rašelina - zníženie pH a KH

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 30 Okt 2014, 08:09

Skusenosť s rašelinou v dámskych silónkach (také malé na chodidlo a kus nohy): nedosiahol som tak nízke pH ako pri rašeline volne vo vode, výsledné pH cca 6,85 oproti 6,05 (6dcl spomínanej rašeliny na 5l) - je pravda, že som to ale napchal do dvoch sióniek a robil som 20l výluhu, možno ak by bolo viac silóniek, tak by bol lepší styk rašeliny s vodou a pH by sa dosiahlo lepšie. Čo sa týka čistoty výluhu, tak pomoc výrazna, ale jemné nerozpustné častice rašeliny sa stále dostali do výluhu v značnom množstve a bez následnej filtrácie nepoužiteľné, takže to nie je pravé orechové a je to stále na štrajchnutie nervov ako písal Stiff. Takže pre malé akvaría vidím iba dve možnosťi: buď sa na to celé vys... a kúpiť osmózu alebo mať druhé akva so značným objemom alebo inú nádobu (kde sa dá urobiť výluh z rašeliny v silónkach v množstve, ktoré treba doplniť pri výmene vody resp. tak aby po zmixovaní so surovou vodou bolo dosť na výmenu pri požadovanom pH a akva musí byť aspoň povedzme o 20 až 30percent väčšie ako potreba výluhu), nechať urobiť výluh a potom odoberať z akva výluh čerpacou hlavou alebo čerpadlom do akva alebo do nádoby tak, aby nedochádzalo k víreniu dole usadených jemných častíc rašeliny, plávajúce častice nebudú takmer žiadne resp. veľmi maličký obsah, samozrejme bude treba rátať s určitým odpadom výluhu, lebo spodnú čať nebude možné vyčerpať, lebo tam sú tie usadené jemné častice, ktoré sa inak celkom pekne a ochotne usadzuju dole a výluh sa pekne vyčistí
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 02 Nov 2014, 19:49

nový postreh z používania rašelinového výluhu: dosť ma to prekvapilo, ale doterajšia skúsenosť používania rašelinového výluhu v akváriu (teda aspoň u mňa, v mojom akva) ukazuje dosť nízku stálosť pH vytvoreného rašelinovým výluhom, dosť rýchlo sa dvíha pH na vyššie hodnoty, rašelinu už nemám ani ako zložku filtra, proste len výluh mixovaný so surovou vodou a vyzerá, že stabilita resp. zníženie nie je veľmi trvalé aspoň teda podľa prvých skúseností, musím ešte poriadne preveriť.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 02 Nov 2014, 21:05

Pre objasnenie javu návratu pH mixu výluhu a surovej vody som sa rozhodol urobiť nasledovný test: namixoval som 3diely rašelinového výluhu s 1dielom surovej vody a vzorku nechám postáť len tak na vzduchu, budem merať pH, uvidím, čo sa bude diať, je jasné, že prostredie je "laborátorne" lebo vo vzorke nie sú žiadne ryby atď... ale aspoň budem vedieť, či to nesúvisí nejak priamo s pufračnou schopnosťou vody alebo faktormi ako styk so vzduchom a podobne....
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod simon » 03 Nov 2014, 18:37

transporti686 píše:Pre objasnenie javu návratu pH mixu výluhu a surovej vody som sa rozhodol urobiť nasledovný test: namixoval som 3diely rašelinového výluhu s 1dielom surovej vody a vzorku nechám postáť len tak na vzduchu, budem merať pH, uvidím, čo sa bude diať, je jasné, že prostredie je "laborátorne" lebo vo vzorke nie sú žiadne ryby atď... ale aspoň budem vedieť, či to nesúvisí nejak priamo s pufračnou schopnosťou vody alebo faktormi ako styk so vzduchom a podobne....

Chemik sa v tebe nezaprie. Asi je aj toto tvoj koníček. :?:
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 04 Nov 2014, 07:52

simon: chemik nie som, ale vyštudoval som ChemTech STU a robím v oblasti odpadových vôd, takže k vode mám celkom blízko :D

no ale k veci: výsledky zatiaľ sú také, že pH použitého výluhu bolo 7,2 (samozrejme pH výluhu sa dá dosiahnúť aj nižšie rašelinou), po namixovaní s vodou z kohútika (3diely výluhu + 1diel surová voda), ktorá ma pH cca 7,8 bolo v čase 0 pH 7,41, po 12tich hodinách státia tohto mixu 7,73, po 24 hodinách 7,71, po 36 hodinách 7,72, takže zatiaľ vyzerá, že stabilita mimo akvária je ok, nárast zo 7,41 na 7,73 na začiatku je spôsobený tým, že vodu som bral priamo z kohútika, nemal som odstátu a už som tu spomínal, že mám odpozorované, že pH surovej vody z kohútika je cca 7,8 a po voľnom odstáti tejto vody v nádobe sa zvýši pH na cca 8,2, takže ten prvotný nárast bude mať na svedomí toto
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod simon » 04 Nov 2014, 13:48

transporti686 - toto všetko si mal preskúmať, pozisťovať a potom všetko zhrnúť do jedného článku, aby to bolo spolu. Takto je to rozhádzané a treba to hľadať po jednotlivých článkoch a dňoch.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 04 Nov 2014, 14:04

simon> aj to je možné, ale zatiaľ som len v stave pokusov, takže možno potom áno, sťahujem sa a potom chcem založiť akva 120l, takže toto je taká predpríprava, lebo chcem dosiahnúť nižšie pH, ak to úspešne dobojujem a bude to fungovať, tak niečo možno potom načmáram.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 04 Nov 2014, 19:31

pH sa drží na stabilnej hodnote cca 7,71, čiže páni dajte do pléna návrhy, čo môže zvyšovať pH v akváriu :D
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod RadoA » 05 Nov 2014, 05:38

Môj podobný poznatok (nešiel som na to vedecky, lebo v tom nie som "doma" - len metódou pokus-omyl po prečítaní pár článkov):
Použil som vrchovinskú rašelinu. Chcel som trochu znížiť pH v akva a hlavne zafarbiť vodu. Vo vedre, kde je asi 7-8 litrov vody luhujem pár hrstí rašeliny. Výluh má zhruba pH 5 (použitý len jenoduchý Rataj test). Do akva som dolieval pri výmenách vody 3-5 litrov výluhu (raz týždenne; podľa toho, koľko som menil vody v 300l akva). No ale som zistil, že pH v akva sa nepohlo a stále trčí niekde na 6,7-6,8 - tak ako predtým, ako som začal používať výluh (nemerané hneď, ale po nejakých hodinách). Výluh som používal pár mesiacov, ale meral som len párkrát.

Otázne zasa je, koľko iných nežiadúcich látok som do akva vo výluhu pridal - netestovali ste niekto, čo všetko výluh obsahuje (dusíkaté zlúčeniny,...) :?:
Obrázok užívateľa
RadoA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 0
Registrovaný: 20 Sep 2014, 07:04

Re: rašelina - zníženie pH a KH

Neprečítaný príspevokod transporti686 » 05 Nov 2014, 12:25

RadoA: 3-5 litrov výluhu na veľké množstvo vody je podľa mňa veľmi málo, záleži samozrejme aj od toho akej kvality je voda, s ktorou sa to mixuje. Ja sa tu bavím o mixe v rozmedzí 1diel výluhu ku 1dielu surovej vody až 3diely výluhu ku 1dielu surovej vody. Aj preto idem na to vedecky, aby som vedel na aké pH sa môžem dostať pri vode z vodovodu a čibude zabezpečená rozumna stabilita pH v akva po zmixovaní výluhu a surovej vody, lebo ak stabilita nie je aspoň týždeň až dva tak je to celé na dve veci, ktoré tu nemôžem menovať. Inak čo sa týka škodlivých látok, tak vrchovisková rašelina by nemala obsahovať nejaké dušičnany alebo fosforečnany a obsah ťažkých kovov a škodlivých látok je obmedzený zákonom, ktorý takýto produkt musí spĺňať samozrejme čím viac výluhu ide do akva, tým viac by sa tam tých látok dostalo, testujem krátko, ale moje hemichromis lifalli zatiať nemajú žiadny problém a dokonca, keď mením vodu a dávam ten výluh tak sú krasne sfarbené, čo sa týka správania, tak nevnímam žiadne negatívne vplyvy, aspoň zatiaľ.
transporti686
 
Príspevky: 95
Registrovaný: 23 Sep 2014, 13:53

PredchádzajúciĎalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron