Polypterus endlicheri

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Janek » 28 Nov 2015, 14:30

V akváriích se mi objevily nové 3 příšerky, tak jim tady založím kartu ať si je nesyslím jen pro sebe a můžu sem tam přihodit info o vývoji.
IMG_3350.jpg

Rod Polypterus považuji za jede z vůbec nejzajímavějších mezi rybami. Jsou to prostě dinosauři a samotnému mi evokují dojem jako kdyby se kdysi dávno evolučně rozhodli že vylezou z vody, ale někde na půl cesty vývojem si to zase rozmyslely :) Jejich schopnost příjmat atmosferický kyslík, vylézání z vody, ploutve koncipované jako osvalené končetiny/násadce zakončené samotnou ploutví, způsob pohybu, postavení a tvar tlamy, kosočtverečné tuhé šupiny, to vše připomíná spíš ještěra než rybu.

Jsou úžasně interaktivní, člověk přijde k akváriu a ryby okamžitě otáčí hlavy k místě dění, jsem si jistý že pujdou naučit na krmení z ruky, při jejich dlouhověkosti a inteligenci to jít musí. Zvládnou se v pohodě dožít 20 a více let, měly by růst celkem pomalu, ale v menších velikostech si myslim že budou růst pěkně.

Opravdový hec je pokusit se tyto ryby rozmnožit, což se dá, ale je to běh na hodně dlouhou trať. Zrovna endlicheri je množitelsky celkem ochotný, ale vlastně téměř nikdo zatím nesesumarizoval a nevysledoval podměty vedoucí ke tření. Takže ve výsledku dochází k tření spíš spontálně, někomu při pohybech s chemismem vody, jinému zase bez blbnutí s vodou.
Důležité je ale pouze jedno kritérium, a to čas. Pohlavní dospělost bichirů nastává mezi 5-8 rokem věku, což opravdu není málo když člověk pracuje od mimin.
Není vyjímkou ani to že po prvním tření např 8mi letých kusů může klidně následovat i několik let dlouhá pauza, než se ryby zase rozhoupou. Což asi může být opravdu opravdu o nervy ...

Já už dlouho pokukukoval po nějakém tom mláděti, nejvíce mě zaujal právě endlicheri, pro svůj obrovský vzrůst a nejprehistoričtější vhled.
Nakonec jsem ale natrefil 3 kusy které jsem prostě musel mít pohromadě, takže piplám drobečky o velikosti 12,12 a 10,5 cm. Každý s jinou kresbou, každý je unikát.
IMG_3342.jpg

IMG_3336.jpg

IMG_3334.jpg

Přemýšlel jsem i o podmínkách které vyžadují a za předpokladu že by povahovně vycházeli jsem usoudil, že je to vlastně téměř ideální ryba k trnuchám, ale na to by mě zajímal i váš názor.
Pokud by se totiž našel dostatečně velký bichir, nevidím žádnou jinou podmínku chovu kterou by nepotřebovaly trnuchy. Stejná strava, v teplotách kolem 30 si bichiři vyloženě libují, dlouhověkost, dravost, tendence vylézat z nádrží .... no posuďte sami,
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Aquarista » 28 Nov 2015, 17:53

Držím palce, budem sledovať ako ti to bude prosperovať.
Tiež mi ich pred nedávnom núkali, ale je to afrika preto som tomu nakoniec odolal.
Podľa foto to musia byť nadnerné "ryby" keď to vyrastie :D
Už sa teším na tvoje príspevky, ako budú väčšie a väčšie a väčšie ...
Obrázok užívateľa
Aquarista
 
Príspevky: 691
Registrovaný: 06 Sep 2014, 04:00
Bydlisko: Košice

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Janek » 28 Nov 2015, 21:07

Díky moc, taky se hrozně těším na vývoj a jak mě ty ryby budou překvapovat. Udivuje mě jak jsou adaptabilní. Žádné rozpaky kolem žrádla, vezmou vše co jim hodím a to hltavě. Momentálně si bichirci nacpali pupky nasekanými sardinkami a spokojené tráví.
Takže myslím, že to pujde dobře když takhle pěkně berou maso, dobře je nakrmit je potom hračka.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 29 Nov 2015, 16:49

Pěkný vodní dráčci :D .
V pátek jsem měl neplánovanou služebku v Pardubicích a to by byl hřích když tam jsem nepodívat se do Dříteče ....
Kdyby jsi chtěl k těmhle potvorám kamarády , tak tam mají Polypterus delhezi :twisted:
V pátek tam mám jet znova , p. Papík chce vzít na zkoušku 30 - 40ks H. deppii , tak ti dráčka když tak vezmu ;)

Nebo toho Hrotočelce ... ??? :D
Prílohy
M.e. 1.jpg
M.e. 2.jpg
P.delhezi 1.jpg
P.delhezi 2.jpg
P.delhezi 3.jpg
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Janek » 29 Nov 2015, 17:01

Delhezky měl Kalaba taky, ale já se rozhodl pro endli. Jak víš tak původně jsem si i říkal že bych vzal víc druhů po jednom kusu, ale nakonec mám jednotvárnou partu a tak mi to vyhovuje. Na ty hroťany jsem taky koukal posledně, jen byli ještě v karanténě. Ale už by se to stejně nevešlo :(
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 29 Nov 2015, 17:04

Hehe na tohle jsem teď narazil .... Kdyby tě tyhle mrchy chytli víc než je zdrávo můžeš se oblíknout a vybavit domácnost :D :mrgreen:

http://www.zazzle.co.uk/polypterus+gifts
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Janek » 29 Nov 2015, 17:38

COOL !!!!! :D :D :D
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Janek » 29 Nov 2015, 20:00

IMG_3423.jpg

IMG_3425.jpg
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Janek » 12 Dec 2015, 14:59

Jen malé info k udajnému pomalému růstu, samozřejmě se jedná o start, ale dnes mi při výměně vody zůstal v dekoraci jeden z těch dvou větších kusů, tak si lehnul hned vedle pravítka. Je u mě 14 dní a udělal za tu dobu 2 cm :D
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Polypterus endlicheri

Neprečítaný príspevokod Rostro » 12 Dec 2015, 15:22

Pekný tvoreček. Škoda, že nieje pôvodom z Ameriky.... už by plával aj u mňa ;)
Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom » Verejné akvárium v Dubnici nad Váhom - podpor akvárium svojim lajkom, alebo zdieľaním
I´m cichlid positive » www.cukrarenjanka.sk - https://www.facebook.com/cukraren.jankask 3370 L "natural" tank
Obrázok užívateľa
Rostro
 
Príspevky: 808
Obrázky: 0
Registrovaný: 01 Sep 2014, 19:23
Bydlisko: Dubnica nad Váhom

Ďalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: igor38 a 1 hosť