Potamotrygon motoro

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Aug 2015, 05:37

dik ... ešte to velmi nežerie , zatial je dobré že sa nažerú aspoň na prežitie
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 26 Sep 2015, 21:40

Dnes som mal extra adrenalínový zážitok, malá raja ma pri čistení nádrže šlahla chvostom. Nebodla ma, len šlahla ako by byčom.
Keď som blízko nej čisitl sklo, pseudoplatystoma sa zlakla a tá vyplašila raju. Ako sa raja otočila a zdrhala šlahla ma po prste chvostom.
Nevim či naschvál, alebo len v panike no schytal som to. Najskôr to bola bolesť podobná ako keď pichne osa. Na prste som mal tri malé bodky, ako ked si prcviknete kožu do zipsu a potom mi prs mierne sčervenel a opuchol. Po asi 15min. až pol hodine ( neviem to presne čas som nesledoval len odhadujem) ta bolesť ustúpila a už len občas cítim taký podobný pocit, ako keď popŕhlim žihlava. Teraz okrem toho , že mám ten prs mierne stuhnutý už nepociťujem nič.
Už som po tých rokoch čo sa mi pri rajách nič nestalo prestal byť opatrný, tak som dostal varovanie :twisted: . Zo začiatku som sa kním nikdy nepriblížil na dosah chvosta. Vedel som, že som v dosahu jej chvosta a mohla by ma zasiahnuť no riskoval som.
Takže bacha páni, opatrne s tymíto kráskami. Pokial viem najbližšie antisérum je vo Wiedni, ak sa za tie 4 roky, čo som si to zisťoval niekde v SR alebo ČR nevyskituje. Pokial mám info, jed potamotrigonov sa rozklada pri vysokej teplote. Preto treba pri zásahu ponoriť zasiahnuté miesto do čo najteplejšej vody, aku dokážete zniesť. Neobariť sa :mrgreen: ! Ja som si nato spomenul až po dosť dlhej dobe. Vlastne až vtedy, ako som čistil nádrž altumom a tie mám v 31°C vode ako som sa v tej teplej vode močil , tak mi prst odpuchol aj odčervenel.
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Rostro » 27 Sep 2015, 08:45

Tak to si mal riadny zážitok a po pravde aj šťastie, že ťa varovala novonarodená raja a nie tie tvoje dospelé raje. Asi by si si užil pár krásnych týždňov. Čo som zisťoval tak treba v prvom rade ako píšeš horúcu vodu, ale ak je rana hlboká, treba ranu respektíve jed z raje vypáliť ohňom ( napr od zapalovača). Také hojenie môže trvať +- krásnych 8 týždňov. :roll:

Tu je pár foto čo si aj ty videl. Tu ho bodla už veľká raja.... :|
Prílohy
25 máj3.jpg
16 jún0.jpg
9 júl2.jpg
3 jún0.jpg
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Janek » 27 Sep 2015, 09:41

To si děláte prdel ne ? :D já tedy samozřejmě věděl že je to jedovaté, ale spíš ve smysl velice boletivého bodnutí, dočasného ochrnutí, otoku a tak dále, takto hnusné nekrotické zranění jsem nečekal :o
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Rostro » 27 Sep 2015, 10:06

Tak srandu si nerobím. Samozrejme na každého toxín inak reaguje a dosť záleží ako hlboko ten tŕň budeš mať v sebe zapichnutý, ako dlho, či je tá raja dospelá, mladá atď. Aspektov je veľa, ale radšej si dať 100x pozor ako 1x takto dostať ranu. No len niekedy nečakáš a ideš.... :shock: Ruka tiež spuchne... Neviem koľko stojí antisérum, ale neviem si predstaviť, že s týmto pôjdem na pohotovosť. Keď im vysvetlíš, že ťa bodla raja, tak ťa odchytia o pošlú na psycho oddelenie alebo na testy či náhodou na niečom nefičíííš. :mrgreen:
Prílohy
14 jún.jpg
25 máj4.jpg
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 15 Nov 2015, 22:29

Aktuálka ...

Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 15 Nov 2015, 22:54

Tak to je drsný.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 17 Nov 2015, 19:56

Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod blegon » 17 Nov 2015, 20:42

:shock: Se ti tam nějak množí :D .
Jsem zvědav na to jak se boudou prohánět v tom tvém bazénu ;) .
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: Potamotrygon motoro

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 18 Nov 2015, 16:15

parádička nech len rastu Peťko :D
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

PredchádzajúciĎalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia