Rod Laetacara

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 04 Feb 2015, 00:03

Rod Laetacara - Štastná (vysmátá) Akara -Rod vytvřil v roce 1986 O. Kullander.
Název vznikl z latinského slova Laetus a Acara. Laetacary patří mezi trpasličí až středně velké cichlidy z jižní Ameriky. Pod rodem Laetacara existuje v současnosti šest uznávaných druhů. Vyskytují se v povodí Amazonky (Venezuela, Paraguayi, Peru, Ekvádoru a v Brazílii). Většina druhů je dostupná i u nás.

Laetacara araguaiae (sp. Buckelkopf) - dolní povodí Amazonky v Brazílii (Tapajos, Xingu a Tocantins), velikost 6-8cm
Laetacara curviceps (Akara tečkovaná) - dolní povodí Amazonky v Brazílii, velikost 4-7cm
Laetacara dorsigera (Akara zlatá) - povodí Paraná Paraguayi, velikost 5-8cm
Laetacara flavilabris - Putamayo v Peru a Ekvádoru, snadno zaměnitelná za Laetacara thayeri, velikost nedohledána
Laetacara fulvipinnis - horní tok Rio Orinoco a Rio Negro, Brazílie, Venezula, velikost 7-8cm
Laetacara thayeri (Akara thayeri) - rybka pojmenována po Bostonském bankéři Nathaniel Thayer (1769-1840), který zafinancoval výlet do Brazílie v roce 1865-1866, známým jako" Thayer Expediiton ". Akara pochází z povodí řeky Amazonky v Tigre, Ucayali, Yavari, Negro v Peru a Brazílii. Velikost 10-12cm.

Chov: Laetacary pochází z měkkých tmavých vod Amazonky. Přesto bez problémů přivyknou i na běžnou vodovodní vodu. Potravu přijímají s velkou chutí a je jedno jestli je mražená, živá nebo umělá. Přezdívka "vodní prase" je docela vystihuje. Rády si smlsnou i na okurce, rostliny však neničí.
Rybky v akváriích dorůstají větší velikosti než udává většina enciklopedií. Slyšel jsem už o Laetacara thayeri měřící 25cm.
Povaha ryb je uváděna jako mírná až mírně agresivní. Majitelé ryb mají velmi rozdílné zkušenosti. Od mírných (ustrašených) ryb až k dominantním samcům, kteří napadají nejen rybky vlastního druhu. Sám jsem choval pár thayeri s párem Hypsophrys nicaraguensis a ani výrazně větší nicaraguensis si na samce thayeri nedovolil ani při tření. Ke konfrontaci ze strany thayeri však nedocházelo, postačilo zastrašování při hlídání svého teritoria. V současnosti chovám L. araguaiae, dominantní samec prohání velmi mírně druhého samce, ale rybky jsou ještě mladé a po doplnění samic se to může radikálně změnit.
Laetacary jsou statné cichlidy, vhodné do menších nádrží 100-200 litrů nenáročné na potravu a relativně i na tvrdost vody. Nádrž by měla být částečně zarostlá s mnoha úkryty.
Laetacary ukáží svou pravou krásu až v dospělosti. V mládí jsou to nevýrazné a nevybarvené rybky. Zbarvení u ryb se výrazně mění podle nálady.
Prílohy
Laetacara araguaiae.jpg
Laetacara araguaiae
Laetacara curviceps.jpg
Laetacara curviceps
Laetacara curviceps.jpg (105.14 KiB) Zobrazené 5180 krát
Laetacara dorsigera.jpg
Laetacara dorsigera
Laetacara dorsigera.jpg (157.6 KiB) Zobrazené 5180 krát
Laetacara flavilabris.jpg
Laetacara flavilabris
Laetacara flavilabris.jpg (8.91 KiB) Zobrazené 5180 krát
Laetacara fulvipinnis.jpg
Laetacara fulvipinnis
Laetacara thayeri.jpg
Laetacara thayeri
Laetacara thayeri.jpg (41.11 KiB) Zobrazené 5180 krát
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 04 Feb 2015, 14:46

pekne rozpísamé aj foto
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod kvietik » 05 Feb 2015, 18:38

dik za info...fotky su tvoje?
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 05 Feb 2015, 20:25

Moje ne. Zdroj google. Měl jsem dvakrát L. thayeri a teď mám L. araguaiae.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod paloi » 07 Feb 2015, 11:55

Plzenaak píše:Moje ne. Zdroj google. Měl jsem dvakrát L. thayeri a teď mám L. araguaiae.


Plzenaak, myslel som si, že foto je stiahnuté z netu, ale tá posledná je na nerozoznanie od tých, čo fotíš Ty. Ja tam normálne vidím rovnaký "rukopis".
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 23 Feb 2015, 08:12

Pro porovnání dvě fotky z mé zahrádky :-) .
Prílohy
_IGP0953.jpg
Laetacara araguaiae
_IGP0950.jpg
Laetacara araguaiae
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod blegon » 26 Jún 2015, 15:38

L.curviceps 6ks je doma :D.
Prílohy
CIMG0269.JPG
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod David74 » 24 Okt 2018, 10:37

Zdravím, mám dotaz ohledně Laetacara dorsigera. Na internetu jsem našel dost odlišné informace ohledně teploty ve které je ideální ryby chovat. Někde zdroje udávají 19 - 30°C jinde zas 25 - 29°C. Osobně mám v akváriu 23 - 24°C. Je to dostačující nebo mám teplotu zvýšit? Jaké jsou prosím vaše postřehy ohledně teploty? :)
David74
 
Príspevky: 2
Registrovaný: 24 Okt 2018, 10:30

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod Tomáš Kubík » 24 Okt 2018, 19:39

Já jsem je měl při teplotě kolem 24°C. V létě víc. Měl jsem dva páry ve 200litrech společně s hejnem různých drobných rybek - tetry, mikrorazbory apod. A náramně se jim dařilo.
Tomáš Kubík
 
Príspevky: 764
Registrovaný: 18 Dec 2015, 09:00
Bydlisko: Znojmo

Re: Rod Laetacara

Neprečítaný príspevokod Garish » 24 Okt 2018, 20:30

Tiež mám momentálne 3 páry v akva, teplota 22-27 (v zime niekedy ešte menej) a žiadny problém, aspoň u mňa úplne nenáročná ryba.
Garish
 
Príspevky: 99
Registrovaný: 13 Okt 2015, 17:10
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Ďalší

Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia

cron