diagnostika bicikovcov

Diskusia o cichlidách zo Strednej Ameriky

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod stiff » 07 Okt 2015, 11:54

Sera tremazol, nematol. Máš tam dávkovnie a zaberá to na nematódy, hlístice, pásomnice, žiabrohlísty... Je to síce drahšie, ale ty toho nemáš veľa a funguje to spoľahlivo (tremazol je naozaj dobrý).

Tu vidíš aký je dôležitý zdroj rýb a karanténa. Ryby nemáš dlho, ak správne registrujem. Pobral si to z viacerých zdrojov, bez karantény (?) a tu je výsledok. Teraz, keď to všetko preliečiš a dáš do poriadku, na tvojom mieste každú ďalšiu rybu dám do karantény na 2-3 týždne a až potom k ostatným do akva. Pokiaľ sa chceš týmto problémom vyhnúť ;) .
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod stiff » 07 Okt 2015, 12:20

A inak, teraz som si pozrel tie fotky na PC, podľa mňa to nie je hexamita. Čiže ten entizol si tam dal z tohto pohľadu zbytočne (aj keď nie celkom zbytočne, lebo si to preliečil a teraz to máš čisté na bičíkovce). Takéto plesnivé chumáče vedia zmiznúť sami od seba po týždni, dvoch. Ak sa rybám priťaží, treba urobiť soľný kúpeľ (ak nechceš použiť chémiu), alebo bactopur direct od sery (tablety), prípadne chloramin T. Je to bakteriálneho/vírusového pôvodu. Môže sa to po určitom čase objaviť opäť a zvyknú to mať stále tie isté ryby v nádrži. Čo samozrejme nie je pravidlom, pri zlej vode a strese to potom samozrejme dostanú aj ostatné ryby. Je to podobné ako tie krvavé vredy na tele alebo tie plesňové vredy na tlamke...

Doniesol si to s tou maculicaudou/ami, majú to v sebe. Na tie kecy, že nestíha pečeň a prekrmovanie atď sa vykašli, ak máš dobré výmeny vody a filtráciu, tak je to ok, toto je baktéria/vírus.. Môj názor.
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod duri » 07 Okt 2015, 15:06

ano, ryby su z roznych zdrojov ale dovezene viac menej naraz, priblizne v priebehu dvoch tyzdnov, islo to do prazdnej nadrze, preto som isiel bez karanteny. Mavaju to naozaj len maculicaudy a objavi sa to, potom zmizne.
Ako prvu som dal sol a zvysil teplotu, stratilo sa to. Vodu menim kazdych 7-8 dni vzdy 1/3.
Potom sa to zase objavilo, dal som bactopur direct. Vobec to nepomohlo okrem toho, ze som si rozhodil rovnovahu :-)
Podla fotiek z netu som usudzoval, ze su to hexamity, len nemaju biele vykaly.
Este skusim ten tremazol, koli tym tenuckym cervikom v dne. Poctivo odkalujem a stale to tam je. Potom ich necham oddychnut aspon tyzden a este raz dam bactopur. Hadam sa to prelieci.
Ale nezda sa mi to ako chumace, skor je to take masite, tkanivove.
Nove ryby co sa chystam dat do nadrze mam uz v karantene. Co odporucas davat rybam v karantene ? Tremazol na preventivne odcervenie a entizol ? Lebo za 3 tyzdne ak nie su v strese sa nemusia parazity a bicikovne prejavit, alebo sa mylim? Sorry za taketo zakladne otazky, ale nejak sa mi tymto zrutil moj zauzivany postup, tak sa v tom snazim spravit poriadok.


