Viktóriino jazero (Lake Victoria) je jedným z najväčších jazier na svete. V roku 1858 ho objavil britský bádateľ John Henning Speke. Asi pred 12 500 úplne vyschlo a na jeho mieste boli len trávnaté pláne. Za krátky čas ako sa obnovilo sa v ňom vyvinulo okolo 500 druhov rýb. Evolúcia tu prebehla veľmi rýchlo. Je tragické, že v poslednej dobe poklesli počty mnohých druhov, ba niektoré už i vymreli. Odhaduje sa, že už vyhynula tretina druhov cichlíd z jazera. Až 90% rýb jazera sú cichlidy, všetky patria do rodu Haplochromis, hoci dnes sa systematika mení a je z neho vyčlenených viacero samostatných rodov. Sú to evolučne veľmi prispôsobivé ryby, schopné rýchlo sa meniť a adaptovať na odchýlky životného prostredia a tak tvorit nové formy resp. druhy.
Tradičným výkladom príčin ich vyhubenia je zavlečenie nepôvodných druhov rýb britskou koloniálnou správou v 50-tych rokoch. Medzi ne patria napr. tilapia nílska (Oreochromis (Tilapia) nilotica) a lates alebo ostriež nílsky (Lates niloticus). Ostriež je predátor, tilapia skôr potravný konkurent. Angličania zaviedli cudzie rybie druhy aby zabezpečili jedlo Afričanom. Ostriež nílsky je navyše veľká ryba a tak sa mu právom pripisuje podiel na likvidácii pôvodných cichlíd. Okrem týchto rýb sa na zániku miestnych cichlíd podiela i ohromné znečistenie jazera stále väcším počtom obyvateľstva žijúcim pri jeho brehoch. Hladina kyslíka pri dne, kde žijú ryby, je nízka. Tiež viditelnosť je obmedzená, čo je pre farebné cichlidy a vzájomné vyhľadávanie partnerov sťažujúce. Ďalším problémom je nárast výskytu rias, ktorých tu je 5 až 10-krát viac ako v roku 1960. Uhynuté riasy znečisťujú vodu a prispievajú k horšiemu stavu. Jazero je naozaj v procese zániku a čoskoro sa môže stať mŕtvym.
ZOO Bojnice:
V našej zoo sme v rokoch 2011-13 chovali iba jediného zástupcu fauny rýb z Viktóriinho jazera - tlamovca Sauvageovho (Paralabidochromis sauvagei). Túto rybu doviezli obchodníci pod menom "Rock Kribensis", vďaka čomu je akvaristami niekedy nepresne označovaná. Je veľmi atraktívna pre sfarbenie. Preferuje skalnaté habitaty na dne jazera v hĺbkach od 5 do 25 m. Samce sú farebnejšie, typická je červená alebo ružovo-oranžová farba na boku tela. Vyskytuje sa pri ostrovoch Kisenda, Matwinki, Chamagati, Ngoma, Buyago, Makobe a v zálive Mwanza.
V marci roku 2014 sme začali chov tlamovca dúhového (Haplochromis sp. CH44).
Text: http://www.zoobojnice.sk/ryby/zaujimavo ... nho-jazera