Chiapaheros grammodes (cichlasoma grammodes)
samica:
samec:
Prirodzený biotop:
Stredná amerika , povodie Rio Grande de Chiapa (Mexiko) a najzápadnějšie časti Guatemaly.
Habitat:
Tento druh sa vyskytuje tak v plytkých ako aj v hlbokých vodách, a nezáleží ani na tom, či je riečny tok pomalý alebo silný. Vegetácia je veľmi riedka alebo žiadna. Teplota vody sa pohybuje mezi 20 až 29°C, voda je zväčša tvrdá až velmi tvrdá pri hodnote pH 7 až 8.
Velkosť/ pohlavné rozdiely:
Samci bývajú väčší ako samice , dorastajú 18 až 26 cm. Ak sú ako mladé ryby chované v skupine, tak sa v skupine vyberú alfa ryby. Potom rastú alfa samec a alfa samica rýchlejšie ako Beta ryby, atď. Beta ryby nikdy nedosiahnu velkosť alfa a budú celý čas nevyfarbené. Preto ak chceme dosiahnuť maximálnu velkosť u všetkých rýb, je vhodné ich rozdeliť do viacerých nádrží. To platí samozrejme len pre ryby v akvárijných podmienkach. V prírode si beta ryby nájdu vlastné teritórium. Pohlavne dospievajú od jedného roka, vtedy je už možné rozoznať pohlavné rozdiely medzi pohlaviami. V tom veku dosahujú velkosť cca 10 cm.
Samcom sa vtedy na hlave začnú vykreslovať červené čiary, ktoré sa ako prechádzajú na telo rozpadajú a vytvárajú po tele ryby červené bodky.
Podla tejto kresby dostal tento druh svoje pomenovanie (gram modes)
Povaha / Starostlivosť:
Pre ich vysokú vnútrodruhovú agresivitu, pokiaľ nie sú ryby chované vo velkej nádrži z dostatočným množstvom úkrytov, sa odporúča ich čím skôr po začatí dospievania a vytvorení párov rozdeliť, lebo už spomýnaný alfa pár môže ostatné ryby svojho druhu zabiť.
Aj keď tieto ryby rastú až do “puberty” veľmi pomaly, aj tak potrebujú dostatočné množstvo živočíšnej potravy (larvy hmyzu, krevetky, rybky a.p.) primeranej veľkosti. Ak by ryby hladovali, vystupňuje sa vnútrodruhová agresivita a väčšie kusy budú intenzívnejšie napádať ostatné a nakoniec požerú menšie ryby.
Čím vyššia teplota vody v nádrži, tým je väčší apetít rýb a samozrejme aj rast. No vyššia teplota spôsobuje aj ich vyššiu agresivitu.
Pre tieto povahové vlastnosti je odporúčaná mimimálna dĺžka akvária pre tieto ryby 160 cm a v nádrži spoločnosť len podobne “tvrdých” rýb.
Na parametre vody tieto ryby nie sú extra citlivé. Prispôsobia sa a potom tolerujú rôzne pH, aj tvrdosť vody.
Teplota vody v nádrži môže tiež sezónne kolísať.
Rozmnožovanie:
Pre rozmnožovanie je ryby vhodné stimulovať zvýšením teploty vody na ideálnu teplotu 27°C a kŕmením živými, alebo mrazenými rybkami, prípadne inou vysokopreteínovou potravou.
Ak sa dáva “spáriť” pár rýb, kt. netvoria prirodzený pár, je potrebné ich držať spolu v nádrži oddelených dostatočne pevnou bariérou, nakoľko samec môže neznámu samicu zabiť.
Počas rozmnožovania sa vyfarbenie samca ešte viac zvýrazní, samica stmavne až sčernie, len chrbtová plutva sa vyfarbí do olivovozelena s červeným lemom.
Vytierajú sa na nejakú kolmú alebo previslú stenu (kameň, drevo), ikry kladú v riadkoch.
Poter sa liahne po zhruba 2 až 4 dňoch. Padne na dno, samica ho presunie do ňou vyhĺbenej jamky. V tomto štádiu stráži rodičovský pár cca 0,5m2 v okolí poteru.
Po ďalších 2 až 4 dňoch sa poter rozpláva. Ako sa poter rozpláva a rodičia ich začnú “vodiť”, potom samec stráži a terorizuje už celú nádrž.
Poter je žravý hneď od vyliahnutia, žerie každé krmivo, ktoré dokáže prehltnúť. Nie len pri nedostatku krmiva poter “okusuje” rodičov, živia sa ich kožným sekrétom, no okusujú im aj kožu, šupiny aj plutvy. Rodičia im to tolerujú, aj keď pri tom trpia.