Odoslané cez Tapatalk
Obrázok užívateľa
duri
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 13 Apr 2015, 07:13

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod stiff » 08 Okt 2015, 11:54

duri píše:..Podla fotiek z netu som usudzoval, ze su to hexamity, len nemaju biele vykaly.
Este skusim ten tremazol, koli tym tenuckym cervikom v dne. Poctivo odkalujem a stale to tam je. Potom ich necham oddychnut aspon tyzden a este raz dam bactopur. Hadam sa to prelieci.
Ale nezda sa mi to ako chumace, skor je to take masite, tkanivove.
Nove ryby co sa chystam dat do nadrze mam uz v karantene. Co odporucas davat rybam v karantene ? Tremazol na preventivne odcervenie a entizol ? Lebo za 3 tyzdne ak nie su v strese sa nemusia parazity a bicikovne prejavit, alebo sa mylim? Sorry za taketo zakladne otazky, ale nejak sa mi tymto zrutil moj zauzivany postup, tak sa v tom snazim spravit poriadok.


Odoslané cez Tapatalk


Pri hexamite (ale je viac druhov bičíkovcov, čiže aj príznakov/syndrómov) ryba väčšinou nežerie, chradne, je apatická a zvykne ťahať výstelku čreva - biele/priesvitné výkaly. Má diery v hlave, najčastejšie nad nozdrami (akoby druhé nozdry o pár mm vyššie), alebo nad okom (malinké dierky/receptory tam sú aj u zdravých rýb...). Diery sú čisté, pomerne hlboké, akoby laserom vypálené neprirodzené krátery. V tomto štádiu ryba už nežerie, je schudnutá a zvykne ťahať tie biele výkaly. Niekedy majú takéto podobné, ale plytšie krátery na hlave a pritom žerú a sú v pohode, len majú takéto diery. Vtedy treba zlepšiť starostlivosť o vodu a žrádlo, pridávať minerály - nemusí to byť ochorenie, iba akýsi výkričník... Ale aj v tomto prípade sa oplatí preliečiť bičíkovce.

Potom tu máš inú, alebo druhú formu "hexamity", kedy ryba ešte žerie (na začiatku), neťahá biele výkaly, na hlave sa objavujú - TRČIA - biele plesňové chumáče, ktoré po pár dňoch (3-4 dni?) odpadnú a zostane po nich veľká a hlboká diera až do živého tkaniva. Vtedy už je tá ryba divná, stráni sa ostatných nejde na žrádlo, už je vidieť, že ju to bolí, proste správa sa divne. Zvykne to prebehnúť pomerne rýchlo, keď ten biely chumáč odpadne a ostane krvavá diera, väčšinou ryba do pár dní uhynie, ak nie je liečená. Môže jej popri tom vytlačiť oči, ktoré sa zakalia, môže ju tiež nafúknuť... Väčšinou, ak sa to hneď nelieči, už to ryba nedá a uhynie... Tam potom entizol samotný aj tak nezaberie, alebo iba fakt málokedy. Podľa mojich skúseností to dostane jedna ryba v nádrži. Málokedy je ich naraz v rovnakom čase viac. Ak u tvojich maculicaud ten biely chumáč odpadol ako si písal a ostala po ňom hlboká diera, tak treba liečiť bičíkovce. Ak po ňom neostala diera, tak je to baktéria/vírus - vyrážky/vredy ako som písal vyššie v príspevku.

Toto je len veľmi v krátkosti popísané. Tie príznaky sa líšia v závislosti od kondície a druhu rýb. U niektorých cichlíd sa hexamita vyskytuje často a je nebezpečná (festae, rivuláti, a JA cichlidy všeobecne), u iných rýb výnimočne a nevadí im, v podstate s tým vedia žiť a nikdy to netreba liečiť. Napr Parachromisy. Podľa mňa záleží hlavne na zdrojoch rýb. U dobrých chovateľov, ktorí vedia dobre urobiť ryby, sa to stáva len výnimočne, aj keď sú ryby v nádrži s chorými rybami, imunita to udrží. Tieto problémy sa stávajú často týždeň dva po nákupe a transporte. Tie ryby to majú v sebe. Vieš sám, kde si kúpil tie maculicaudy.

Čo sa týka tých malých červíkov v piesku, šutri, tam budeš zbytočne liať tremazol. To sú bežné červiky (nálevník atď), je ich dobludu druhov. Ak to chceš mať čisté, potom musíš dať veľa soli. Napr 1kg/250l na 4-5-6 hod a potom vymeniť 80% vody ZA ODSTATU.Soľ to vyžere spoľahlivo. O 3-4 dni zopakovať...

Tremazol si nechaj do karantény na odčervenie nových rýb. To by si mal spraviť VŽDY hneď ako donesieš ryby HLAVNE z veľkoobchodu, kde nepoznáš zdroj ;)

Tak v skratke, ako za starých dobrých čias.. :mrgreen: ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod duri » 08 Okt 2015, 12:25

Stiff, dakujem velmi pekne za vycerpavajucu odpoved, doliecim entizolom, potom bactoput direct kvoli plesniam a uvidim.
Inak mas pravdu s tymi maculicaudami, su z velkoobchodu. Zeru normalne, nie su bokom, pomaly sa im to hoji, kazdy druhy den teraz kvoli Entizolu menim vodu, tak asi aj to nieco pomoze.
Na tych cervikov sa teda vykaslem :-)



Odoslané cez Tapatalk
Obrázok užívateľa
duri
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 13 Apr 2015, 07:13

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod kotyzavamberk » 08 Okt 2015, 15:43

Já jsem si bičíkovce zatáhl z dříteče na rivulátech.Nechtěli žrát prostě byl s nima problém hned od počátku ,pak se to samo srovnalo ,ryby dorostly do pěkných velikostí a zůstaly na hlavě dirky ,jim to nevadilo mě ano.Hluboký krátery se nezahojily a pak se to vyskytlo u pearsů co snima zůstaly v nádrži těm se to zahojilo a zůstaly jizvy,v nádrži se to neobjevilo u synspila ani u bifásků.Velké cichlidy se s tím srovnají sami ,horší je to u malých třeba apistogram,terčů atd.
kotyzavamberk
 
Príspevky: 511
Registrovaný: 12 Sep 2014, 10:54

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod duri » 08 Okt 2015, 17:39

ja zase od Kalabu


Odoslané cez Tapatalk
Obrázok užívateľa
duri
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 13 Apr 2015, 07:13

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod duri » 18 Okt 2015, 21:48

tak mam zopar postrehov po 15 dnovej entizolovej kure. Prva zabava bola Entizol kupit, mal som recept od veterinara ale ked som chcel v lekarni 20 krabiciek, museli mi to objednat. Podla davkovania co je hore, som to rozdrvil v maziari a potom rozmixoval vo vlaznej vode ponornym mixerom. Paralelne dostavali ryby ovsene vlocky a granule napustene Entizolom.
Prvych cca 7 dni sa takmer nic nedialo. Na dalsi tyzden zacali priznaky ustupovat. Momentalne rybam zostali uz ibaja male jazvy.

Kedze som mal stiahnutu vodu na cca 50-60%, ryby sa obcas o nieco odrali a trochu sa ponahanali, preto som dal teraz este Baktoput direkt, jendu davku.
Cez vikend este alpikujem Tremazol a tym by to snad mohlo byt konecne OK.


Odoslané cez Tapatalk
Obrázok užívateľa
duri
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 13 Apr 2015, 07:13

Re: diagnostika bicikovcov

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 19 Okt 2015, 20:21

Tak to je dobře že se to lepší - držím palce ;) .

Shodou okolností jsem narazil na tohle video ( už starší ) , kde nějaký chovatel "Flowáků" ukazuje jak rybě nejůčinněji podat lék :roll: . Podává na odčervení ale zabírá to prý i na hexamitu .... ale víme co dokážou že ano :twisted:
V tomto případě se jedná o látku z Asie zvanou "CLEAR" , nějaký další videa o tomhle léčivu jsou na YT .

https://www.youtube.com/watch?v=NpJ8MC_xYQU
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2849
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Predchádzajúci

Späť na Stredoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 4 hostia

cron