2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod ferooo » 09 Dec 2019, 13:17

caute,
zakladam nove akva (este v nom nie je nic), stale studujem, co vsetko je potrebne, no je toho mraky :)
Potreboval by som odsuhlasit vybavenie, ci som vybral spravne, alebo su lepsie alternativy.

V akvarku budu asi cichlidy (cca 120ks, neviem ci tanganika alebo malawi, ale vsetky chem novo narodene, nie starsie ryby), chcel by som tam supnut jeden koren (ten sa sice k nim moc nehodi a asi bude robit bordel s pH vody - to najskor otestujem, ak bude problem, vyhodim ho), nejake vacsie skaly, kamene, na dno jemny piesok, na kraj akva asi hrubsi strk/bridlicu (len kusok dna). Medzi skalami (pripadne okolo korena) by som velmi rad supol aj rastlinky (aj ked ani tie sa k cichlidam moc nehodia).

Akvarko, filtre a osvetlenie uz mam, ostatne planujem zaobstarat.

akva: 300 x 80 x 80 cm
filtracia: 2x Fluval FX6 (vykon 3500l/h, cirkulacny vykon 2130l/h)
bude stacit, alebo by bolo dobre este jeden pridat?
osvetlenie: 2x Juwel Helialux Spectrum 150cm 60W, Juwel kontroler
testovanie vody: Seneye Reef, Seneye wifi server (meranie NH3, pH, O2, teploty, osvetlenia..)
uzitocna vec alebo hovadina?
CO2: nejaky set JBL alebo Dennerle
je to nevyhnutne potrebne? alebo zasadit a potom sa uvidi, ci je treba dodavat este CO2?
substrat: este netusim
rastlinky: Hemianthus callitrichoides/Eleocharis acicularis - golfovy travnik :) sem-tam anubias a microsorium pteropus
to ale este musim nastudovat, toto je len v docasnom vybere
ohrievac: asi dva, po bokoch
cerpadlo, vzduchovanie, krmitko - k tomu som sa este nedostal :)

dakujem za kazdu radu ;)
Obrázok užívateľa
ferooo
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 08 Dec 2019, 20:33

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod paloi » 09 Dec 2019, 17:56

Verím, že tu pár ľudí napíše svoj názor alebo priamo skúsenosť.

Ja len konkrétne k tomu filtru. Mám v 1050 litroch Fluval FX5, žiadnu "prepadovku" 200-400 litrov. FX6 sa vtedy ešte nevyrábal, inak by som ho mal. Kým boli ryby menšie, čistil som ho po pol roku, teraz raz za kvartál. K tomu dve čerpacie hlavy na privzdušňovanie (pred 7 rokmi mi stačila Atman AT-203, pred 2 rokmi som doplnil ešte Resun), Atman má aj molitan, kvôli najväčšej špine, ten periem každú sobotu, pri odkaľovaní. Atman na noc vypínam, lebo robí rámus. A stačí mi to. A asi aj rybám, nesťažujú si.

Vývody z filtra mám vľavo vzadu, obe čerpacie hlavy vpravo vpredu, aby to "chytalo" nejakú cirkuláciu, lebo pri dĺžke akvária 250 cm ten Fluval poriadne hladinu netočí.

Od novembra 2012 zatiaľ Fluval bez poruchy. Jedna čerpacia hlava Atman AT-203 je už vymenená (prvá vydržala do 3/2016), druhá je novšia (Resun, 5/2017).

Akva mám v podstate stále prerybnené, aktuálne 21 amerických cichlíd, 12 sumcov, 1 prísavník. Všetko vo veľkostiach od cca 13 do 30 cm. Dva najväčšie sumce majú cca 40 a 45 cm. To len pre predstavu, aby bolo info kompletné.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod kvietik » 09 Dec 2019, 21:56

Ja len k tým rastlinám: Kobercovky k africkým cichlidám je zbytočnosť. Tak isto pri výške akvária 80 cm by si na kobercovky musel poriadne svietiť, takže ak chceš africké cichlidy, tak ti stačí anubias. Číže je ti zbytočné aj C02 set ...a už máš ušetrené ;)
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod perchess » 09 Dec 2019, 23:26

Ak nebudeš mať 0,8 - 1W osvetlenia na liter vody (alebo tomu adekvátne LED osvetlenie), na kobercovky zabudni. Keď chceš rastliny, daj na kamene alebo drevo nejaké anubiasy, microsorium, prípadne mach. A ku nim CO2 nepotrebuješ. Navyše sa vyhneš situáciám, že ti ryby z piesku rastliny vyhrabú a budeš stále robiť záhradníka. Eleocharis nie je dobrá voľba, je to vyslovene bahenná rastlina, výživu získava hlavne koreňovým systémom, tj. okrem CO2 potrebuje aj hnojenie ku koreňom. A ak veľmi chceš Hemianthus, daj ho na drevo čím bližšie ku hladine (10 cm), na dreve ti porastie. V opačnom prípade budeš sklamaný.
Ale pred tým všetkým si musíš zodpovedať na jednu zásadnú otázku: či to má byť rastlinné akva, tj. rastliny budú hlavné a ryby len ako doplnok, alebo hlavné budú ryby a doplnkom bude všetko ostatné, vrátane rastlín. Až na základe toho je potrebné vyberať filtráciu. Chcieť mať všetko v jednej nádrži nie je z dlhodobého hľadiska dobrá voľba a budú to vyhodené peniaze.
A keď sa budeš rozhodovať medzi Tanganikou alebo Malawi, tak si vyber Ameriku....
Obrázok užívateľa
perchess
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 07 Sep 2014, 20:11

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod RadoA » 10 Dec 2019, 05:41

  • Ako píšu "kolegovia", na koberec zabudni. 1. nehodí sa, 2. neudržíš ho pri 80cm, 3. neudržíš ho pri rybách, atď.
  • Ak chceš ísť do "afriky", tak 80cm výšky je, myslím si, nezmysel.
  • Koreň v afrike tiež nie dobrá voľba (pri väčšine rýb).
Obrázok užívateľa
RadoA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 0
Registrovaný: 20 Sep 2014, 07:04

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod ferooo » 10 Dec 2019, 14:21

dakujem zatial za info.
ja chcem hlavne rastlinky a polovicka zasa rybicky, tak sa musime dohodnut :D
No kompromis bude asi ta juzna amerika, tiez sa daju vybrat pestre ryby a je pri nich mozna aj okolita priroda.

Takto je akvarium osadene v stene (este je okolo toho hodne roboty na dokoncenie), koren som tam len tak hodil, bol som zvedavy, ci vobec vlezie.

V pripade vyberu juznej ameriky som ako na tom s vyberom HW pre akvarko, co je v prvom poste? :D
Prílohy
IMG_2195.JPEG
IMG_2194.JPEG
Obrázok užívateľa
ferooo
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 08 Dec 2019, 20:33

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod paloi » 10 Dec 2019, 15:16

ferooo, smeruješ to možno k Južnej Amerike. Práve JA môže byť trochu problém. Tam by to chcelo mäkšiu vodu a nižšie pH.

Niekde si písal, že nevieš ešte parametre vody. To by si mal zistiť. Možno aj podľa lokality, kde bývaš, vygúgliš si svoju vodárenskú spoločnosť, občas aspoň nejaké orientačné info nájdeš aj na nete. Alebo nejaký pH-test, napr. od Sery, kúp to, nakvapkáš podľa návodu do odmerky, odsleduješ farbu, uvidíš pH, jednoduchá vec, to zistíš aj dnes večer.

A to ešte neznamená, že to, čo Ti tečie z vodovodného kohútika bude OK. Totiž pH sa postupne (od výmeny vody) bude postupne zvyšovať (až po ďalšie výmenu). Mne ide z vodovodu pH 7,5 - napustím do akvárka a už je 7,8 a po týždni mám pH 8,0. Sú prípravky na zníženie pH (a zasa iné na zvýšenie pH). Upravoval som, kedysi, v stolitrovke. Ale upravuj to v tisíc litroch ;)

Neviem, ktoré ryby z JA sú na vodu háklivé. Astronotusy a Herosy asi nie, tým sa u mňa darilo. Zrovna Herosy asi nebudú v Tvojom výbere, lebo tie zlikvidujú každú rastlinu. Ale keď som mal malé Uaru amphiacanthoides - pri vyššom pH stiahnuté plutvy, znížili sme na 7,0 a boli z nich malé čertíci :)
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod ferooo » 10 Dec 2019, 15:48

Parametre vody zatial neviem, ale som na dome, kde bola povodne studna, takze upvavovna vody je v technickej, no teraz sa napojil verejny vodovod a aj tak bezi voda cez upravu. Takze zopar parametrov vody si viem v upravovni nastavit aby bola voda napr makka.
Obrázok užívateľa
ferooo
 
Príspevky: 16
Registrovaný: 08 Dec 2019, 20:33

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod stiff » 10 Dec 2019, 18:02

perchess píše:Ale pred tým všetkým si musíš zodpovedať na jednu zásadnú otázku: či to má byť rastlinné akva, tj. rastliny budú hlavné a ryby len ako doplnok, alebo hlavné budú ryby a doplnkom bude všetko ostatné, vrátane rastlín. Až na základe toho je potrebné vyberať filtráciu. Chcieť mať všetko v jednej nádrži nie je z dlhodobého hľadiska dobrá voľba a budú to vyhodené peniaze.
A keď sa budeš rozhodovať medzi Tanganikou alebo Malawi, tak si vyber Ameriku....


Tak tak :mrgreen: presne tak :D
... a najkrajsie rastlinne akva je cichlidarium, kde rybicky maju od 30cm vyssie... Objem na to mas ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: 2000l akva - odsuhlasenie vybavenia

Neprečítaný príspevokod RadoA » 11 Dec 2019, 08:52

perchess píše:A keď sa budeš rozhodovať medzi Tanganikou alebo Malawi, tak si vyber Ameriku....

Až teraz som si to všimol :mrgreen:
P.S. alebo ako u mňa doma: obidve (nie spolu, samozrejme)
Obrázok užívateľa
RadoA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 0
Registrovaný: 20 Sep 2014, 07:04

Ďalší

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť