valisneria/microsorum/anubias

Diskusia o všetkom čo nespadá do "cichlid" tématiky

valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod KlimO » 24 Feb 2021, 10:26

Ahojte chalani, objednal som si tieto 3 rastlinky . Mám načítané a chcem nejaké reálne skúsenosti kto ich máte alebo mali ste..
koľko treba svietiť aby boli tieto rastliny ok ?
momentálne mám v malawi nastavené na 16:30-20:30.. je možné pri takomto svetle tieto rastliny udržovať? o nejaké kvitnutie a rýchly rast nemám záujem.. chcem len osviežiť malawi rastlinami.

Dík za názory :)
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Re: valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod kvietik » 24 Feb 2021, 12:30

Vallisnerke by to malo stačiť. Anubias neviem u mňa sa mu nedarí a mikrosorum si myslím, že potrebuje mäkšiu vodu ako máš pri malawi. Ale veď vyskúšaš uvidíš.
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod KlimO » 24 Feb 2021, 14:36

ahoj, microsorum ma prave chlapik z inej stranky pri frontosach a pohoda... ale mna skor zaujima to svetlo, vedel by si sa mi k tomu vyjadrit?
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Re: valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod igor38 » 25 Feb 2021, 07:34

Microsorium nepotrebuje vela svetla,len dlho trvá kým sa aklimatizuje.Najprv pomaly zhodí staré listy a potom by malo začať rásť.A nemá rado zmenu miesta
Obrázok užívateľa
igor38
 
Príspevky: 324
Registrovaný: 15 Okt 2016, 16:25
Bydlisko: Galanta

Re: valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 25 Feb 2021, 14:18

Přesně tak, microsoriu stačí svítit odpoledne a večer, pokud máš nádrž blízko okna. Mám jedno akvárium kolmo k jižnímu oknu a svítím jen odpoledne a večer cca do 20.00. Na podzim jsem tam přidal několik echinodorů v květináčích, tak jsem si řekl, že bude dobré prodloužit dobu svícení od poledne. Nebyl to dobrý nápad. Je to nevytápěná nádrž s Gg. balsani a mekinos, ve které jsou (byly) tři velké trsy microsoria. V tom období tam bylo 17-18 C. Dvěma trsům zacaly hnít a rozpadat se listy, jeden, ktery je částečně plovoucí pistií to přestál bez újmy. Když jsem zkrátil dobu svícení, listy cca po měsíci přestaly uhnívat. Bohužel z trsu čítajícího možná 60 listů, zbylo torzo s pár listy, ale pomalu vyrůstají nové. Anubias ti poroste s minimem světla, ale počítej s pomalým růstem a řasou, nejspíš hnědou a ruduchou. Sice pomalu, ale roste. S valisnerií zkušenosti nemám. Zakrslé anubiasy mi rostou krásně i v kouli u jižního okna bez umělého osvětlení a přes zimu.
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod KlimO » 25 Feb 2021, 15:34

ahojte,

tak to je potom pohodka,
ale počítej s pomalým růstem a řasou, nejspíš hnědou a ruduchou
tomuto nerozumiem, to ako kvoli anubiasu alebo ? rast ma netrapi, hlavne ze tam nieco bude na ozivenie, vobec netreba aby rastol rychlo.. ta riasa alebo ruducha to mas na mysli ze cim menej svetla tym je napriklad 3 d pozadie hnede od riasy kdezto ked zvysim intenzitu a dlzku bude zelene? ci ta riasa a roducha sa viaze na tu rastlinu ?
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany

Re: valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 25 Feb 2021, 17:13

Hnědá řasa většinou roste, když je málo světla a na starších listech pomalu rostoucích rostlin. U anubiasů se to dá řešit jejich vytažením z vody a otřením, stejně je budeš mít na kořenu nebo na kameni. Ta hnědá jde dobře otřít. S ruduchou je to horší. Ta se většinou udělá po přehnojení nebo nedostatečné výměně vody, kdy se v ní koncentrují odpadní látky. Když jsem se pokoušel o rostlinné akvárium :D , nejvíce jsem jí měl na rostlinách poblíž výtoku filtru, potřebuje hodně živin. Pěkně mi šla odstranit tekutým uhlíkem, ale to řeš, až jestli se ti udělá.
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: valisneria/microsorum/anubias

Neprečítaný príspevokod KlimO » 26 Feb 2021, 07:05

aha tak, no to je v pohode.. takze kvazi zodpovedane, nasadim a uvidim.. ak bude malo svetla pridam ale kazdopadne ak ich pridam svetlo moze ostat ako je zatial..
dakujem :)
Obrázok užívateľa
KlimO
 
Príspevky: 117
Registrovaný: 07 Sep 2014, 09:47
Bydlisko: Považany


Späť na Mimo témy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia