Riasy v akváriu

Diskusia o všetkom čo nespadá do "cichlid" tématiky

Riasy v akváriu

Neprečítaný príspevokod simon » 29 Sep 2014, 16:04

Väčšina akvaristov už bola konfrontovaná s bujnením nechcených rias v akváriu, proti ktorým nie je vždy ľahké zasiahnuť. Lepšie je tomuto predchádzať, než proti ním s väčším či menším úspechom bojovať.
Riasy. Poznáme ich podľa hnedastej, hnedožltej alebo zelenkastej farby. Belavé, špinavobiele alebo sivasté vláknité chumáče sa obyčajne skladajú z baktérií a hubiek. Toto rozrastanie vytvára na sklách, na dekorácií alebo na dne viac či menej hrubé vrstvy, ktoré majú vzhľad vláknitých chumáčov, alebo pri niektorých zelených riasach nárasty pripomínajúce koberce. Diskrétna prítomnosť rias je znakom vyrovnaného stavu, no bujnenie rias svedčí o istej nerovnováhe. Riasy sú aj tzv. biologickým indikátorom. Treba si však uvedomiť, že každé akvárium je samo o sebe zvláštnosťou a nedá sa zovšeobecňovať. V iných podmienkach by sme mohli dospieť k chybným uzáverom.
Nevýhody rias: Rozrastajú sa na skalách čo znižuje viditeľnosť a pôsobí neesteticky. Usádzajú sa a rastú na rastlinách, čím ich môžu udusiť lebo rastliny potom nemôžu uskutočňovať výmenu plynov a absorbovať soli z vody. Usádzajú sa aj na súčastiach dekorácie, čo nie je práve najkrajšie.
Výhody rias. Riasy využívajú dusíkaté zložky, najmä dusičnany a niekedy amoniak. V sladkovodnom akva toto majú na starosti rastliny a riasy v tomto plnia len vedľajšiu úlohu.
Mechanické odstraňovanie: Nežiadúce riasy odstraňujeme tak, že listy posúvame medzi palcom a ukazovákom, vláknité riasy obkrúcame okolo drievka. Môžeme použiť škrabku so žiletkou alebo brúsnym tampónom, hubkou na umývanie riadu. Skaly, piesok, konáre, korene, ohrievače trubice, filter môžeme ošetriť mimo akvária dezinfekčným prostriedkom. Niekedy je bujnenie rias také veľké, že musíme akva úplne prestaveť.
Ekologický postup: Snažíme sa regulovať faktor ovplyvňujúci bujnenie rias, teda svetlo. V prípade zelených alebo modrých rias znížime jeho intenzitu. Aj zmena v umiestnení žiariviek, svetiel, môže mať vplyv na rast rias. Pomáha aj pravidelná čiastočná výmena vody.
Biologický postup: Spočíva v použití bylinožravých živočíchov, rýb alebo ulitníkov, ktorí sa však zaujímajú len o určitý druh rias. Aj niektoré rastliny vylučujú látky, ktoré dokážu zastaviť rozvoj rias. Niektoré ryby riasy požierajú, alebo ich strúhajú. Sú to živorodky (Poeciliidae) a iné druhy (Gyrinocheilus, Ancistrus, Hypostomus, Panaque, Otocinclus, Epalzeotomus). (Napr: konkrétny druh rybiek: Epalzeorhynchus siamensiss, Gyrinocheilus aymonieri.)
Chemický postup: V akvapredajniach je dostať protiriasové preparáty. Ich účinok nemusí byť presne vymedzený, preto musíme byť opatrní pri dávkovaní, výrobok môže vplývať aj na iné rastliny.
Nejestvuje žiadne zázračné riešenie. Kombinácia nikoľkých spôsobov môže byť pozitívna, ale nezriedka sa stáva, že po istom čase sa riasy opäť objavia.
Červené riasy (Rhodophyta): ich premnoženie v akva je zriedkavé.
Hnedé riasy (Pheophyta) : V akva sú zastúpené predovšetkým jednobunkovými mikroskopickými riasami rozsievkami (Diatomaae). Vytvárajú tenký povlak na dekorácii a sklách akva.
Zelené riasy (Chlorophyta): Ich výskyt v nepravidelne roztrúsených malých škvrnách sa obyčajne považuje za blahodárny (najmä v zásaditom prostredí) a môže svedčiť o dobrej rovnováhe akvária. Premnoženie však poukazuje na problémy.
Zelené vláknité riasy: Sú asi najrozšírenejšie a veľmi jemné. Môžu dosiahnuť dĺžku niekoľkých cm, alebo sa rozšíriť na niekoľko desiatok cm. Rozmožujú sa delením a jedno malé, okom nespozorovateľné vlákno stačí za priaznivých podmienok rýchlo osídliť celé akvárium.
Zelená voda: Vzniká premnožením mikroskopických rias, väčšinou jednobunkových, pohybujúcich sa pomocou bičíka. V prírodnom prostredí tvorí fytoplanktón. Toto premnoženie je spôsobené veľkou koncentráciou odpadových látok (minerálnych solí), hlavne dusíka a prebytkom svetla.
Modré riasy (Cyanophyta): Takisto sú mikroskopické a veľmi staré, figurujú medzi prvými živými organizmami, ktoré sa objavili na Zemi. Sinice, nesprávne nyzývané modrými riasami, vytvárajú zelenomodré, niekedy hnedasté koberce zamatového vzhľadu. Často sa šíria pri nadmernom osvetlení. :idea: :roll:
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron