Druh ryby Pseudocrenilabrus

Diskusia o cichlidách z jazera Victoria

Druh ryby Pseudocrenilabrus

Neprečítaný príspevokod simon » 26 Sep 2014, 18:26

Ak by niekto mal informácie a hlavne skúsenosti z chovom tohoto druhu, privítal by som, keby niečo zverejnil. Dá sa niečo zohnať na nete, ale osobná skúsenosť sa nedá nahradiť. Ja mám info, že tieto ryby sa nachádzajú v Níle ale aj vo Viktoriinom jazere. Chcel by som ich zohnať a dať zopár do môjho akva. Neviem, ako sa to člení, či na poddruhy, či na čeľade, alebo aké "odrody" ale Pseudocrenilabrusov je niekoľko.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Druh ryby Pseudocrenilabrus

Neprečítaný príspevokod georg » 26 Sep 2014, 20:24

Níže dva odkazy s popisem a nějakýma fotkama. Není to ode mně. Z toho jsem čerpal, když jsem je dříve měl, teda jen jeden druh- pseudocrenilabrus philander dispersus.
http://www.akvarista.cz/web/atlas/detail/?id=69
http://www.tlamovci.estranky.cz/clanky/ ... abrus.html
Obrázok užívateľa
georg
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 09 Sep 2014, 22:58

Re: Druh ryby Pseudocrenilabrus

Neprečítaný príspevokod georg » 27 Sep 2014, 10:36

Pseudocrenilabrus philander dispersus
K chovu těchto ryb jsem se dostal po mém několikanásobném restartu akvaristiky. Pořídil jsem si je z důvodů zkusit něco jiného, než co jsem měl doposud. Limitován jsem byl objemem nádrže, takže tlamovci větších velikostí nepřicházely v úvahu. V podstatě přišli do společného akvaria z doposud chovanými rybami (Melanotaenia trifasciata, Poecilia velifera,Labeo bicolor, Crossocheilus siamensis). Tento druh, alespoň jsem doufal, že zvládnu udržet v kondici, s takovým mým tajným přáním, vize větší nádrže v budoucnu, s většíma tlamovcema.
Nádrž nebyl žádný biotop. Dno písek jako u Malawi, jeden velký kořen,nějaký ten kámen, z rostlin vallisnéria a anubias a ceratopteris thalictroides. Rybí společenství jim nečinilo žádný problém, ostatní ryby si jich nijak zvlášť nevšímaly, jen ty parmičky je sem tam prohnaly po nádrži.
Velikost samců byla kolem 8cm, spíš míň a samice asi 5 až 6. Společně tu s ostatníma byly asi 4 měsíce, poté jsem původní obyvatele prodal,daroval a měli těch 240 litrů jen pro sebe. Při tření samci hloubili v písku kruhovité jamky, do kterých lákali samice ke tření. To bylo pro mě nové, nevěřil jsem, že taková malá ryba dokáže přemístit tolik písku a vyhloubit takový dolík. Ani v době tření jsem nějakou agresivitu nepozoroval, jen samci byli aktivnější v nahánění samic.Ani agresivita samců nebyla nijak dramatická, jen taková přetahovaná za tlamy bez následků a roztahování ploutví, jakože „já tu velím“. Jak dlouho samice nosily přesně nevím, ale myslím,že o něco málo míň než těch udávaných 21 dnů u ost. tlamovců. I to vyklepání bylo pro mě nové, nevěděl jsem jak ji vůbec chytit a otevřít tu malou tlamku,abych ji neublížil. Odchoval jsem je bez živého krmení, jen na sušené vyloupané artémii. Později na jemném mraženém cyklopu.Takže abych to shrnul, vodu v nádrži jsem nijak neupravoval ani nijak neměřil hodnoty, pouze měnil a odkaloval, i když odkalit dno v zarostlé nádrži dobře moc nejde, ryby jsem krmil jak granulema tak vločkami, mraženým a občas živým cyklopem.
Protože jsem chov ustál, ryby se množily, při mém zacházení neonemocněly,tak bych řekl, že jsou dobré pro toho akvaristu, který by chtěl v budoucnu chovat větší tlamovce ale má strach se do toho pustit hned. A dále i pro akvaristu, který si nemůže pořízení větší nádrže dovolit, a přesto by chtěl tlamovce mít.
Měl jsem jen tento druh říčního tlamovce, ostatní z druhů jsem nechoval.
Obrázok užívateľa
georg
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 09 Sep 2014, 22:58

Re: Druh ryby Pseudocrenilabrus

Neprečítaný príspevokod georg » 28 Sep 2014, 13:17

...ještě foto z archívu :lol:
Prílohy
Photo2.jpg
Photo2.jpg (13.63 KiB) Zobrazené 6627 krát
Photo1.jpg
Photo1.jpg (15.27 KiB) Zobrazené 6627 krát
Obrázok užívateľa
georg
 
Príspevky: 35
Registrovaný: 09 Sep 2014, 22:58

Re: Druh ryby Pseudocrenilabrus

Neprečítaný príspevokod simon » 29 Sep 2014, 18:24

Vďaka georg za vyčerpávajúce informácie.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica


Späť na Victoria cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron