zdroj: http://www.acuteangling.com/taxonomy/peacock-bass-species.html
Occipital bar area – týlový výbežok
Jointed protusible jaw – kĺbová vysunuteľná čeľusť
Heavy jaw bones – ťažká čeľustná kosť
Operculum (gill cover-cheek) – žiabrové viečko
Pelvic fin – pánvová plutva
Abdominal Blotch Area – veľkoplošný brušný priestor
Pectoral fin – prsná plutva
Anal fin – análna plutva
Caudal Ocellus (peacock spot) – chvostové oko
Caudal fin (tail) – chvostová plutva
Caudal peduncle – chvostová stonka
2nd Dorsal (soft rays) – 2 chrbtová (jemné lúče)
1st Dorsal (spiny) – 1 chrbtová (ostnatá)
Lateral line – postranná línia
Postorbital stripe (cheek markings) – postorbitálny prúžok (lícne znaky)
Brušné škvrny
Séria čiernych značiek v oblasti brucha, ktoré pokračujú aj cez prsnú plutvu keď je tlačená proti telu. Je to typické pre C. monoculus, C. ocellaris, C. nigromaculata, C. pleiozona a C. kelberi. Môžu predstavovať niekedy škvrny, ktorých okraje sú lemované svetlejšími okrajmi.
Chvostové škvrny
Chvostová škvrna je dôvod prečo dostala cihla anglický názov Peacock Bass (ostriež pávový). Začína ako tmavá škvrna, ktorá pokrýva 2 a 3 lúče chvostovej plutvy. V dospelosti sa táto škvrna stáva väčšou a je lemovaná strieborným alebo zlatým krúžkom. Škvrna pripomína pávie oko.
Horizontálne rady svetlých škvŕn
Všetky cihly okrem Cichly intermedia majú svetlé škvrny pozdĺž tela aspoň počas jednej vývojovej etapy. Pri Cihle temensis a možno aj pri ďalších, škvrny môžu byť viac viditeľné mimo obdobie trenia.
Postranné škvrny
U niektorých druhov Cichiel farebný vzor obsahuje veľké okrúhle škvrny na bokoch, ktoré zodpovedajú polohe troch zvislých čiar. Toto je doložené pri C. thyrorus, C. vazzoleri and C. jariina a ďalších.
Bočné pásy
Vzorky mladistvých zvyčajne majú kompletný tmavý horizontálny pás siahajúci od hlavy k chvostovej plutve. U niektorých druhov sa je tento pás skrátený. Obvykle zmizne v dospelosti.
Zafarbenie ocellatus
Ocellus alebo očková škvrna je tmavo zafarbený kruh orámovaný svetlou farbou, ktorá sa niekedy nazýva očné miesto. Tieto značky sa môžu objaviť v rôznych oblastiach tela, vrátane chvosta (chvostová škvrna), po stranách vo vzore vertikálnych stĺpcov (C. orinocensis) alebo rozptýlené po tele (C. melaniae).
Týlový výbežok
Čierny pás nad krytom žiaber a pokračuje smerom šikmo cez šiju. Príznačné pri veľkých vzorkách C monoculus, C. pleiozona a C. kelberi.
Postorbital značky
Čierne škvrny usporiadané v okolí horizontálneho pásu, ktorý začína od očného viečka a pokračuje po zadnú stranu oka u mladistvých. Môže byť zastúpený ako nepravidelná alebo izolovaná škvrnitosť, alebo malé škvrny, rovnako ako v C. temensis. Často označované ako lícne značenie.
Vertikálne pruhy
Čierne alebo tmavé pruhy sú prítomné v niektorých formách Cichiel. Tri pruhy 1,2 a 3 sú usporiadané na stranách pod chrbtovou plutvou. Pruhy 1A a 2A sa vyskytujú u niektorých druhov medzi 1 a 2, 2 a 3 pruhom v tomto poradí. Štvrtý pruh sa vyskytuje u niektorých druhov individuálne pri chvostovej plutve.