Petenia splendida wild

Diskusia o cichlidách zo Strednej Ameriky

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod Janek » 28 Feb 2016, 17:52

Můžu se zeptat jaké jsou zkušenosti s růstem ryb a jak je to s párováním, či rozpoznáním pohlaví ? V jakém přibližně věku, v jaké velikosti ? .... Usuzuju že většina párů či skupinek je vybrána "na tvrdo" podle oka, jelikož to nejsou ryby co jsou nějak ochotně do tření, takže mě zajímá, kdy se ze skupinky prcků dá třídit.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod jancibie » 28 Feb 2016, 23:15

Z tohto by som vedu nerobil. Tieto ryby sa budú vytierať, keď sa dokážu presadiť cez ostatné ryby v nádrži. Čo sa týka rozlíšenia pohlaví, samci sú skrátka v dospelosti väčší a o niečo štíhlejší. Pri Red forme je ako pomôcka aj tá mramorová kresba po tele, pri wild toto nepomôže. Veľa sa hovorí o tom, aké sú to kľudné ryby, ale pred nedávnom som mal možnosť pozorovať práve wild formu pri ochrane potomstva , a boli fakt divoké. Nemali problém upratať hocijakú vieju,aj keď mala 37cm a útočili cez sklo aj na mňa ako kameramana prípadne fotografa. Natočil som pri tej príležitosti video, spracujem a zavesím v dohľadnej dobe...
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2129
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod jancibie » 29 Feb 2016, 13:23

Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2129
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod Janek » 29 Feb 2016, 13:59

Super video Janči, ale nejspíš jsi mě nepochopil s tím komentářem ... jedná se mi o to že třeba v mém případě, nemám možnost vykrmovat x ryb kdo ví jak dlouho. Mohu jim poskytnout výkrmnou nádrže jen pro sebe, dejme tomu třeba 6ti rybám a v tu chvíli je pro mě cílem dosáhnout toho že do divočiny k velkým poputují pouze vybrané ryby... tzn například pár nebo samec a dvě samice.... proto hraje roli ta informace na kterou jsem se ptal. Není totiž v mých (budu mluvit za sebe) možnostech vykrmovat 6 petenek např třeba do 30cm vedle, než se něco ukáže, ale pokud se dimorfismus a námluvy ukazují jako u některých druhů třeba mezi 15-20, není problém a stihne se to ve výkrmné. Pak už proběhne jen výběr, přelovení a poslání zbytku do světa.

Takovou situaci mám teď třeba u Maculicaud které dospívají později, ve větších velikostech, o rozdílech samců a samic nemluvě. Ve dvoumetrovce mi plave 11 ryb ve velikosti 15+ a já můžu jen doufat že se něco ukáže co nejdřív protože to je pro osádku i akva celkem záhul, nedovedu si představit jak bude prázdno až tam budou jen dvě :D... Kdybych to chtěl vykrmovat vedle, znamenalo by to minimálně 400 litrů jen pro ně a takové možnosti já nemám.
Stejně tak třeba moje synspily, tam se ukázalo až na 20cm, nebo Radimovi hoplarchové, tam snad nebyla jistota do 30 cm :D Oproti tomu třeba třídění carpintisů byla jedna báseň ... skupina ryb od 4 cm .. za pár měsíců se pár třel na 12 cm ... lambáda ... hotovo a ten výběr a třídění by se dalo uskutečnit snad i ve 150 litrech


a na tyhle rozdíly se ptám... snad je to z toho pochopit co mě zajímá :D
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod jancibie » 29 Feb 2016, 21:15

Janek,chápem tvoj problém,ale obávam sa,že to bude skôr ten prípad maculicaud. Myslím že vo všeobecnosti platí,že čím väčšia cichlida,tým neskôr s istotou môžeš určovať jej pohlavie. Veľakrát sa totiž stane,že sa môže objaviť nejaká mimoriadne veľká samica,ktorú samec nakoniec svojim rastom síce predbehne,ale dlho ju môžeš považovať za samca. V prípade splendid wild si fakt nespomínam na nejakú pomôcku v tejto veci....
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2129
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 01 Mar 2016, 09:34

Parádní video.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod jancibie » 01 Mar 2016, 13:14

Plzenaak píše:Parádní video.

Díky,tiež mám z neho radosť....
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2129
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod Janek » 01 Máj 2016, 20:35

Tak pár dní už u mě plavou tyhle 3 čudly. Absolutně si mě dostaly, jsou už jako doma a ač mě na první pohled petenie nefascinovaly tolik jako některé jiné cichlidy, za tu chvíli jsem z nich nadšený jak malý Jarda. Celkem mě překvapilo jak po sobě jdou :) Jsou to kliďasové, ublížit si snad ani nedokážou, ale u mě si vyřizují nesrovnalosti celkem často, přitom jsem čekal takřka bezkontaktní ryby a ono tomu tak opravdu není, za což jsem rád, je na co koukat.

Učit je na krmení je hračka, i když je pravda, že co se válí na dně už je moc nebaví, zato lovit krmení za pohybu když padá ke dnu, to už je jiná.
Začínal jsem patentkou, pak artemkou, opatrně grundlemi. Nicméně po týdnu u mě je už nějakou patentkou moc nenadchnu a hned čumí k hladině jestli budou padat grundle :D

Takže menší ukázka
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod blegon » 01 Máj 2016, 20:40

Paráda mě se z SA cichlid líbí nejvíc.
To máš od p.Klepešty?
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: Petenia splendida wild

Neprečítaný príspevokod paloi » 01 Máj 2016, 20:51

Janek píše:Učit je na krmení je hračka,


Ja mám presne opačnú skúsenosť. Petenia splendida wild bola vždy u mňa najproblémovejšia ryba, čo sa týka kŕmenia. Vždy to trvalo niekoľko dní, kým začali žrať. Akoby tie ryby smútili pri zmene prostredia. Pri prvých rybách spred 5 rokov som 2 týždne skúšal granule, nakúpil som asi 5 druhov a nič. Nechceli ani pangasa, patentky, jednoducho nič. Po 2 týždňoch hladovky sa chytili na kuracie mäso. Nič iné. Po ďalšom týždni začali brať opatrne patentku. A po mesiaci už žrali všetko. Akurát posledná "várka" z minulého roka začala žrať asi hneď, a to ma teda dosť prekvapilo. So žiadnou inou rybou som tento problém nemal. Ani s peteniou spledidou red.
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúciĎalší

Späť na Stredoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Tbot a 3 hostia