zdroj textu: http://animal-world.com/encyclo/fresh/cichlid/DogtoothCichlid.php
zdroj obr. - internet
Názov: Cynotilapia afra (Papuľovec africký, Dogtooth Cichlid)
Veľkosť: 10.00 cm
Minimálna veľkosť akvária: 98 L
Temperament: Stredne agresívna
Dĺžka života: 7-10 rokov
Chov: minimálne pár, poprípade samec s 3 samicami
Teplota vody: 23 do 28°C
Ph: 7.7-8.6
Tvrdosť vody: 6 - 10 dGH
Typ dna: jemný alebo hrubší piesok
Potrava: všežravec - vločky, granule
Úroveň znalostí akvaristu: Stredná
Tento druh cichlíd je medzi akvaristami veľmi obľúbený kvôli svojmu nádhernemu zafarbeniu. Cynotilapia afra má zuby. Kvôli svojim zubom dostal tento druh cichlíd latinsky názov Cynotilapia ("Cyno" znamená po latinsky pes). Vyskytuje sa v skalnatom pobreží jazera Malawi. Môžeme ich nájsť v severnej a centrálnej časti jazera pozdĺž skalnatého pobrežia. Väčšinou sa pohybujú v hĺbke medzi 5-20m, ale môžeme ich stretnúť aj v hĺbke 40m.
Farebné variácie sú známe ako Blue 14, Edwardi Afra, and Orangeback Mozambique. Pretože ich sfarbenie je závislé od prostredia v ktorom sa vyskytujú poznáme ich aj podľa mena v ktorom je zakomponovaný aj názov prostredia - Blue Reef, Chewere, Chisumulu, Chitendi, Cobue, Hal Reef, Kajindo, Llkoma, Lions Cove, Luhuchi, Lumbila, Lundo, Lupingu, Magunga, Mara, Mbamba, Mbweca, Ndumbi, Pombo Rocks, a Undo. Samce sú farebné výraznejšie oproti samiciam, ktoré sú nevýraznejšie. Toto pravidlo ale neplatí pre niektoré samice, napríklad samice 'Mbweca' sú farebné výrazne ako samce. Mladé cichlidy sú nevýrazne sfarbené.
Vo voľnej prírode sú samice osamelé, poprípade žijú v skupinách a živia sa predovšetkým planktónom. Samce si bránia skalné zákutia a živia sa predovšetkým riasami.
Chov Cynotilapia afra nie je náročný, podmienkou je častá výmena vody v akváriu. Môžu byť chované s inými druhmi cichlíd, ale v tomto prípade musí byť veľkosť akvária väčšia. Cynotilapia afra obľubuje prostredie so skalami, hrubšie rastliny nezničí. Tieto cichlidy rady plávajú a využívajú celý priestor akvária.
Samica nosí v papuli po oplodnení asi 10 -20 vajec. Medzi 14 -21 dňom sa liahnú malé. Samička sa o ne stará iba pár dní a v prípade nebezpečenstva ich schováva v papuli. Samce pohlavne dozrievajú vo veku 6-8 mesiacov.