Ako prevychovať cichlidu?

Diskusia o cichlidách z jazera Malawi

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 25 Okt 2014, 11:48

dam inna tie úkryty menovky, any vedeli kto do ktorého patrí :mrgreen:
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod jusko » 25 Okt 2014, 15:53

eminem0308 píše:Samozrejme beriem každý názor.
Niečo som si naštudoval a zistoval som si vhodné informácie už 2 mesiace pred tym ako som sa pustil do avária.
Viem že ide o agresívny a teritoriálny druh rýb a taktiež som si pozisťoval informacie čo boli dostupné.
Jedna vec je, že na internete som k rôznym témam našiel protichodné názory, ako napríklad koľko rýb v akva, niekde bolo podľa plochy dna, inde podľa litrov a inde na cichlidy doporučovali husté prerybnenie. rotichodné informácie som našiel k viacerým témam.
Nehnevaj sa, ale myslel som si že toto fórum je tu práve nato aby sa pomohlo začínajúcim akvaristom aby mali nielen odborné informácie ale aj informácie z prvej ruky a rady priamo od akvaristov.
To tzv. ťukanie po skle bol len nápad, ktorý som nepraktizoval a napísal som ho len ako príklad,ktorý by sa dokoca dal praktizovať keby daná rybka bola sama. Ide o velmi inteligentné rybky ktoré sa vedia aj veľa vecí naučiť, čo som videl aj v skutočnosti. Videl som ako naučili cichlidu aj aportovať. :-) a to si nerobím srandu.
Zjavne si asi neochopil čo za radu potrebujem. To prevychovanie bolo humorne pojatý problém.
Opísal som problém a očakával som že mi niekto napíše podobnú skúsenosť alebo ako to vyyriešiť. Jednu cichlidu nechcem dať preč, ednoducho chcem aby sa prestala správať až prehnane teritorálne.

Patres mi dal napríklad dobú skúsenosť, kedy mal rovnaký problém a podarilo sa mu to vyriešiť.

Jusko, nehnevaj sa ty na mňa. Mám 26 rokov a som podnikateľ ktorý má pomerne málo času a preto hľadá pomc na tomto fóre.
Ospravedlnujem sa zas ja, za to že aj názov témy aj popis som začal s nádychom humoru, či zjavne nie každý pochopil.
Ja viem že sú aj taký ako ty, ktorý spadli z neba s tým že všetko vedia, preto prepáč, že sa chcem poradiť, nakoľko ako hovorím, protichodné názory som našiel naozaj ku každe téme na internete. Taktiež sa mi stalo že na slovensku radia jednu vec a v zahraničí úplný opak.
Budem už pridávať príspevky len s vážnostou a keď pôjde o niečo vážne, poprípade sa budem snažiť kontaktovať priamo s nejakým chovateľom, aby som vás tu neotravoval. :-)


Ja sa na Teba nehnevám - prečo by som mal. Mám 52 rokov a chovu afrických cichlíd sa venujem - trochu vo vačšom ako ty už 16 rokov, tak mi o cichlidách nič nehovor.
Keby som mal - aj na fóre - každému začínajúcemu akvaristovi radiť, tak nič iné nerobím a len sedím pri PC. Napr. dnes som od 08:30 až do 16:00 robil údržbu a zajtra znovu - takže tam je môj voľný čas. Na podnikanie sa nevyhováraj - ja som podnikal tiež a popri tom som stíhal obhospodarovať 160 akvárií s objemom cez 20000 litrov.
Dnes je na nete toľko toho o cichlidách, že tam nájdeš všetko. Ak sa nemýlim, tak som sa Ti snažil pomôcť tým, že som Ti dal číslo p. Martečíka, čo lepí akváriá.
Skús len surfovať a čítať a čítať.
A tú cichlidu by som chcel vidieť aportovať - to si zabil! Aportujú psy!
P.S.: z neba som z vedomosťami nespadol - to je 16 ročná prax!!!
Obrázok užívateľa
jusko
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 12 Sep 2014, 09:43

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 26 Okt 2014, 13:02

Ano vsak o to ide ze mas už prax. Ja začínam a preto potrebujem rady. Ano na nete nájdeš všetko ale opakujem.
Po dlhom zistovani sok k vela veciam nasiel protichodné názory. Na jednom mieste napísaný úplný opak ako na druhom.
Ja nehovorím aby si radil každemu začínajucemu akvaristovi... tak to nerob. Urobia to ludia ktory maju na to cas alebo radi momozu. Na podninaknie sa nevyhováram. Som jediný zamestnanec firmy ktora sa zaobera predajom produktov cez internet. Ako objednavky, tak prace na stranke, tak balenie a odosielanie zasielok, colnica,... vsetko robim ja a v tom je rozdiel ked ma niekto firmu a robia to viacery ako niekto kto to robi uplne sam. Ale to sme odbocili od temy. Ta cichlida co aportovala take malicke penové koliesko skúsim nájť to video a dám ho sem, to som videl iba náhodou a netvrdím e sa to da naucit mozno sa iba rada hrala... co ja viem?


Aj tak Ďakujem a presne to sa aj snažím. Čítať a čítať a čítať. No keď mám k nejakemu problemov podla toho co som sa docital viac možností alebo protichodné možnosti radim sa tu aby som to mal z prevej ruky.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 26 Okt 2014, 22:31

Můžeš rozhodit hierarchii odebráním dominantního samce a po čase vrácením zpět do nádrže. Časem se ale opět stane dominantní rybou. Můžeš přestavět nádrž. Žádná převýchova nepomůže. Zvyknout si mohou ostatní rybky a nebo je uštve úplně. Těžko radit. Jejich osobnost je to co nás na nich láká, převýchova (u všech zvířat) je nesmysl. U Cichlid je to o trpělivosti a hledání ideálního páru a spolubydlících, kteří se nějak snesou. Můžeš chovat živorodky, neonky a tohle tě trápit nebude (ono se zase najde něco jiného). Vůbec akvaristika je o problémech a hledání ideálního řešení problémů pro tvoji nádrž. Každá je jiná a každému zafunguje něco jiného.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod terrible » 27 Okt 2014, 08:13

Možno by mohlo pomôcť rezdelenie nádrže na menšie časti. Úkryty sú fajn, ale zjavne tenio samec považuje celú plochu nádže za svoje teritórium (možno je menšia plocha dna). Ja by som skúsil predeliť kameňmi časti dna tak, aby sa tam vizualne vytvorili 2 - 3 časti a je možné, že si potom privlastní iba jednu takúto časť ak na ďalšie poriadne z úkrytu neuvidí.
terrible
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 06 Sep 2014, 18:11

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod simon » 27 Okt 2014, 14:58

terrible píše:Možno by mohlo pomôcť rezdelenie nádrže na menšie časti. Úkryty sú fajn, ale zjavne tenio samec považuje celú plochu nádže za svoje teritórium (možno je menšia plocha dna). Ja by som skúsil predeliť kameňmi časti dna tak, aby sa tam vizualne vytvorili 2 - 3 časti a je možné, že si potom privlastní iba jednu takúto časť ak na ďalšie poriadne z úkrytu neuvidí.

Toto by mohlo fungovať. Ja som urobil niečo podobné, pre párik Brichárd. Uvidím, čo to urobí, keď budú, ak budú, mladé. Keď som mal párik julidiek, tak toto nemalo žiadny vplyv. Samička obiehala pravidelne všetky úkryty a čo tam bolo, všetko vyhnala.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Ako prevychovať cichlidu?

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 28 Okt 2014, 12:23

Ďakujem za rady. Vyskúšam
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Predchádzajúci

Späť na Malawi cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia