Pterophyllum scalare

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod patko226 » 23 Jan 2015, 20:12

Zdroj textu: http://animal-world.com/encyclo/fresh/c ... elfish.php
zdroj obr. - internet

Pterophyllum_scalare_-_Warsaw_zoo.JPG


Názov: Pterophyllum scalare (Skalár amazonský, Angelfish)
Veľkosť: 15.00 cm
Minimálna veľkosť akvária: 114 L
Temperament: Stredne agresívna
Dĺžka života: 15 rokov
Chov: minimálne pár
Teplota vody: 23 do 28°C
Ph: 6.0-7.5
Tvrdosť vody: 2 - 10 dGH
Typ dna: jemný alebo hrubší piesok
Potrava: všežravec - vločky, granule
Úroveň znalostí akvaristu: Začiatočník

Táto cichlida bola prvý krát popísaná už v roku 1823. Do Európy bola privezená okolo roku 1920. Prirodzené prostredie Pterophyllum scalare je pomaly tečúca voda v Južnej Amerike - centrálne povodie rieky Amazon a prítoky do Peru, Brazílie a východnej časti Ekvádora. Vo voľnej prírode sa tieto cichlidy vyskytujú v močiaroch, alebo zaplavených oblastiach, kde je hustá vegetácia. Čím je čistejšia voda, tým je aj sfarbenie cichlíd výraznejšie. V tomto prostredí je sfarbenie scalarov strieborné s čiernymi pruhmi. Tiež môžeme nájsť rôzne farebné mutácie. V chovateľských podmienkach poznáme viacero farebných mutácii - Strieborný skalár, Skalár zebra, Halfblack Silver Skalár, Black Lace Skalár alebo Zebra Lace Skalár, Skalár Albín, Skalár Duch, Smokey Skalár, Čokoládový Skalár, Zlatý Skalár, Zlatý Mramorový Skalár, Mramorový Skalár, Strieborno-zlatý Mramorový Skalár, Zlatý Perloťový Skalár, Skalár Koi, Sunset Blushing Veil Skalár, Skalár Leopard, Modrý Červenajúci sa Skalár, Čierny Hybridný Skalár, Čipkovaný, Platinový Skalár a Nemecký červený Skalár.


Momentálne poznáme 3 druhy z rodu Pterophyllum :

Pterophyllum scalare
Pterophyllum altum
Pterophyllum leopoldi

Okrem týchto troch druhov existuje viacero nepopísaných druhov.

Skalár je veľmi populárny celým spektrom chovateľov od začiatočníkov až po expertov. Sú veľmi citlivé na zmenu kvality vody a môžu ukázať svoju agresivitu proti menšej komunite rýb.

Pterophyllum scalare je spoločenská cichlida, ktorá môže byť agresívna ku menším rybkám. V dospelosti môžu prejavovať svoje teritoriálne nároky. Vytvoria si páry a budú obhajovať svoju "rodinu" a teritórium špeciálne počas trenia. Táto cichlida nevyhrabáva ani nepoškodzuje rastliny v akváriu.

Pohlavie sa veľmi ťažko určuje, v čase trenia, papila samca je špicatá a samičia je tupá. Voda počas trenia by mala mať teplotu v rozmedzí 27° - 29°C, PH okolo 6.5 a tvrdosť vody by mala byť 5° dGH. Samce niekedy vydávajú hlasný škrípavý zvuk so svojimi čeľusťami pri párení. Samica položí na vyčistené miesto v akváriu okolo 1000 ikier, ktoré samec následne oplodní. O ikry sa striedavo starajú obaja rodičia. Poter sa vyliahne v priebehu niekoľkých dní a do týždňa sa rozpláva.
i´m cichlid positive
Obrázok užívateľa
patko226
 
Príspevky: 168
Registrovaný: 17 Jan 2015, 14:50

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod Garish » 13 Okt 2015, 17:22

Zdravím, nie som si úplne istý ale hádam to píšem do správnej témy ... Mám v 130 l akváriu párik skalárov amazonských (okrem nich tam sú už len sekernatky) pravidelne sa vytierali a vychádzali spolu, no približne pred dvoma mesiacmi nastal v niečom zlom a a ich správanie sa úplne zmenilo, neustále sa naháňajú, "hryzú" a nedajú si pokoj .... Samec sa v poslednom čase snaží aj o výter (vyčistil už v akva hádam všetko, čo sa len dá) no samica ho má úplne na háku a neustále ho napáda, už som z toho dosť zúfalý a neviem, čo s tým mám spraviť takže budem rád za každú radu :)
Garish
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 13 Okt 2015, 17:10
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod kvietik » 14 Okt 2015, 07:42

nezmenila sa ti nejak vyrazne teplota vody po lete...?ak nepridavaš do akva huminy(rašelina, extrakt z rašeliny), tak by som skusil to tam dodať...inak fakt neviem, moja jedna samica tiez občas dáva samcovi zabrať, ale vytieraju sa stale...
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod Garish » 14 Okt 2015, 17:29

No oproti letu (keď boli najväčšie horúčavy) je to zmena o nejaké 4 stupne (z 29 v lete na 25 teraz) ... Nie do vody žiadne huminy nepridávam. Dnes poobede keď som prišiel domov som si všimol, že zase majú celé telá dotlčené .... Jediné vysvetlenie mi prichádza také, že po toľkých pokusoch čo sa im nepodarilo odchovať poter si samička povedala, že by to chcela skúsiť s iným samcom :)
Garish
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 13 Okt 2015, 17:10
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod kvietik » 15 Okt 2015, 07:44

no asi samica sa nechce vytierať, skus trocha zvyšiť teplotu a snaď to prejde aj samca. A tie huminy, pripadne jelšove šištice tiež nie su na škodu...
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod kotyzavamberk » 15 Okt 2015, 17:27

Moje rada zní,zvýšit teplotu ,ještě před tím vyměnit půlku vody.Teplotu držet trvale na 28 a samice se zaplní a bude pohoda.Scaláry se poštuchujou normálně ,ale jak se zvedne teplota ,jdou do tření skoro na povel.
kotyzavamberk
 
Príspevky: 511
Registrovaný: 12 Sep 2014, 10:54

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod Garish » 15 Okt 2015, 21:02

ďakujem za rady, vyskúšam a uvidím
Garish
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 13 Okt 2015, 17:10
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod Garish » 14 Feb 2016, 22:15

Ahoj, pozná niekto niekoho na Slovensku, kto sa venuje chovu skalárov a rozmnožuje ich ?
Garish
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 13 Okt 2015, 17:10
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod kvietik » 15 Feb 2016, 11:30

Najbližšie k tebe o kom viem je v Prievidzi alebo Bojnice- typek odchovava Manacapury, či aj ine formy neviem, o ake mas zaujem ty?
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Pterophyllum scalare

Neprečítaný príspevokod Garish » 15 Feb 2016, 19:20

Mal by som práveže záujem o klasické prírodne "štvorpruháče" myslel som si ze ich nebude problém zohnať, no všade vidno len kadejaké farebné formy a keď už an natrafím na tieto, tak vyzerajú katastrofálne
Garish
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 13 Okt 2015, 17:10
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Ďalší

Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia