Aequidens viridis

Diskusia o cichlidách z Južnej Ameriky

Aequidens viridis

Neprečítaný príspevokod filip277 » 05 Nov 2022, 19:33

Cichlida, která mi svým celkovým vzhledem a i chováním velmi připomíná rod Laetacara ve větším těle

Synonyma:
*Acara viridisHeckel, 1840
*Aequidens awaniHaseman, 1911
*Aequidens guaporensisHaseman, 1911
Rozšíření:
Jižní Amerika: povodí řeky Guaporé, povodí Amazonky.

Velikost samce je dle zjištěných maximálních údajů do 20cm
Pohlavní dimorfismus není tolik zřetelný jako u jiných ryb rodu Aequidens, samec má delší hřbetní a řitní ploutev a vyšší čelo, bývá i nepatrně robustnější a větší
Zbarvení je primárně zelené (= viridis). Oči bývají lehce do červena. Na několika existujících fotografiích tohoto druhu je základní barva více nažloutlá s lesklými zeleno-zlatými šupinami. Na boku je tmavá skvrna, menší u kořene ocasu. Na základní barvě je podle nálady vyznačen jeden podélný a až osm šedých příčných pruhů. Oblast prsou a břicha má růžovou barvu, zejména v období rozmnožování
Teplota vody: 24,3 až 26,4 °C, hodnota pH 6,5 až 6,6, celková a uhličitanová tvrdost pod 1 °dH v přírodě
U jako většiny cichlid samice klade jikry na plochý kámen či jinou plochu, kterou předtím důkladně očistí, kdy se o vajíčka starají oba rodiče. Dožívají se cca 15 let

Ryba, kterou jsem poprvé a naposledy viděl na Interzoo 2016 ve výstavní 3000l nádrži jako takové malé myšky společně s altfifronsy, cichlami, Lky, rejnoky apod, tehdy hejno o 10ks. Vypadaly jak nedorostlé hoplarchusi, ale zaujaly mě, tak jsem se dal do řeči s pánem, který akva předváděl, bohužel si nepamatuju jméno, ale ryby měl od tady na skupině známého Thomase Tillmanna. V ČR jsem odchovy neviděl, v nabídce shopů nejsou ani WF a já už se s možností sehnat je rozloučil, takže jsem se poohlédl po jiných druzích. Ale třeba pro někoho bude toto vlákno alespoň zajímavé a snad nevadí, že jsem jej založil
Prílohy
virids4.jpg
viridis2.jpg
viridis3.gif
viridis1.jpeg
viridis1.jpeg (44.5 KiB) Zobrazené 3380 krát
filip277
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 01 Nov 2022, 15:17

Re: Aequidens viridis

Neprečítaný príspevokod Saty » 10 Nov 2022, 14:31

Moc hezká a hlavně málo vídaná cichlida. Tak snad se jednou zadaří je sehnat.
Obrázok užívateľa
Saty
 
Príspevky: 615
Registrovaný: 03 Máj 2016, 20:57

Re: Aequidens viridis

Neprečítaný príspevokod filip277 » 10 Dec 2022, 17:16

Hon za vysněným druhem pokračuje, bohužel Hobyzoo dodavatel odřekl slíbený import, má někdo podobnou zkušenost?
Prílohy
FEL_7147k.jpg
FEL_7107k.jpg
FEL_7150k.jpg
filip277
 
Príspevky: 66
Registrovaný: 01 Nov 2022, 15:17


Späť na Juhoamerické cichlidy

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť