Ďalšia zaujímavá rybka našich akvárií
Výskyt: Číre vody Amazonky. Peru, Kolumbia, Brazília. Ucayali a Amazonka v Peru, Kolumbii, Solimoes-Amazon v Brazílii, až na východ ku Cametá, ďalej povodia v Amapá a Oyapock River (Brazília). Pomaly tečúcej, kalnější vody.
Veľkosť až 30 cm.
všeobecný popis
Táto ryba je anglicky nazývaná Emerald cichlíd alebo Chocolate cichlíd, potom slovensky najčastejšie ako kančík červený, kančík smaragdový.Samec býva väčší, s protaženějšími chrbtovým a chvostovými plutvami.Rozoznať pohlavie mimo dobu trenia je však ťažké. Preto sa odporúča mať aspoň päť zástupcov druhu, počkať do nájdenie páru. Lepšie je určite kombinovať rôzne zdroje rýb - z vlastnej skúsenosti väčšia pravdepodobnosť výberu páru.
Nádrž:
Väčšia nádrž (aspoň 400 litrov), kombinovať s miernejšími cichlidami (osobne dobrá skúsenosť s rodom Heros, Geophagus), VP. menšími TETRA, sumce. Na kvalitu vody to nie je ryba nijak náročná, porovnateľné podmienky s rodom Heros.Ideálne je nádrž hojne vysadenými korene (nielen ako potenciálny úkryty, ale aj kvôli humínovými kyselinám). Nie je problém s priesady rastlinami (napr. Echinodory, Vallisneria, cryptocoryny). Zdržujú sa najmä v hornej časti akvária.NÁDRŽ NEPŘESVĚTLUJTE, sú to ryby zvyknuté skôr na tmavšie zákutia, až potom vynikne ich úžasná tmavo červená farba a rozsvietené červené oči. Pozorovať ryby pri šerom osvetlení je takmer mystický zážitok.
Náročnosť:
Väčšia nádrž (nad 400 litrov), ideálny pre stredne pokročilého akvaristu, so skúsenosťami s menšími cichlidami.
Zhrnutie zásad úspešného chovu a odchovu:
- Veľká nádrž
- Prítomnosť koreňov a väčších kameňov pre vytváranie úkrytov
- Nepřesvětlená nádrž
- Pokiaľ je treba silného svetla kvôli rastlinám, potom sú výhradne odporúčajú tie, ktoré majú listy až na hladinu - Vallisneria gigantea, Cryptocoryna, VP. rôzne varianty emerzních plávajúcich
- Správať dokopy s miernejšími juhoamerickými cichlidami (rod Geophagus, Heros)
- Ak sa budú ryby budú cítiť v nádrži dobre, odmení sa vzorovou starostlivosťou o poter
Poznámky k chovu
Teplota: 25 - 30 ° C
pH: 5 - 7.5
DGH: 12 - 20 ° N
Voda: sladkovodné; Mäkšie, skôr kyslá.
Potrava ideálne živá (komária larvy), alebo mrazená. Prijímajú najmä z hladiny. Sú zvyknutí číhať pod hladinou, často je možné ich vidieť v "kolmej" polohe, hlavou hore, pripravené vyskočiť pre prelietavajúcim hmyz atď.Sú to ryby pokojnejšie až plaché, preto nerobí dobre mať s nimi v nádrži výraznejší a veľké predátormi (z vlastnej skúsenosti neodporúčam napr. Rod Crenicichla).Je ideálne mať nádrž bez krycích skiel, priestor nad hladinou pre prípadný "lov" využívajú pomerne hojne.
Poznámky k odchovu (rozmnožovanie)
Teplota: 27 - 30 ° C
pH: 5 - 7.5
DGH: 12 - 20 ° N
Voda: rovnaká ako pre chov
Pre vytrenie vyhľadávajú najčastejšie voľné plochy na koreňoch a kameňoch. Pred vytieraním obaja rodičia pravidelne čistia povrch pre budúce nakladenia ikier.Rodičia bráni trecie teritórium svedomito, však nemusí vždy ubrániť pred ostatnými spoločníkmi v nádrži. Sám som bol svedkom viacnásobného vybrania ikier, alebo rozplavaného poteru napr. Od zástupcov rodu Geophagus. Preto je vhodnejšie samostatná nádrž - pre dospelý pár postačí aj cca 150 litrov, nádrž vybavená korene a väčšími kameňmi.Ikry strážia obaja rodičia, rovnako potom Vygúľaný plôdik. Doba vyliahnutí z ikier je štandardný - cca 2 dni, medzi strávením žĺtkového vaku a rozplaváním ubehnú spravidla 3-4 dni. V závislosti na teplote vody.Ak je trecí nádrž dlhšie zariadená (všeobecne odporúčam), najmenší plôdik si nájde v prvých dňoch potravu sám. Od malička je možné prikrmovať artémie, neskôr CYKLOP - aj mrazený je vhodný. Čerstvo rozplavání rybky majú vo zvyku ohrýzanie aj sekrét z tela rodičov, podobne, ako tomu býva napr. U terčovce.Dospelý pár v kondícii je schopný odchovať rádovo stovky mláďat. Minimálne prvých niekoľko týždňov je vhodné nechávať rodičia s malými. Osobne mám dobrú skúsenosť aj s cca polročnom ponechaním mladých u rodičov. Starostlivosť o poter je vzorová.