Major Changes in New World Cichlid Taxonomy

Diskusia o cichlidách zo Strednej Ameriky

Re: Major Changes in New World Cichlid Taxonomy

Neprečítaný príspevokod stiff » 20 Aug 2015, 15:00

Zas nám to komplikujú, ale podľa mňa si na to zvykneme, tak ako sme si zvykli pri iných zmenách.. ;)

Fotky milo prekvapili :) ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Major Changes in New World Cichlid Taxonomy

Neprečítaný príspevokod paloi » 01 Jan 2019, 13:15

8. október 2018 - ďalšia zmena v názvosloví cichlíd. Niektorí to evidujú, pre ostatných parádne prekvapenie :shock:

Stručne a jednoducho:
Doteraz používaný názov Cichlasoma loisellei je len synonymom pre Parachromis friedrichsthalii. To znamená, že kto mal doteraz loisellei, má reálne friedrichsthalii.

Druh, doteraz označovaný ako P. friedrichsthalii, má platné meno Parachromis multifasciatus. Pozor, nie multifasciatum :!:

Podrobnejšie vysvetlenie:
Emanuel Ritter von Friedrichsthal v rokoch 1838 – 1841 popísal niekoľko druhov rýb, medzi nimi aj loisellei a friedrichsthalii. Niekto (kto, to som nepochopil) však k druhu, popísanému pánom Emanuelom ako friedrichsthalii, priradil nesprávny názov loisellei. Teraz to zasa niekto iný dáva do poriadku. Doterajšia loisellei teda konečne dostáva správny názov - friedrichsthalii. A pre doterajšiu friedrichsthalii bol určený nový názov Parachromis multifasciatus.

Aj Lee Nuttall vysvetľuje: "Je dôležité, aby podľa výskumu bol názov friedrichsthalii pridelený k správnej rybe. A ryba. ktorá prišla o svoje meno, sa bude volať multifasciatus. Pravidlá a postupy sa musia vykonávať v súvislosti s nomenklatúrou a jednoducho nemôžu zostať nezmenené." Asi ho to tiež veľmi neteší, lebo uznáva, že v tlačených knihách nikto názvy neprepíše. :(

Keďže loisellei bol pôvodne opísaný ako friedrichsthalii, podľa pravidiel má staršie popísané meno prednosť pred novým menom, v tomto prípade loisellei. Takto je to podľa medzinárodného kódexu zoologickej nomenklatúry.

Kto to chce vedecky a podrobne, tu je link:
http://www.senckenberg.de/files/content ... YYBNnJXqFA
Obrázok užívateľa
paloi
 
Príspevky: 2784
Registrovaný: 02 Sep 2014, 20:47
Bydlisko: Trnava

Re: Major Changes in New World Cichlid Taxonomy

Neprečítaný príspevokod kvietik » 01 Jan 2019, 13:26

Dik za info
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Major Changes in New World Cichlid Taxonomy

Neprečítaný príspevokod sumdir » 01 Jan 2019, 18:45

no skutocne paradne prekvapko :o

a aj tym rybam to niekto povedal, ze uz sa inac volaju? :mrgreen:

ja by som navrhoval zmenit nazov temy, ak je to mozne. lebo je super, zeto bude takto pohromade, ale ak to raz niektobude hladat v historii, koho napadne tema !major changes", no nikoho.
Obrázok užívateľa
sumdir
 
Príspevky: 525
Registrovaný: 05 Sep 2014, 19:38
Bydlisko: Ratzersdorf /BA -Rača/

Predchádzajúci

Späť na Stredoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť