Riasy vo filtracii

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod Pepo » 24 Jún 2015, 09:01

Ahojte.

Chcel by som poradit. Je dost mozne ze to robim cele zle, tak prepacte, stale som zaciatocnik.

Mam Malawi mbuny, akvarium 250l a mam k tomu externy filter Fluval 406.

Tento filter ma 2 roky, cistim ho pravidelne.

Lenze mam teraz problem, ze priamo vo filtri je to este celkom ok, je to normalne "spinave" kalom z akvarka, ale v hadiciach co vedu z a do filtra sa mi usadili nejake riasi, ktore sa tam stale mnozia a neviem sa toho zbavit.

Vzdy pri cisteni musim tieto hadice "obuchat" o vanu a vyplachovat vodou, a su tam cele hrudy rias (vyzera to ako paprade, rastu v takych dlhsich plochych kusoch na stenach hadice).

Mam totiz problem ze sa mi zda, ze ten filter ma prietok asi iba 1/3 ako predtym, nemam to ako objektivne zmerat, ale ked vidim tu silu prudu aka ide z filtra von, tak sa mi zda ze to uz skoro vobec nejde. Vzdy po vycisteni to ide silnejsie a tento vykon postupne klesa, pravdepodobne ako sa tieto hadice spinia. Ale pamatam si ze ked som to prvy krat spustil, tak ten prietok bol omnoho vacsi aj ako potom, ked to cerstvo vycistim.

Bojim sa ale ze ked iba jednoducho vymenim tieto hadice za nove, tak sa riasi vratia, pokial to nejako nevycistim.

A potom este dalsia otazka, mal by som aj vymenit aj tie naplne filtra? spongie, tie keramicke valceky, atd.?

Dakujem za rady
Pepo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 24 Jún 2015, 08:53

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod kvietik » 25 Jún 2015, 17:26

na tie riasy v hadici by som skusil savo zmiesať s vodou , nechat to postat par minut v hadiciach...
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod mato80 » 26 Jún 2015, 09:14

ako piše kvietik treba tie hadice cistit su nato aj kefky .aj ked das nove hadice po case sa tam riasi usadia neni to chyba ale ako klesa tlak tak maju sancu sa tam usadit nemenil by som koli tomu media ;)
mato80
 
Príspevky: 131
Registrovaný: 20 Apr 2015, 13:30
Bydlisko: Nitra

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 26 Jún 2015, 10:21

Pořiď si kartáč, ať nemusíš mlátit hadicí o vanu ;) .
http://www.sklorex-akvarium.cz/p4508-tr ... -1-5m.html
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod Pepo » 28 Jún 2015, 20:37

super. dakujem za info.

A potom co si mysltie o tom prietoku filtra? Moze to byt vsetko tymi riasami v hadiciach? Alebo sa mohlo nieco stat aj s motorom ze uz tolko netaha?

BTW to medium sa nemusi menit nejako pravidelne? (nemyslim teraz len koli tym hadiciam).
Pepo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 24 Jún 2015, 08:53

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 28 Jún 2015, 21:02

Molitany měním. Aktivní uhlí, rašelina a pod. vydrží funkční max měsíc a pak je třeba je nahradit nebo nedávat. Keramika vydrží léta.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod Pepo » 28 Jún 2015, 21:13

Nooo, ja tam mam tie keramicke valceky, molitany a potom nieco take cierne v sackoch :) (odborny termin ako svina....)
Pepo
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 24 Jún 2015, 08:53

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 29 Jún 2015, 07:46

To černé je aktivní uhlí. Používá se při záběhu akvária nebo pro odstranění léčiv z vody. Pro běžný provoz ho tam nedávej. Keramické válečky (i jiné tvary) stačí propláchnout v akvarijní vodě a vrátit do filtru. Hrubý molitan v předfiltru několikrát vyčistím, až když se mi nezdá, tak ho vyhodím a nahradím dalším. Jemný měním při každém čištění. Do filtrů se nabízí spousta spec. náplní snižující PH, odstraňujících dusičnany, omezující růst řas apod. Všechny tyhle spec. náplně mají omezenou životnost na pár týdnů. Je potřeba přečíst popis na obalu.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Riasy vo filtracii

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 09 Júl 2015, 23:33

Ja mam vo filtry len molitan syporax a zeolit ktorý mením pri každom čistení filtra za novy ostatok len prepláchnem a vrátim S5
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom


Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia