od jancibie » 02 Okt 2015, 11:47
Správce: jancibie Zobrazeno: 12945x; Aktualizace: 19.12.2009
Synonyma: Cichla atabapensis; Cichla tucunare; Cichla unitaeniatus; Cychla flavomaculata; Cychla trifasciata
Výskyt: Krajina: Venezuela, Kolumbia, Brazília. Povodie riek: Rio Negro, Orinoco, Madeira a Branco a Amazonka. V niektorých lokalitách sa stretáva s Cichlou temensis aj Cichla orinocensis a Cichla intermedia.
Spolu s ostatnými druhmi tohto rodu bola introdukovaná na Floridu a do Texasu. Cieľom tejto introdukcie je kontrola stavu ostatných exotických, čiže nepôvodných druhov rýb, ako sú hlavne tilapie - Oreochromis niloticus, Tilapia rendalli a Tilapia mariae. Daľší dôvod je atraktivita pre športový rybolov. Zdá sa, že na introdukciu je najvhodnejšia Cichla ocellaris vďaka väčšej tolerancii na studenú vodu.
Velikost až 100 cm.
Obecný popis
Cichla temensis je najväčším zástupcom pomerne početného rodu Cichla, ktorý stále prechádza revíziami. Predpokladá sa, že môže obsahovať 20 až 30 druhov. Rozlišovanie jednotlivých druhov tohoto rodu nie je jednoduchá záležitosť nakoľko tieto cichlidy majú v mladosti iné sfarbenie prípadne rozloženie typických škvŕn a pruhov ako v dospelosti. V prírode boli objavené dokonca aj krížence Cichla temensis s Cichlou orinocensis. Tá sa považuje za druhú najväčšiu cichlu, pretože dosahuje veľkosť až 90 cm. Ale aj najmenšie druhy tohto rodu dosahujú z akvaristického hľadiska úctihodné rozmery až 50 cm.
Cichla temensis bola prvý krát popísaná v roku 1821 známym cestovateľom a prírodovedcom von Humboldtom. Pomenoval ju podľa rieky Rio Temi vo Venezuele.
Cichla temensis dosahuje veľkosť až 100 cm, pričom niektoré zdroje dokonca uvádzajú rozmer až 120 cm. Hmotnosť týchto pre športových rybárov veľmi zaujímavých rýb, je udávaná až 12 kg. Bezpochyby sa jedná minimálne o najväčšiu americkú cichlidu. Nie je jasné, či sa jedná o najväčšiu cichlidu na svete, nakoľko nemožno zabúdať na tanganického giganta medzi cichlidami Boulengerochromis microlepis, ktorý dosahuje podobné parametre.
V dospelosti sú pre túto cichlu charakteristické tri zvislé pruhy, preto v angličtine sa uchytil názov 3-bar bass. Sfarbenie dospelých jedincov zdá sa ovplyvňuje štádium rozmnožovania. Mimo trecej aktivity sú priečne pruhy málo výrazné, pričom sú pre cichlidu charakteristické bledožlté bodky po bokoch. Výrazné žlté základné sfarbenie naznačuje pohlavnú aktivitu týchto rýb, bohužiaľ v podmienkach bežných bytových akvárií asi toto sfarbenie nie je možné dosiahnuť. V tomto čase sú priečne pruhy výrazné.
Tieto dve sfarbenia C. temensis, škvrnitá a bez kresby, ktoré sú známe ako "paca" a "acu" sa v minulosti považovali za rozdielne druhy. Avšak nedávne molekulárne a morfologické výskumy objasnili skutočnosť, že forma "bez kresby" je vlastne len sfarbenie pri dospelých rybách v období párenia.
Menšie druhy rodu ako aj v našich končinách dostupná Cichla ocellaris prípadne Cichla monoculus, ojedinele aj Cichla orinocensis sú ochotné sa rozmnožovať aj v relatívne stiesnených podmienkach v zajatí. O Cichle temensis nie je známy takýto prípad rozmnožovania.
Všetky druhy tohto rodu sa bežne nazývajú tucunaré v Brazílii a Peru, zatiaľ čo ďalšie španielsky hovoriace krajiny Južnej Ameriky používajú termín Pavon.
Aj v zajatí dosahuje táto ryba úctyhodné rozmery, pravdaže úmerne veľkosti akvária, ktoré je schopný chovateľ poskytnúť. Úplne bežne to môže byť 50 až 60 cm, a to dokonca už vo veku 4 rokov.
Nádrž: Nádrž musí byť priestranná, bez dekorácie, ktorá by svojimi ostrými hranami mohla spôsobiť týmto rybám s neuveriteľným zrýchlením zranenie. Je nutné vytvoriť priestor na plávanie, aj keď sa nejedná o príliš aktívnych plavcov.
Tieto cichlidy ocenia úkryt,z ktorého budú prudko vyrážať za ponúkanou potravou. Dekorácia musí mať svoju stabilitu, aby nedošlo k poškodeniu akvária. Vhodné a hlavne atraktívne môže byť použitie odolných umelých rastlín, ktoré si títo mäsožravci pravdepodobne vôbec nebudú všímať a tým pádom ani ničiť. Využitie koreňa ako dekorácie je samozrejmé.
Akvárium musí byť dokonale prikryté krycím sklom, aby hlavne pri kŕmení nedochádzalo k zbytočnému vyšplechnutiu akváriovej vody mimo nádrž. Vzhľadom na veľkosť týchto chovancov je vhodné mať krycie sklo aj patrične zaťažené.
Náročnost: Kto chce držať aj v dospelosti tieto netypické akváriové ryby, musí mať pre ne k dispozícií akvárium o minimálnom objeme 1500 litrov a minimálnej dĺžke 2,5 metra. Ideálne je tieto rozmery výrazne prekročiť. Zaujímavosťou pri týchto cichlidách je fakt, že do veľkosti 35 cm sa o nich uvažuje ako o mláďatách. O cichlách sa dá povedať, že sa jedná o ryby, ktorým na chemizme vody príliš nezáleží, pokiaľ nedôjde k extrémnym hodnotám parametrov vody. Nevyhnutná je výkonná filtrácia akvária s týmito nenásytnými mäsožravcami spojená s pravidelnou a častou výmenou vody.
Tieto ryby majú pomerne rýchly metabolizmus.
Cichly všeobecne či už mladé, alebo dospelé neznášajú transport a všetky úkony s tým spojené.Zvlášť sú citlivé na dusičňany, a tak sa všeobecne pri tomto rode doporučuje každý týždeň 40 percentná výmena vody.
Poznámky k chovu
Teplota: 23 - 27 °C
pH: 5 - 7.5
Voda: sladkovodní; makká až polotvrdá
Cichla temensis je predátor, ktorý rád a výhradne prijíma hrubú potravu živočíšneho pôvodu. V prírode sa považuje za vysoko špecializovaného dravca. Našťastie nevyžaduje živú potravu aj keď v prípade možnosti ju rád uprednostní. Dokáže dokonca prijímať aj suché krmivo, čím sa dosť odlišuje od Cichla ocellaris, ktorá suchú potravu spravidla odmieta. Bezproblémovo a ochotne konzumuje tzv. granuly pre pstruhy, krmivo ktoré sa obyčajne pri amerických cichlidách nedoporučuje používať príliš často. Dôvod je zrejmý, toto krmivo obsahuje hormóny na podporu rastu. Pri takejto jednostrannej strave dochádza súčastne s rastom rýb aj k nežiadúcemu zväčšeniu vnútorných orgánov, a následne až k smrti.
Cichly všeobecne sa považujú za náročných chovancov v zajatí. Môže sa stať, že tieto ryby budú v istom veku odmietať inú ako živú potravu, čo môže byť pre chovateľa veľmi nepríjemná skutočnosť. Výrazne sa tým sťažuje možnosť pestrej stravy, hlavne dodania potrebných vitamínov a stopových prvkov.
Ak chceme chovať týchto gigantov s inými veľkými cichlidami, prípadne sumcami, budeme potrebovať akvárium o minimálnom objeme 2 000 litrov a celkovej dĺžke okolo troch metrov. Platí pravdaže všeobecné pravidlo pri chove veľkých cichlíd, čím väčšia nádrž, tým lepšie.
Ako spoluobyvatelia sú pri dostatočne veľkej nádrži vhodný ostatní zástupcovia rodu Cichla, aj keď najmä vo veľmi mladom veku, to je okolo 15 až 20 cm, môžu byť voči nim príliš dominantné. Umožňuje im to hlavne skutočnosť, že nie sú tak prieberčivé a náročné na krmivo ako iné cichly, a tak ich rýchlo dokážu prerásť. Vo veľkosti 30 až 35 cm sú pomerne kľudné, o to sú zase nebezpečnejšie prípadným menším rybám.
Z ostatných cichlíd spolu s Cichla temensis môžeme držať dospelé Astronotus ocellatus. Zo stredoamerických dravcov s trochou šťastia môže fungovať aj spolužitie s pomerne kľudným druhom Parachromis managuensis , prípadne s vysokotelým rastlinožravým rodom Vieja.
Medzi ďalšie vhodné ryby mimo cichlíd patria hlavne arowany a veľké anténovce.
Poznámky k odchovu (rozmnožování)
Teplota: 23 - 27 °C
pH: 5 - 7.5
Voda: makká až polotvrdá
Cichly sa trú na ploché povrchy, ktoré boli vopred vyčistené, pričom obaja rodičia chránia mladé rovnakým dielom. Sú zvyčajne veľmi dobrými rodičmi. Zároveň sú to aj veľmi produktívne ryby. Samica je bežne schopná položiť 2 000 - 3 000 ikier, maximálne až 10 000 ikier.
Aj samcom tohto druhu narastie v čase rozmnožovania tukový hrboľ, pričom z pozorovania v prírode sa zistilo, že mlaď sa s obľubou zdržuje v blízkosti hlavy samca, čím pravdepodobne získa väčšiu možnosť ochrany.
V prírode sú ikry kladené na ponorené kmene stromov alebo na väčšie skaly. V zajatí menším druhom rodu Cichla postačí väčšia vodorovne položená bridlica prípadne ťažký plochý kameň, s ktorým ani tieto silné cichlidy nedokážu pohnúť. Tu je nutné pripomenúť, že v prípade Cichla temensis nie sú žiadne informácie o ich rozmnožovaní v zajatí.
Môj článok z roku 2009. Je tam jedna chyba,orino nedorastá do 90cm,to mi už je v súčastnosti jasné.Ako minimum pre pár doporučujem už vtedy 1500 litrov pri dlžke 2,5metra s dodatkom,že vhodné je tieto parametre výrazne prekročiť,takže si myslím že celkom sa dá s článkom súhlasiť aj v súčastnosti....