Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Diskusia o cichlidách z jazera Malawi

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod jusko » 16 Nov 2014, 18:10

eminem0308 píše:Do akva som nič nepridával. Tvorí sa mi v akva na pozadí hnedá riasa ktorú rybky obžierajú, ale to bude hlane od prúdu vody. Riasa mi rastie iba tam kde sa vpúšťa voda z filtra pod prúdom.
OD kedy je zapnutý prevzdušňovač rybkám je lepšie. Zamútenie je už iba trochu ale vodu som menil 50% každý deň počas 3 dní. Tak isto počas 3 dní som každý deň vyčistil komplet filter z čoho mám doteraz veľké obavy nakoľkosom prišil o baktérie, no do filtra som pridal potom safestart baktérie aby sa množili tak dúfam že to bude ok.

Pomerne najnovšia rybka pridana cca pred týždňom je SUMČEK Synodontis eupterus, ale myslím že to tým nebude. Somček bol a je zdravý a vždy keď pridávam niečo nové do vody dávam preventin na dazinfekciu a prevenciu.
Naplno prevzdušňujem a teplotu udržujem na 26.
Hodnoty vody mám stále OK okrem GH, ktoré mám stále 8, ale myslím že by to nemalo robiť problémy. Všetky ostatné hodnoty sú OK a NO2 mám vždy 0 a NO3 mám stále 10. Dokúpil som osadenstvo, nakoľko ich ostalo málo a začali byť k sebe agresívny hlavne na tie čo sa zotavovali. Od vtedy sú už neni agresívne a všetko je v poriadku. Správanie OK, žiadna agresivita, všetky pekne papajú, ako keby sa nič nestalo, akurát sa častejšie obiterajú o piesok a niektoré som si všimol že majú biele dlhé výkaly občas čo nieje dobré, ale voda nezapácha, nemajú žiadne body,... proste vôbec žiadne príznaky.

Momentálne osadenstvo:
5x pseudotropheus zebra red red
5x pseudotropheus acei
4x Pseudotropheus socolofi
3x Pseudotropheus demasoni
5x Labidochromis caeruleus YELLOW
SUMČEK Synodontis eupterus - 1x

V tejto zostave sú tretí deň a všetko v úplnom poriadku ani žadne konflikty, dokonca sú aktívnejšie všetky. Dúfam že už bude všetko OK aj keď si to celé neviem vysvetliť a mrzí ma to keďže pokapali najobľúbenejšie.

Akurát sa ešte vyjadrite k tomu častejšiemu obtieraniu o piesok a občasným bielym výkalom, a taktiež na sumčekovi od kedy ho mám pozorujem jednu vec. Vždy keď sa rybky kŕmia, on nežerie vôbec. Vždy až keď je všetko zjedené tak začne plávať a asi hľadať zvyšky v piesku, poprípade ich hľadá aj o hodinu neskôr po kŕmení. Je to ok? Nájde dosť zvyškov? Mám totiž info že je to veľký jedák a nezdá sa mi že by mal dáko dostatok stravy. PRitom ostatné rybky ho nijako neohozujú.
Kľudne plavájú aj 1cm vedľa seba spolu s ním niekedy a pekne si všetky rozumejú.


Celé zle - inak poviem Ti pravdu, že som čakal, kedy napíšeš o prvých problémoch. Nepoučil si sa - divím sa, že Ti to vôbec funguje.
Prosím Ťa čítaj a študuj, lebo si to fakt odnášajú chúďatká ryby a je mi ich ľúto - alebo sa na to jednoducho vy..r! Nič viacej Ti k tomu nenapíšem - nemá to význam!!!
Obrázok užívateľa
jusko
 
Príspevky: 46
Registrovaný: 12 Sep 2014, 09:43

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 16 Nov 2014, 19:07

Ďakujem za radu.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod simon » 17 Nov 2014, 12:51

Po troch dňoch od vpustenia nových rýb je ešte predčasné povedať, že je všetko OK. Pokiaľ by som nevyriešil problém s chorobou, nové rybky by som ešte nedával. To obtieranie, pokiaľ je intenzívne a trvá dlho, by mohlo znamenť prítomnosť nejakého parazita. Aj dlhé biele výkaly, pokiaľ sa opakujú, by mohla byť choroba zažívacieho traktu. Treba pozorovať a potom podľa okoloností aj liečiť.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 17 Nov 2014, 14:44

Ďakujem. :-)
TIe dlhé biele výkaly sú iba občas a čo sa týka obtierania... Neviem či je intenzívne. Napríklad rybka sa obtrie 5x za sebov a najblyžšie hodiny sa neobtrie ani raz a po nejakých 6-7 hodinách sa znova kus obtrie, ale neobtierajú sa stále a ani nie všetky. Niede som čítal že obtieranie je normálne a inde zase že to môže byť choroba.
ak by som mal povedať priemerne tak z cca 20tich rýb sa za deň obtierajú asi 3-4 ryby a to niekedy aj viackrát za sebov ale potom to už u nich nepozorujem ani na druhý deň. Na druhý deň sa zas obtrie druhá rybka. Taktiež, neobterajú sa o kamene, iba o piesok a poprípade o hladký džbánik ktorý mám v akváriu.
Pred vpustením do akvária vždy používam preventin. Takéto obtieranie je ešte v poriadku? Alebo už by som mal zvažovať liečbu? Žiadne iné priznaky nemajú, všetky sú živé, žiadna nieje utiahnutá, všetky počas mesiaca získali svoju intenzívnu farbu podľa druhu a žiadne vyblednuté rybky, hodnoty vody stále v poriadku,...

Akurát som si všimol, že im viac vyhovuje teplota 26stupňov, pred tým som mával okolo 24-24,5 stupňov a boli až prehnane kľudné.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod terrible » 18 Nov 2014, 11:41

Obtieranie je u nich normálne. Problém by skôr mohli byť tie výkaly. Mimochodom, čo myslíš pod pojmom mútna voda? Mútna je zafarbená do biela, hneda, alebo ako? Vo filtroch si mal akú špinu? A ešte - čím kŕmiš?
terrible
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 06 Sep 2014, 18:11

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod simon » 18 Nov 2014, 20:05

Tak, ako si to obtieranie popísal, tak to je v poriadku. Teplota 26°C je dobrá. 24°C je spodná hranica.
Obrázok užívateľa
simon
 
Príspevky: 474
Registrovaný: 11 Sep 2014, 10:04
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 19 Nov 2014, 08:41

simon píše:Tak, ako si to obtieranie popísal, tak to je v poriadku. Teplota 26°C je dobrá. 24°C je spodná hranica.


ďakujem za upresnenie. Našiel som rady že 24 je najidealnejsia teplota pre nich, no podla spravania sa mi zdalo ze 26 je lepsie a aj sa citia lepsie.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 19 Nov 2014, 08:53

terrible píše:Obtieranie je u nich normálne. Problém by skôr mohli byť tie výkaly. Mimochodom, čo myslíš pod pojmom mútna voda? Mútna je zafarbená do biela, hneda, alebo ako? Vo filtroch si mal akú špinu? A ešte - čím kŕmiš?


Mútna voda už nieje. Trvalo to asi 3 dni a bola zafarbena do biela. Podobne ako keď sa zabehava akvarium a je tam nálevník. Vo filtry boli spongie zafarbené do žltej farby. Filter som preto vyčistil celý aj keď viem že sa to nemá aby ostali baktérie, ale po komplet vyčistení som na špongie pridal prípravok safestart s baktériami a tak som filter pustil. O 2 dni bola voda krištáľovo čistá. Známi sa ma pýtali či tam mám vôbec vodu, lebo bolo vidieť rybky ale voda taká čistá že ju ani nebolo vidno. :-)
Samozrejme teraz som hodnoty vody meral akždý deň a všetko bolo v úplnom poriadku od vtedy.

Čím kŕmim?
Krmív mám viacero druhov ale kŕmim dvoma a pripravujem výrobu domáceho krmiva s hráškom, špenátom,.... Kŕmim 3max4 krát denne v malých dávkach. Zdalo sa mi že za 2 minúty toho zjedia až príliš veľa, preto dávam menšie dávky a rozmrvím ich na drobno aby sa zabávali. :-)
Používam:
TetraPRO Algae (s týmto krmivom som veľmi spokojný, nakoľko vyhovuje aj výživovo a bolo mi doporučené akvaristom pre pekné sfarbenie rýb, čo s odstupom času po mesiaci vidieť značne. Niektoré rybky boli malé a svetlé a niektoré nemali takú výraznú farbu. Ako kŕmim týmto krmivom tak sú všetky so žiarivými farbami ako z atlasu :-))
Občas kombinujem s vločkami FLUVAL flakes to cihlids multiprotein. Vačšinou ich iba priešam.

Ešte som používal Tetra Cichlid Algae granule, ale už nepoužívam, sú to granule, ktoré som nechal najprv napučať vo vode a následne som kŕmil, no menšia rybky keď zhltla 2 granule tak už mala brucho na prasknutie abola rpepchatá, preto si to krmivo nechám keď budú cichlidy väčšie.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod terrible » 19 Nov 2014, 09:35

Možno trochu mimo pôvodnej otázky, ale myslím, že krmivo, ktoré používaš nie je práve najvhodnejšie pre mbuny. To že je tam napísané Algae, ešte neznamená že je tam tých rias veľa. V tomto krmive konkrétne 1%, zato 46% proteínov. To je krmivo pre mäsožravé ryby a tá riasa je tam iba ako výživový doplnok. Hľadaj krmivo, ktoré obsahuje napr. 36% spiruliny a nie 1%. A ten multiprotein asi ani netreba komentovať, ten názov hovorí sám za seba. Aj kd mbuny nie sú čistí vegeteriáni, ale aj tak by som asi zvážil, s čim kŕmiť.
terrible
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 06 Sep 2014, 18:11

Re: Súrne pomoc! Pokapali rybky.

Neprečítaný príspevokod eminem0308 » 19 Nov 2014, 14:03

terrible píše:Možno trochu mimo pôvodnej otázky, ale myslím, že krmivo, ktoré používaš nie je práve najvhodnejšie pre mbuny. To že je tam napísané Algae, ešte neznamená že je tam tých rias veľa. V tomto krmive konkrétne 1%, zato 46% proteínov. To je krmivo pre mäsožravé ryby a tá riasa je tam iba ako výživový doplnok. Hľadaj krmivo, ktoré obsahuje napr. 36% spiruliny a nie 1%. A ten multiprotein asi ani netreba komentovať, ten názov hovorí sám za seba. Aj kd mbuny nie sú čistí vegeteriáni, ale aj tak by som asi zvážil, s čim kŕmiť.


Ďakujem. Ten mutliprotein iba primiešavam občas ku krmivu nakoľko ten sa mi zdá vhodnejší pre sumčeka.

Pri tom krmive mám práve problém. Už som obehol všetky predajne a všade je písané čo to obsahuje no je napísané koľko % proteínu no pri ostatných zložkách väčšinou nemám koľko %.
Taktiež ani pri tomto.

Práve preto som sa rozhodol ale ešte sa len pripravujem vyrobiť si doma kŕmnu zmes, nakoľko budem vedieť čo tam je. Poprípade nejaké vhodné krmivo pre moju osádku ak nádješ na nete kľudne daj link nerobí mi problém objednať si aj z internetu, aj keď sa priznám že na internete som nepozeral nakoľko obchodov tu bolo dosť. Ale beriem si pripomienku k srdcu a v priebehu týždňa zmením stravovanie.
“Dôležitá vec je neprestať sa pýtať.“ — Albert Einstein
Musíš sa mnoho učiť, aby si spoznal, že málo vieš. (Michel de Montaigne)
Obrázok užívateľa
eminem0308
 
Príspevky: 116
Registrovaný: 13 Okt 2014, 07:11
Bydlisko: Zvolen

PredchádzajúciĎalší

Späť na Malawi cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť