"Divná" voda z vodovodu

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: "Divná" voda z vodovodu

Neprečítaný príspevokod simon » 03 Máj 2015, 10:33

Biela voda (jemné bublinky), ktoré za malú chvíľu vystúpia a vyprskajú, môžu byť spôsobené chlórom. Ichmnožstvo, alebo intenzita "zapenenia" je daná aj tým, koľko chlóru pridajú do vody. Samozrejme, že je to kontrolované. Obsah nepresiahne stanovené normy. Ja vodu pred dolievaním do akva nechám postáť vo vedrách, aby to vyprchalo. Ale - takto by som to pri väčšom akva určite nerobil. Napustil by som to priamo z vodovodu a cez hadicu.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: "Divná" voda z vodovodu

Neprečítaný príspevokod sumdir » 03 Máj 2015, 13:27

Juraj1973 píše:Pozdravujem vás páni a dámy... zachytil som od známych info, že sa má v blízkej dobe upravovať voda vo vodovodoch.. bojím sa , že ten čas už nastal... minulý týždeň mi začalo tiecť také jemné mlieko, po prvej výmene časti vody som zaznamenal ryby pri vrchu, s divným dýchaním.. na druhý deň som s obavami vymieňal zase polku vody , vylepšilo sa to.. ale stále mi tečie výrazne bublinkatá voda s :( mliečnym zákalom ktorý síce zmizne,ale nemám z toho dobrý pocit.. celkovo mám obavy že bez chémie už asi bude problém


Co znamena, ze sa bude upravovat voda vo vodovodoch? Pisali o tom niekde na nete? Daj link. Osobne tomu neverim. Kvalita pitnej vody je presne urcena STN-kou, v Cechach CSN-kou, v Nemecku normou DIN.... neurcuje ju ziaden zakon. Rovnako vodarenske spolocnosti (aspon na SK ich je cez 20!!!) si nemozu svojvolne menit kvalitu vody dodavanej do verejnej siete, musia dodrzat technicku normu. Urcite nebude voda viac chlorovana, lebo chlor je sice dezinfekcny prostriedok - v malom mnozstve, ale pri presiahnuti urcitej koncentracie je to jed. Biele sfarbenie vody moze sposobit naozaj chlor, ktory ale vyprcha maximalne do 24 hodin k otvorenej hladine, pozor - ak by sme vodu zazatkovali do flase, chlor v nej zostane, rovnako chlor zostava aj v uzavretom potrubi. Alebo je voda sfarbena do biela z dôvodu vyššieho obsahu kyslika. To sa udeje jednoducho perlatorom, alebo kludne aj pri nejakej poruche vodovodu sa do potrubia dostane vzduch a chvilu trva, kym ho voda z potrubia vytlaci. Toto by vysvetlovalo Stiffov problem - porucha, nasledne biela voda (lebo primiesany vzduch) a to zvysene pH mohli kludne sposobit chemikalie, ktore boli pouzite na dezinfekciu potrubia.

Juraj1973, prispevok si pisal takmer pre mesiacom. Predpokladam, ze ten problem uz davno pominul. A nebol sposobeny zamernou a trvalou upravou vody, ale upravou z dovodu havarie vodovodnej siete.
Obrázok užívateľa
sumdir
 
Príspevky: 525
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:38
Bydlisko: Ratzersdorf /BA -Rača/

Re: "Divná" voda z vodovodu

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 03 Máj 2015, 18:00

..nemyslel som to tak, že by si mali svojvoľne upravovať,dokonca údajne my máme kvalitnejšiu vodu a prísnejšie normy ako hocikde inde v EU.. ....akurát by údajne mala mať voda rovnaké vlastnosti v každom regióne, teda že by sa mali minimalizovať rozdiely PH a tvrdostí.. myslím, že ten tzv. "klasický" chlór sa už k dezinfekcii pitnej vody nepoužíva.. ..keď sa ale pýtaš, tak vtedy keď mali moje ryby problém a voda bola výrazne belšia, nejaký problém určite bol.. potvrdila mi to švagriná, ktorá pracuje ako kuchárka v prevádzke kde sú napojený na rovnaký vodovod, celý ten týždeň mávali miečnejšiu vodu a na riade ostával výrazný mastný biely povlak... v poslednom období som problém nezaznamenal, ale môžem potvrdiť, že voda je výraznejšie "zaplynená" ako bývala pred tým, obsahuje väčšie množstvo drobných bubliniek
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Predchádzajúci

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť