Geophagus surinamensis

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 10 Apr 2016, 18:43

Perleťovka surinamská
Velkost: 14-24cm
Teplota:22-27°C
pH:6-8
Tvrdosť:5-19°dGH
Čelaď: Cichlidae (Vrubozubcovití)
Anglicky: Redstriped eartheater
Biotop: Amazonie.
Ved.popis: Bloch, 1791.
Pôvod: Južná Amerika: Surinam, Francúzska Guyana.
Chov: Pomerne jednoduchý
Lokalizácia: Celá nádrž
Dĺžka života: Až 15 rokov.
Dop.počet rýb: 1 pár, alebo skupinu 4-10 kusov.
Min.vel.n .: 200 litrov.
Kŕmenie: všežravec - živé, mrazené aj granulované krmivo, hmyz, kôrovce, zelená kŕmenie, semená, ovocie. Potravu prijíma predovšetkým z dna. Potrava je nutná pestrá.
Pohlavie: Samce majú dlhšie lúče plutiev. Pohlavie je možné spoľahlivo rozpoznať až v dospelosti.
Odchov: Patrí medzi priame tlamovce - výter je ihneď po oplodnení samičkou vzatý do papuľky k ďalšiemu vývoju.
Na hladký povrch (najčastejšie kameň alebo koreň) alebo do diery v piesku kladú až 400 vajíčok. Inkubácia trvá cca 4 dni.
Po tejto dobe mladé rybky kŕmime čerstvo vyliahnutými Nauplie Artemia. Na starostlivosť o potomstvo sa podieľajú obaja rodičia.
Po troch týždňoch mladé rybky oddelíme od rodičov. Rastie pomaly, dospelosti dosahuje po roku až roku a pol.
Znášanlivosť: Sú to celkovo pokojné a znášanlivé ryby, občas však medzi sebou súperia a môžu aj uhryznúť do plutvy rybu iného druhu.
Ich správanie však nemá za následok väčšiu zranenia iných rýb, ako tu a tam na okraji plutiev ľahké stopy po uhryznutí.
Je však vhodné ich chovať s podobne veľkými a relatívne pokojnými rybami. V čase trenia bráni svoj revír.
Charakteristika: Relatívne mierna ryba, ktorá je vhodná aj do spoločenských nádrží. Potravu prijíma predovšetkým z dna, v ktorom rada hrabe.
Môže vyhrabávať rastliny, pri nevhodnej potrave je aj ničí ohryzovaním. Celkovo je to nenáročný druh na chemizmus vody.
Je však potrebná kvalitná filtrácia, neustále prehrabávajú dno a víri tak nečistoty. Akvárium udržiavame v čistote.
Dno piesčité, žiadny ostrý substrát, aby sa neporanili. K dekoráciu sú vhodné korene a kamene, rastlín radšej menej a dobre ich prichytiť do dna.
Je potrebné zabezpečiť priestor pre plávanie aj pri dne. Občas vydáva zvláštne zvuky prostredníctvom svojich zubov, ale nie je zmámá prečo.
Sfarbenie mladých jedincov je menej výrazné oproti dospelým
surinamensis.png



Včera som si doniesol 6ks tejto peknej rybky je to import z Kolumbie na moje počudovanie dnes žeru ako besne prasiatka
20160409_153326.jpg

20160409_153508.jpg

20160409_153548.jpg

20160409_153538.jpg
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod jancibie » 10 Apr 2016, 19:03

Myslím že dorastajú viac ako tých 24cm....
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 10 Apr 2016, 19:06

jancibie píše:Myslím že dorastajú viac ako tých 24cm....

no uvidíme aj keď som chcel satany ale neprišli takže zatiaľ len na zalepenie dušičky :D
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod jancibie » 10 Apr 2016, 19:19

Tak toto nie je zlá voľba, ale keď už, tak tie Myersi, tie by stáli za hriech... ;)
Obrázok užívateľa
jancibie
 
Príspevky: 2124
Registrovaný: 02 Sep 2014, 21:16
Bydlisko: Sučany

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 10 Apr 2016, 19:20

jancibie píše:Tak toto nie je zlá voľba, ale keď už, tak tie Myersi, tie by stáli za hriech... ;)

no uvidíme ci sa niečo predá ci to všetko vezme Jožko pre mňa sú ešte malé to by mi arowana zblajsla preto som ich nebral zatiaľ
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod nhkg » 10 Apr 2016, 19:27

Spíš se zaměř na crenicichla zebrina. Nádherné ryby! Tu cenu nějak zkousneš.
Snad dovezete nějaké pěkné Satany, ale S. acuticeps asi v Kolumbii nejsou a jiné nechci. :-(
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 10 Apr 2016, 19:32

nhkg píše:Spíš se zaměř na crenicichla zebrina. Nádherné ryby! Tu cenu nějak zkousneš.
Snad dovezete nějaké pěkné Satany, ale S. acuticeps asi v Kolumbii nejsou a jiné nechci. :-(

koly rajam nechcem zebriny asi by to nešlo spolu no uvidíme čo ešte bude ale už nechcem veľa
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod ioopp » 11 Apr 2016, 11:44

Mate někdo geophagus, jen v páru? A žádné jiné geoše k nim... Jak se takové ryby k sobě chovají, když jde o hejnové ryby? Není pak samice moc bita?
Radim
Obrázok užívateľa
ioopp
 
Príspevky: 1504
Obrázky: 6
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:30
Bydlisko: Pardubice

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod satan z pekla » 11 Apr 2016, 17:04

ioopp píše:Mate někdo geophagus, jen v páru? A žádné jiné geoše k nim... Jak se takové ryby k sobě chovají, když jde o hejnové ryby? Není pak samice moc bita?

ja som mal len par red headov a keď šli do trenia samec samicu zabil neni to moc dobre chovať len v pare môj názor
Obrázok užívateľa
satan z pekla
 
Príspevky: 1549
Obrázky: 11
Registrovaný: 05 Sep 2014, 18:46
Bydlisko: Žiar nad Hronom

Re: Geophagus surinamensis

Neprečítaný príspevokod blegon » 11 Apr 2016, 17:08

ioopp píše:Mate někdo geophagus, jen v páru? A žádné jiné geoše k nim... Jak se takové ryby k sobě chovají, když jde o hejnové ryby? Není pak samice moc bita?


Samice bita je měl jsem pár megasema v 200L a samec po ní šel ale megasemi jsou tvrdí geoši.
Ted mám také pár megasem,ale k nim další hejno geošů takže to je ok.
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Ďalší

Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 4 hostia