ a ryby nerozdelí. V tých vytieračkách mi povahou pripomínali Flowerhorny.. Mal som ich spolu s rotkeilami, daemonmi, Uarami. V čase mimo trenia pohoda. Pri trení silne teritoriálna ryba, aj keď iný druh nehryzie, vlastný druh by najradšej vyhladil... :) Majú radi teplotu nad 26°C. Najlepšie 28°C. Aspoň mojim to takto vyhovovalo. Pri 30°C by sa to trelo a trelo a trelo... :) Voda neutrál, masívne výmeny, silná filtrácia.

Informácií o nich je málo. Každý tvrdí, že kyslá a mäkká voda je to pravé orechové. Ja tvrdím, že na takejto vode filtrácia nebeží tak ako má, masívne výmeny extra mäkkej a kyslej vode (filtrácii) tak isto neprospievajú a takéto veľké ryby masívne výmeny vyžadujú... Čiže, podľa mňa voda pre bežný chov týchto rýb by mala byť niečo okolo neutrálu. Kľudne polotvrdá, prečo nie. 500us v pohode, pri pH 6,8-7 podľa mňa ideálne.. A ryby porastú jak kone. Takáto voda si už drží stabilitu aj pri masívnych výmenách... ;) V extra mäkkej a kyslej vode ti nekontrolovateľne padá pH ak je zaťažená filtrácia, a pri nízkom pH stúpa ich agresivita... Samozrejme, čo chovateľ, to iný názor. ;)




Díky moc, za to co jsi napsal :!: ;) Už hlavně proto jsem se tady zaregistroval.
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod stiff » 22 Okt 2014, 13:37

Veď sa pýtaj, ak budem vedieť, rád poradím, len toho času keby bolo viac... :)

Pripájam nejaké fotky. Najkrajšie sú pri trení (dvorení). Poznávacím znakom ich spokojnosti je oko. Čím viac oranžové a svetlejšie (krajšie), tým sa cítia lepšie. Samica má to oko krajšie ako samec. Podobne aj Uaru amphiacanthoides. Oni majú tie oči veľmi podobné. Podľa mňa najkrajšie "rybie oči" :). Veľké jantárové kukadlá :). Samozrejme v mladosti to neplatí, lebo tam sú tie oči ešte nefarebné.

Video - výter:



Na foto samica nad ikrami, samec v 2000l akva medzi SA cichlidami (dostáva zabrať) a malý prd asi 1cm ani nie :)
Prílohy
hoplarchus_psittacus_1_20130113_1410272500.jpg
hoplarchus_psittacus_1_20121122_1423205855.jpg
hoplarchus_psittacus_10days_old_1_20130715_1392626687.jpg
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod ioopp » 23 Okt 2014, 13:44

no, jo ty oči jsou nádherné :!:
Ještě dyž se rvou, nebo jen naparují, tak jim od středu ztmavnou. (ta šedá část kolem čočky umí zčernat napovel)
Prílohy
oko.jpg
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod sumdir » 25 Okt 2014, 14:58

to oko, to je zaujimavy detail ;) vdaka zan ;)
Obrázok užívateľa
sumdir
 
Príspevky: 525
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:38
Bydlisko: Ratzersdorf /BA -Rača/

Re: Hoplarchus psittacus

Neprečítaný príspevokod ioopp » 25 Okt 2014, 22:49

Není zač ;)
jeden ze skupiny je docela pozér, který občas dokonce útočí přes sklo na červené světýlko fotoaparátu :mrgreen:
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

PredchádzajúciĎalší

Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia