UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Diskusia o nádržiach, filtrácii, osvetlení a celkovom zariaďovaní nádrže ...rady, návody a recenzie

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod duri » 04 Jún 2015, 14:45

pouzivate niekto UV na jemny zakal ? Pomaha to ?
Mne sa este obcas voda jemne zakali, tak by som chcel pouzit UV, 36W lampu a potom su mat na casovac a 1x tyzdenne na noc pustenu. Este nemam uplne zabehnute akva a az teraz sa mi podarilo obmadzit svetlo ( mam to pri okne)
Ma to zmysel ?


Odoslané cez Tapatalk
Obrázok užívateľa
duri
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 13 Apr 2015, 07:13

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod Plzenaak » 04 Jún 2015, 20:12

Zákal jsou přemnožené nitrifikační bakterie. UV lampa ti nepomuze. Vetsinou je to ze dna pri odsavani. Nicemu to nevadi, staci omezit krmeni a za cas se akvarium procisti.
Obrázok užívateľa
Plzenaak
 
Príspevky: 1079
Registrovaný: 10 Sep 2014, 10:41
Bydlisko: Plzeň

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 01 Okt 2015, 19:35

Vie mi niekto povedať či sa oplatí UV lampa používať či nie ? Stale sa pohravam nad myslienkou hodit ju do systemu. Uv lampa nici nitrifikacne bakterie? podla mojej logiky by asi nemala, kedze by mali byt prichytene na poreznych materialoch. Na druhej strane by mala nicit rozne spory a choroboplodne zarodky bakterii a virusov, ktore cez nu prejdu, co by asi mal byt benefit. A ako je to s tou imunitou ryb ? ak si ju neaka ryba (starsia) uz vypestuje, tak podla mna je riziko, ze by sa jej znizila asi minimalne (ci?) . Tiez som pocul, zevraj to skodi rastlinam (nemam ale sajnu preco?) , moze UV lampa znicit aj neake vitaminy, mineraly ci stopove prvky ?
Dakujem velmi pekne za odpoved! :)
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod duri » 01 Okt 2015, 20:31

ja som si ju nakoniec kupil, 36W, mam ju cca 14 dni, takze tazko povedat co to prinesie. Tiez som dlho vahal ale nakoniec som do to isiel. Mam to na casovy spinac.


Odoslané cez Tapatalk
Obrázok užívateľa
duri
 
Príspevky: 146
Registrovaný: 13 Apr 2015, 07:13

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod stiff » 02 Okt 2015, 20:18

Uvčko ti je naprd, keď neodchovávaš náročné druhy rýb. Ak majú ryby parazity, čo väčšinou majú, tak ti uv nepomôže, musíš to preliečiť aj tak, lebo ryby neporastú... Uvčko je pri amerických cichlidách dobré akurát tak na prepálenie premnoženého nálevníka, alebo na bakteriálny zákal. Toť vsio. ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 03 Okt 2015, 11:03

Ok diky za vysvetlenie, este otazka, pri diskoch je to skor benefit alebo naprd? :D
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod stiff » 04 Okt 2015, 14:20

No ako som písal vyššie. Ak to odchovávaš, tak ok, ale ak len bežne chováš, potom je to zbytočný prepych. Teda, môj názor. Diskus má problém s parazitom, ktorý je alebo na tele alebo v tele. UVčko "prepáli" len vodu, ktorá cez neho pretečie. Čiže toho parazita nezabije. ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 06 Okt 2015, 09:11

Rozumiem, ale ked ich znici vo vode tak to nepomoze v tom zmysle, ze sa udrzi ich koncentracia na minime a dana ryba, pokial bude mat kvalitnu vodu a dobru imunitu sa ich zbavi uplne ?
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod stiff » 06 Okt 2015, 12:13

No áno, má to logiku. Ale... Prax hovorí, že zdravá ryba UVčko nepotrebuje, stačí jej dobrá imunita. Chorej rybe bez liečby to UVčko už nepomôže. Prax tiež hovorí, že kladný výsledok liečby je istejší, ak sa táto liečba začne dostatočne skoro. Čiže nie že zapnem UV a počkám, že akú má ryba imunitu a potom sa uvidí. :) A zas sa budem opakovať. Diskus má problémy s parazitmi, ktoré vo vode nie sú, teda je ich tam len zanedbateľné množstvo. Bičíkovce, hlístice atď, žiabrohlísty. Tri základné veci, s ktorými bývajú problémy aj u zdravých rýb. Tieto veci UVčkom neodstrániš.

Môžeš mať zdravé ryby a donesieš ancistrusa, plného nematód niekde z obchodu. Tam si môžeš púšťať UVčko koľko len chceš, za niekoľko týždňov to budú mať aj disky.

Pozri sa, to je ako s tou sliepkou a vajcom, že čo bolo skôr :) Poznám ľudí, čo idú na UVčku stále, tiež poznám niekoho, kto to občas použije a poznám výborných chovateľov, ktorí UV nepoužívajú vôbec. Ja to momentálne nepoužívam (4-5 rokov nemám UV, pred tým som mal tuším 4ks). A žije to :mrgreen: ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: UV lampa v akváriu - výhody, nevýhody a použitie

Neprečítaný príspevokod fan_tomas » 08 Okt 2015, 20:05

diky stiffe za obsirnu odpoved, uz to zapadlo tam kam malo :D
fan_tomas
 
Príspevky: 277
Registrovaný: 07 Sep 2015, 16:57

Predchádzajúci

Späť na Technické vybavenie nádrží, rady a recenzie techniky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 0 hostia