Platysilurus malarmo

Diskusia o rybách, chovaných spolu s cichlidami

Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod Janek » 07 Nov 2015, 22:52

Tak sem dám další ze svých obludek.
Nekteří jí znáte, mohli jste ji potkat v Dříteči, tam je prodávají jako cf. Peruanus (myslím že druhově nějaký Duopalatinus) a odtamtud pochází i ten můj ...
Ovšem, po dlouhém pídění po tom co to vlastně je, konzultacemi s odborníky jsem se dostal na jistotu k rodu Platysilurus, s tím že to bude buď malarmo nebo muscosus.
Jelikož je malarmo výrazně větší než muscosus, je to pro mě malarmo :D TAK MĚ PŘI TOM NECHTE A NEKAŽTE MI RADOST :D :D
Jinak pracovní označení má František.

Něco málo k chovu a chování.
Je to typický antenovec, nic moc oči, stopař, enormě dlouhé vousy, pokud jsou plně dorostlé, dosahují i trojnásobku délky těla. První třetina vousů je osifikovaná, tudíž tvrdší a mám dojem že jakmile přijde sumec k úrazu v této části, už vous nedoroste. Ovšem jakmile přijde o měkkou část vousu, je schopný dorůst i 4-5 cm vousu denně, pokud je v dobré vodě. Způsob dorůstání je hrozně zajímavý. Zprvu jsem se vždy lekl, že je něco špatně a vous se mu naopak rozpadá, ale opak by pravdou.
Pokud dochází k dorůstání, nejprve spustí z konce vousu tenoulinkou nitku, nepravidelnou, nevzhlednou a absolutně poddajnou co se týče proudění vody a pohybu, až časem dochází k tuhnutí, nabývání na tloušťce a nakonec přichází funkce.

Tento druh by se měl dorůstat menších rozměrů, muscosus se trochu šalamounsky popisuje do velikosti kolem 15-20 cm, zato malarmo by měl zvládnout i 70.

Jinak to není žádný stydlivý sumec, ve svě části akva je vidět jak se vlní celý den, ale do prostoru se nepouští, to teprve v noci.
Je hrozně neprůbojný při žrádle, poměrně vybíravý. U mě výjmečně kousne vločky, něco málo granulí, ale vesměs celé krmení stojí na koretře a patentkách.

Roste velice pomalu, pár cm za rok, ale to bych do kamene netesal, zatím mi ho vždy trochu někdo šikanoval a neměl ideální přístup k žrádlu, nicměně má můj kus momentálně 17 (bez vousů)
Přivezl jsem ho menšího než 14 cm, uplně jinak zbarveného, byl prakticky bez lesku jen pár puntíků. U mě patřičně vyzrál, zkrásněl :D
Prošel jsi snad všemi nádržemi a teď zažívá největší blahobyt, je sám s krunýřovci, krmení není problém, dokonce měkká voda a teplota 30 stupňů,však ono je to vidět na videu. Takže tak trochu čekám jak růstově zareaguje

Na konec moje doporučení: POKUD MÁTE HODNĚ ČASU, PENĚZ A TRPĚLIVOSTI, K TOMU SLABOST PRO DROBNĚJŠÍ ANTENOVCE, HURÁ DO DŘÍTEČE.

IMG_3194.jpg


A tady dnešní video jak to žere :D :D :D

https://youtu.be/VkiOrjPc9Qk
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod blegon » 08 Nov 2015, 08:43

Parádní popis suprový antény ;).
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod nhkg » 08 Nov 2015, 11:20

JJ, krásné Antény. Taky bych nějaké chtěl. Nevíš o nějakých sehnatelných do 450l akvária kromě Pimelodus pictus? Ideálně malé, neagresivní, ne moc žravé a hlavně co nejméně zalezlé.
V Dříteči jsem byl v létě a měli tam jen druhy co moc vyrostou.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod Janek » 08 Nov 2015, 11:27

http://www.planetcatfish.com/common/spe ... ies_id=428 .... bude to u tebe tak na pomezní velikosti, bude to chtít tak 3 kusy ale jsou to strašně super ryby.
V Dříteči je momentálně mají, žádná levnota, ale stojí to za to
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod nhkg » 08 Nov 2015, 11:46

Cena by mě netrápila, ale ta velikost :(
Jsi si jistý, že František není Platysilurus mucosus ? 1 kus Antény co vyroste na 20cm by byl pro mě ideální. Pokud by rostl pomalu jak ten tvůj, tak ba ani nevadilo, kdyby přerostl. Po pár letech bych mu našel nový domov.
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod Janek » 08 Nov 2015, 11:58

Muscosus se taky bude dorůstat kolem 30-40, jen to není učebnicově určené, proto se radši označuje pod velikostí co jsme psal ... jinak i kdyby to byl malarmo, není problém, rostou pomalu a jak říkáš, časem by šel dál. Oni to jsou takoví váhavci pomalí, takže ani při 30 cm by nebyl jako pěst na oko v tvém menším akva ... Zásadní problem u něj ale vidím v té stydlivosti, jakmile si oblíbí místo kam nevidíš, tak je šlus. To se ti u ornátů nestane. A neboj i ornati nerostou zas tak rychle.
Pokud chceš opravdu aktivní rybu, tak to františek není moc pro tebe protože pod cichlidama se prostě moc nevystavujou.
Jo sehnat menší pěknou anténu je problém, sám jsem se s tím potrápil dost.
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod nhkg » 10 Nov 2015, 10:42

Teď jsem si všiml, že mají Františka v nabídce v Bráníku pod názvem Duopalatinus peruanus anténovec peruánský za 1600Kč. U mě by se mu asi moc nelíbilo, Satanoperky dost vyrostou a moje L204 jsou s věkem čím dál víc hašteřivé.
Mají tam i pěkné Brachyrhamdia meesi anténovka Meesova, ale ti by asi byli furt zalezlí a vylezli jen vyžrat všechno žrádlo při krmení.
Ty Ornatusy piřídím snad někdy v budoucnosti, až se přestěhuju někam, kde strop unese pořádné akvárium. Leda že bych sehnal malinké kousky...
Obrázok užívateľa
nhkg
 
Príspevky: 919
Registrovaný: 08 Júl 2015, 12:50
Bydlisko: Ostrava

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod Janek » 11 Jún 2016, 11:26

Dneska jsem dělal inventuru výkrmny a při té příležitosti jsem si natočil a pořádně prohlédl Františka, měl jsem podezření že díky spolubydlícím kteří ho naučili žrát grundle začal růst a změnil se v pěknou rybu, ale co jsem objevil v síti :shock: :shock: to jsem vážně nečekal.
Tak jsem natočil video ve stejné nádobě jako 19.4.2015 kdy jsem si ho přivezl jako prcka.
Tak se tu dmu pýchou jaký mám super sumčisko, i když jsem nedávno rozmýšlel jestli ho nepošlu do světa, protože s tím jak zůstával malý, by nikdy nemohl do dvoumetrovky. Dnes mě přesdvědčil a vzal mi veškerý vítr z plachet.
Asi si říkáte že tu píšu jak kdybych nevěděl co mám doma za rybu, ale ono to tak vážně i je. Výkrmné akva mám zasunuté na kolmo mezi skříň a dvoumetrovku, takže více jak polovina akva je z dohledu, tam jsou filtry a technika, přesně takové to místo které si sumec vybere a do okolí se vydávat nemusí :D Takže když pak výjmečně vyrazí na obhlídku, je to jak setkání po letech :D

A říkejte si co chcete, ale má to svoje kouzlo, když ryba na pár měsíců zaleze a pak se vrátí uplně jiná, krásná, větší, mohutná a zdravá. Pro mě je to zajímavější než kde jaké permanentně ve středu nádrže vystavující se ryby.

19.4.2015- natočeno po vyndání z pytle


Dnešní



A jako poslední poselství k dnešnímu přispěvku.... Rybožravým rybám patří do huby ryba, né granule, né breberky, RYBA !!! Kdo to těm sumcům a dravcům nedopřeje, nemá rozum. Frnatišek je jen důkaz, půl roku se velikostně nehnul, ale jen co přišel mezi ostatní antény u kterých měl mnohem lepší přístup k masu a viděl že to žerou, zvládl narůst, jak už jsem nikdy nevěřil že naroste a věřím že přestat nehodlá. Hawk 8-)
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod blegon » 11 Jún 2016, 14:45

Masakr! :shock:
Nehorázná proměna.
Je vidět že už je to kus ryby.
Ondra
Obrázok užívateľa
blegon
 
Príspevky: 2207
Registrovaný: 14 Sep 2014, 12:21
Bydlisko: Přelouč

Re: Platysilurus malarmo

Neprečítaný príspevokod Janek » 11 Jún 2016, 15:10

Kdybys jen viděl jak je nádhernej, smrdí mi to samochválou když to mám psát o své rybě, ale je to jeden z nejhezčích sumců co jsem viděl, na videu to zdaleka nevynikne.
Doufám že povalí dál a bude semnou kámošit ještě pár let, protože jestli ještě uzraje, bude to TOP
Nádherně nabral svaly, tlama se mu změnila a ten kovově lesklý podklad s černými puntíky .... ááááá :D :D

Však se mrkni
IMG_5329.jpg
Janek
 
Príspevky: 594
Registrovaný: 19 Júl 2015, 10:30

Ďalší

Späť na Arowany, sumce, raje a iné

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť