Pre začínajúcich akvaristov tu máme pomerne podrobný foto-návod na zriadenie nového akvária. V návode ako príklad použijeme vonkajší filter EHEIM 2211, vrátane filtračných náplní rovnakej značky, kremičitý piesok a akvárium 30x30x40 cm.
1. Ešte zabalený vonkajší filter EHEIM 2211, vhodný pre nádrže do 150 litrov.
2. Akvárium 30x30x40 cm, v tomto prípade tiež od výrobcu EHEIM. Môžete použiť aj väčšiu nádrž. Alebo ešte väčšiu. K tej však už nebude stačiť EHEIM 2211.
3. V prvom kroku najskôr pridajte vodu do nádrže, aby ste skontrolovali, či nedochádza k úniku vody. Ak pri kontrole nedôjde k úniku vody, je to v poriadku. Ak to nie je v poriadku, nemali by ste pokračovať ďalej.
4. Nájdite vhodné vedierko, vložte piesok. Umývanie piesku sa neodlišuje od umývania ryže pred varením.
5. Dajte ruku dovnútra a zamiešajte. Voda bude veľmi zakalená, zničíte si možno nechty, ale musíte z piesku odstrániť všetok drobný prach.
6. Keď odstránite z piesku drobný prach a nečistoty, bude voda číra. Ako na pláži v Karibiku.
7. Po umytí piesku ho pomaly vložte do nádrže. Pomaly Ešte trochu pomalšie
8. Piesok na dne upravte tak, aby úroveň dna stúpala smerom k zadnej stene akvária.
9. Vybaľte filter, otvorte manuál a čítajte. Ak niečomu nerozumiete, máte smolu. Spýtajte sa rodiča.
10. Skontrolujte príslušenstvo, nemalo by byť ničoho viac, ale ani menej. Ak máte niečoho viac, ponúknite na bazoši. Ak máte menej, máte smolu. Na bazoši nezoženiete
11. Na spodok filtra by ste mali položiť ten najhrubší molitan, aby ste neupchali prietok.
12. Nasypte do filtra granulát EHEIM, je vynikajúci, tak hovorí reklama. Ale sú aj lepšie Na vrch položte jemnú bielu filtračnú tkaninu.
13. Nakoniec musíte vložiť do filtra toto sitko, inak motor nasaje niečo, čo by nasať nemal. A budete mať smolu. A ešte aj pokazený filter
14. Treba si uvedomiť, že filter musí byť nižšie ako je akvárium. Urobíte opačne, budete mať smolu. Ak nemáte zriadenú poistku, už je asi neskoro
15. Pokiaľ je výtoková rúrka príliš dlhá, treba ju skrátiť. Použite rozum. A pílku.
16. Nainštalujte rúrky do akvária, podľa návodu. Samozrejme, ak ste návod pochopili. Ak nie, poproste o pomoc suseda.
17. Opatrne pretrepte filter, aby ste vytlačili z filtra vzduch. To musíte urobiť skôr, ako zapojíte filter do zásuvky.
18. Pridajte stabilizátor vody, ktorý Vám aj tak nepomôže, je lepšie počkať aspoň 3 týždne a nechať akvárium zabehnúť prirodzenou cestou.
19. Akvárium je napustené, filter nachystaný, čaká Vás 3 týždňová pauza, akvárium sa musí zabehnúť. Ale už teraz ho môžete obdivovať.
20. Nesmiete zabudnúť zapojiť filter do zásuvky.
21. Raz za týždeň vymeňte 1/3 vody.
22. Počas 3 týždňoch pravidelne kontrolujte nádrž. Do vody nepľujte Toto nie je rybník
23. Ak treba doliať trochu vody, lejte opatrne, aby sa nezvíril piesok na dne.
24. Ak je prúdenie vody v akváriu príliš silné, treba navŕtať do výtokovej trubice ďalšie diery. Najprv si naznačte polohy otvorov.
25. Vyvŕtajte otvory. Po vyvŕtaní otvorov ich treba zabrúsiť, aby sa neporanili ryby. Pozor na bezpečnosť pri práci. Ak ste si prevŕtali prst, vykašlite sa na akvárium a okamžite vyhľadajte lekársku pomoc!
26. Konečne prišiel deň, kedy môžete vypustiť do nového akvária prvých obyvateľov. Rybičky v sáčku vložte do akvária a počkajte 15 minút na vyrovnanie teploty.
27. Vypustite rybičky. Ale opatrne. Pre rybičky je to väčší stres ako pre Vás.
28. Nakoniec skontrolujte, či je všetko v poriadku. Pekne po sebe poupratujte a tešte sa, že do prvého čistenia akvária máte celý týždeň pokoj