Pterophyllum altum

Diskusia o diskusoch a skalároch

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Wabluska » 26 Jan 2015, 19:26

Dostal sa mi do ruk tento clanocek od Simona Forkela tak snad nebude vadit ked ho tu hodim :) .

Simon Forkel, Amazonas Magazine, Jan/Feb. 2013

Uz viac ako 4 roky sa intenzivne zaoberam chovom Pterophyllum altum, tzv. Altum Angel. Zacal som z jedincami z odchovu predtym ako som sa pokusil o chov jedincov z odchytu. Nie len voda a kvalita krmiva, ale takisto podmienky v ktorych je plodik vychovavany su klucmi k uspesnemu chovu tohto ziadaneho druhu.

Moje prve jedince P.altum z odchovu pochadzali zo Svajciarska, z chovu pana Adolfa Siegrista ktory chova tieto majestatne ryby od roku 1993. Tieto ryby boli obzvlast utesene kedze mali vysoke tela, vela cervene na hlave a zadnej casti a dlhe plutvy. Nasledne som ziskal dalsie jedince z odchovu od pana Horsta Linkeho ktory vychoval velke mnozstvo pocas mnohych rokov.
Od roku 1994 sa akvaristike venujem profesionalne a od mojho dodavatela sa mi podarilo ziskat jedince z odchytu. Cize, mal som to stastie ziskat zdrave importy z Kolumbie a Venezuely co je v poslednych rokoch dost tazke. Podla vyvozcov, tieto ryby pochadzali z Rio Orinoco, Rio Inirida a Rio Atabapo, cize odkial su tieto ryby zname.
Vsimol som si ze P.altum z Rio Orinoco vykazovali vacsi nadych modrej farby s cervenymi bodkami na hlave a na zadnej casti, ze jedince z Rio Inirida mali viac cervenych bodiek na hlave a zadnej casti, a ze tie z Rio Atabapo mali velke mnozstvo cervene po celej hlave a zadnych castiach. Na dvoch jedincoch to bolo obzvlast viditelne.
Nastastie, bol to par! Takze, mal som dostatok ‘chovneho materialu’ na chov P.altum.
Moj prvy uspech sa dostavil s 18 mesacnymi jedincami zo ‘Siegrist linie’ a kratko nato takisto z rybami z ‘Linke linie’. Odvtedy som takisto aj zmiesal tieto dve linie. Takisto som presvedcil samca z odchytu z Rio Atabapo aby sa sparil zo samicou zo ‘Siegrist linie’. Nedavno sa mi takisto podarilo sparit samicu z Rio Orinoco zo samcom z ‘Linke linie’. Nikdy ale neplanujem skrizit P.altum z P.scalare. Moje najoblubenejsie su jedince z odchytu z Rio Atabapo kedze maju vela cervene, a jedince z odchytu z Rio Inirida.

Vyter pri nizkom tlaku.

Ked sa vo veku 18 mesiacov vytvoril par zo skupiny jedincov z odchovu zo ‘Siegrist linie’, umiestnil som ich do nadrze o rozmeroch 120cm x 60cm x 60cm, 430L. Avsak tieto ryby nie su plne odrastene az do veku 36 mesiacov. Z mojej skusenosti, chovne pari, obzvlast vsak samice, nerastu tak rychlo pretoze potrebuju vsetku svoju energiu na parenie.
V obdoby trenia, od Oktobra do Jula, sa tieto ryby vytieraju az 8 krat vo viac-tyzdnovych intervaloch. Potom zvycajne nasleduje prestavka. Ak vsetko ide dobre, par sa znova zacne vytierat v Oktobri. Prirodzene, tak caste vytieranie je dost nezvycajne ale koniec koncov, ide tu o jedince z odchovu.
Pre jedince z odchytu je zvycajne doba trenia od Aprila do Juna a potom znovu v Oktobri a Novembri.
Dobra kvalita vody je nevyhnutna aby bol chovny par povzbudeny k pareniu. Pestra strava pozostavajuca z mrazenej zivej potravy je takisto dolezita, nadovsetko koretry, artemie a larvy pakomarov.
Vodu vo vytieracej nadrzi prisposobim tak aby mala vodivost 100 – 150 uS/cm a pH 5,5 – 6,0. O par dni potom uz ryby zvycajne svedomito cistia vytieraci kuzel a z trochou stastia a trpezlivosti sa zacnu vytierat pri teplote 28 stupnov Celsia.
Pocasie s nizkym atmosferickym tlakom moze takisto ‘vyprovokovat’ ryby k treniu. Potom ako su ikry nalozene premiestnim kuzel zo znaskou do osobitnej 60L nadrze z rovnakymi hodnotami vody ako mala vytieracia nadrz. Tato nadrz musi byt dostatocne a dlho zabehnuta. To dosiahneme za pomoci vnutorneho filtra z dvoma penovymi vlozkami. Dno je pokryte dvoj centimetrovou vrstvou kremiciteho piesku coho vyhodou je ze vyliahnuty plodik nespadne priamo na sklenene dno ktore moze byt pokryte vrstvou bakterialneho slizu co moze mat negativny efekt na vyvoj plodiku. Praktizujem umelu vychovu plodiku coho vyhodou je ze nikdy nemam problemi zo ziabrovymi parazitmi a bicikovcami.
Dokonca aj ked znaska vyzera dobre a obsahuje 600 – 800 ikier je vzdy otazne ako sa vyvinu a kolko plodiku sa vyliahne po 60tich hodinach pri teplote 30 stupnov Celsia. Zo zaciatku som s tym mal vela problemov. Prirodzene, v nadrzi by nemal chybat vzduchovaci kanienok asi 5cm od kuzela ktory zabezpeci plodiku potrebny kyslik a prudenie vody.

Chov v hlbokych nadrziach.

Ak sa znaska vyvinie dobre, okolo 500ks plodika sa vyliahne a rozplava po osmich dnoch. Plodik krmim prave vyliahnutymi Artemiami 4 krat denne. Okrem toho, denne menim asi 20% vody aby som odstranil nezjedenu potravu ktora znecistuje vodu velmi rychlo.
Asi po troch tyzdnoch premiestnujem mlade altumy do vacsich nadrzi, priblizne 100 vacsich mladat do 430L alebo 200 mensich mladat do 720L. Je to nevyhnutne aby mladata mohli rast a aby sa im vyvinuli dlhe plutvy. Je takisto nevyhnutne aby sa zle vyvinute mladata utratili. Iba tak dokazem vychovat vysoko kvalitne ryby.
50%na vymena vody 2 krat tyzdenne je nevyhnutna aby hladina nutrientov zostala nizka.
Od stvrteho tyzdna zacinam krmit aj mrazenymi cyklopmi na ktore sa ryby po chvyli vahania pazravo vrhnu. Od piateho tyzdna ponukam aj mrazene artemie niekolko krat denne a od siesteho tyzdna aj mrazene koretry. Takto to robim az do 10teho tyzdna ked uz mlade ryby vacsinou dosiahnu predajnu velkost 8 – 10cm.
Mlade ryby chovam vo vodovodnej vode s pH 7,5, uhlicitanovou tvrdostou 4 KH , el. vodivostou 280uS/cm a teplotou 28 stupnov Celsia. Hlbka nadrze 60 – 70 cm je nevyhnutna aby sa zabezpecil optimalny rast s nadhernymi dlhymi plutvami, samozrejme spolu z pravidelnou vymenou vody a krmenim niekolko krat za den. Takymto sposobom mozu mlade altumy dosiahnut vysku 20cm za 6 mesiacov a 30cm po 12tich mesiacoch. Plne vyvinuty jedinec moze dosiahnut vysku az 40cm po 36tich mesiacoch.
Jedince P.altum z odchytu z Rio Inirida a Rio Atabapo sa mi taktiez podarilo ‘presvedcit’ aby sa vytreli. Stalo sa tak vo vode parametrami podobnej tej ktoru som pouzil pre jedince z odchovu zo ‘Siegrist linie’. Vyvoj ikier sa ukazal byt velmi problematicky z jedincami z odchytu. Uspech sa dostavil az pri tretom vytierani este vacsou optimalizaciou kvality vody. Potom som uz bol schopny odchovat velke mnozstvo.
Ryby z odchytu sa uz teraz vytieraju pravidelne a vysledky sa zlepsuju. Chov tychto ryb vyzaduje vela casu a trpezlivosti. Dufam ze tento clanok a prilozene fotografie povzbudia vsetkych akvaristov do chovu tychto uzasnych okrasnych ryb. Fakt ze jedince z odchovu su uz k dispozicii robi chov tychto ryb jednoduchsi ako by to bolo z rybami z odchytu.
Dalsie fotky a videa sa daju najst na mojej stranke http://www.skalarezucht.de.
Neexistuje vela priestoru, len male akvaria:-).
Wabluska
 
Príspevky: 54
Registrovaný: 06 Sep 2014, 08:59
Bydlisko: Kosice

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod stiff » 27 Jan 2015, 12:40

Super článok, po dlhšej dobe som si prečítal niečo jedným dychom.. :mrgreen: Diiiiik ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 24 Aug 2015, 20:14

už som to vzdal, ani som ich už nezháńal a nakoniec to nejak vyšlo samo ...

DSC_2393 (kopie).jpg


DSC_2391 (kopie).jpg


4x Forkelové odchovy zo Siegristovej línie :D :D :D :D
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod stiff » 30 Aug 2015, 15:26

Vyzerajú naozaj veľmi dobre, nech ti rastú....a nech z toho budú 2 páry!!! :mrgreen: ;)
http://www.stiffcichlids.eu - i´m cichlid positive maniac patient 8-)
Obrázok užívateľa
stiff
 
Príspevky: 707
Registrovaný: 02 Sep 2014, 19:35
Bydlisko: Humenné

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Belial » 30 Aug 2015, 17:10

Gratulujem. Nech sa im darí.
Žiadna nádrž nieje dosť veľká...
Obrázok užívateľa
Belial
 
Príspevky: 350
Registrovaný: 03 Sep 2014, 13:10
Bydlisko: Handlová

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 30 Aug 2015, 19:16

diki chlapy, mame pred sebou ešte kopu času kým s toho bude parádny altum, zatial to sú ako si raz povedal Stiff take pavúčiky.
Strašne krehko to teraz pôsobí, ani neonku by som k tomu momentálne do nádrže nedával :D
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod kvietik » 11 Sep 2015, 21:28

tu sú kamošove-(včera som bol na navšteve a skusil odfotiť), tiež od Forkela. Ak sa nemýlim, tak by to mali byť súrodenci tých čo máš ty Aquarista, teda ak si bral tie 4 kusy z BJ
Prílohy
DSC_0016up.JPG
DSC_0067up.JPG
DSC_0014up.JPG
Obrázok užívateľa
kvietik
 
Príspevky: 1865
Registrovaný: 06 Sep 2014, 11:13
Bydlisko: Bardejov

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 12 Sep 2015, 06:52

ano, mám ich z BJ takže súrodenci
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 27 Sep 2015, 17:26

DSC_2380 (kopie).jpg

DSC_2379 (kopie).jpg

DSC_2381 (kopie).jpg

DSC_2376 (kopie).jpg

DSC_2375 (kopie).jpg
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Pterophyllum altum

Neprečítaný príspevokod Janek » 27 Sep 2015, 17:28

Chlape to je nádhery co sem vkládáš, i do jiných vláken, tichá závist, rostou parádně a doufám že se budou dařit.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

PredchádzajúciĎalší

Späť na Discus, Pterophyllum

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Seznam [Bot] a 2 hostia