Velmi měkká voda a velké kolísání pH

Všetko čo vás zaujíma o portáli CichlidKlub.sk, zmeny, informácie, nápady a pod.

Velmi měkká voda a velké kolísání pH

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 04 Mar 2021, 15:33

V našem kraji máme hodně měkkou vodu. Podle posledního rozboru vodáren z ledna je to 2,5° dH a 0,44 mmol uhličitanová. Problém je hlavně v té nízké uhličitanové tvrdosti. Od začátku ledna jsem se v největším akvariu (700L) potýkal s prudkým poklesem pH, který začínal zhruba třetí den po týdenní výměně vody. Začalo to tak, že ryby měly stažené ploutve a otíraly se o písek a větve, až si rozdíraly kůži na hlavě. Měřím pravidelně jen hodnoty NO3, na pH jsem měl doma kapkový test 6,0-7,3. Objednal jsem si elektronický pH metr a nestačil se divit. Po pěti dnech od výměny vody bylo pH 3,7. Po cca 3 týdnech laborování s medii ve filtrech, vyndavání kořenů z vody a experimentech se sodou, jsem zkusil dolomitický vápenec. Objednal jsem si 2kg polovypáleného dolomitu (Everzit Dol) a po experimentech s množstvím jsem dal do filtru sáček s cca 15 dkg. Voda teď po výměně vyleze na 7,1 (vstupní ma pH 6,6) a do další výměny sleze maximálně na 6,5.

Pokles pH je způsoben nízkou uhličitanovou tvrdostí a tím pádem nízkou alkalitou. Voda nemá žádnou pufrační, neboli nárazníkovou schopnost neutralizovat kyseliny. Jak ryby rostou, mají větší látkovou výměnu a to jsou většinou kyseliny. Dolomit ve filtru KH moc podle kapkového testu nezvedl, ale vodu udržuje v normě neutralizací. Přidávám ještě 3-4 odměrky minerální soli týdně. Zkoušel jsem pH udržovat sodou, ale strašně kolísalo. Za 1 den o stupeň. Navíc jsem se dočetl, že může vzniknou po přidání sody čpavek. Mám ještě dvě akvária - 400L s gymnoušema a 300L jako výkrmnu. U nich je pH stabilní, problém byl jen u velkých ryb.

Píšu to sem proto, že mi trvalo několik týdnů přijít na to, co se děje. Hledal jsem problém jinde, když ostatní nádrže byly v pořádku. Třeba to někomu ušetří čas. Odkaz na zdroj je dole.
http://maniakva.sweb.cz/chemie4.htm
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Velmi měkká voda a velké kolísání pH

Neprečítaný príspevokod kvietik » 06 Mar 2021, 09:27

Fajn info a dobre, že si zistil, čo to za problém máš. Myslím, že Aquarista to mal podobné s pH a dával do akvárií vápencové bridlice.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov


Späť na Otázky, odpovede a riešenie problémov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť