Kŕmenie živou a neživou potravou

Všetko čo vás zaujíma o portáli CichlidKlub.sk, zmeny, informácie, nápady a pod.

Kŕmenie živou a neživou potravou

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 26 Jan 2021, 14:44

Miroslav S. píše:Ahojte,
Chovám Cichlidy už nejaký ten rok konkrétne Tropheusy.
Už ako deťa ma fascinovali väčšie druhy cichlíd. A tak som sa rozhodol že je čas na zmenu.
Neodolal som a z obchodu u nás som si doniesol domov 4ks Andinoacara pulcher a 6ks Thorichthys meeki. Dnes mi majú ešte doraziť ešte 4ks Astronotus Ocellatus a 4ks Cichlasoma salvini.
Viem je to pomiešaná severná, stredná a južná Amerika ale mám to pre radosť a verím že nie som jediný.
Všetky sú veľké cca 6cm keďže mi záleží na tom (myslím že je to dôležité) aby si na seba zvykli a rástli spolu. Preto som si kúpil takýchto prckov.
To len tak na okraj a vysvetlenie prečo som založil túto tému.
No ale k veci
Päť rokov mi v akvárku plávali Tropheusy, jasné že som im doprial mrazenú potravu ako cyklopy a artémiu.
Iné som radšej neriskoval vzhľadom na ich tráviaci systém a náchylnosť na bloat.
Čítal som o kŕmení Amerických veľkých cichlíd dážďovkami, múčnymi červami a aj hmyzom napr. cvrčkami. Tak a dostal som sa konečne k veci.
Potrebujem poradiť kde zohnať živé dážďovky, je mi jasné že môžem po daždi večer behať po sídlisku s baterkou a zbierať "červíky" ako som čítal niekde na nete. Myslím že túto možnosť vzhladom na svoj vek a pohodlnosť radšej vynechám. Zistil som tiež že sú rôzne druhy a za rôzne ceny. Taktiež by som vám bol vďačný za tip ako ich pred skrmovaním čistiť a či ich je potom poprípade vhodné mraziť na horšie časy.
Ďalšia vec ktorá ma zaujíma sú živé múčne červy, aké s ich skrmovaním máte skúsenosti a či sú vobec vhodné pre akvarijné ryby a v neposlednej rade bezpečné zo zdravotného hľadiska (nerád by som si totiž zavliekol do akva nejaké choroby)
No a na záver by ma zaujímal hmyz, napr. cvrčky zrejme sa budú dať ľahko zohnať v akvaristických predajniach ale je tu to ALE - o Ocellátusoch som sa dozvedel že sa im môže spestrovať strava hmyzom. Sú podľa vás naozaj vhodné ako potrava pre ne ? Zachytil som tiež že sa dajú kúpiť aj sušené, sú tiež vhodné v takomto stave pre ryby?
A aké druhy potravy pre moje ryby samozrejme okrem granulovanej ktorú tiež skrmujem (Hikari,Tropical,Dainichi) by ste mi doporučili?
Za rady a skúsenosti vám budem naozaj veľmi vďačný a verím že nie len ja ;)
Naposledy upravil Juraj1973 dňa 26 Jan 2021, 14:48, celkovo upravené 1
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: Krmenie

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 26 Jan 2021, 15:03

Chcem sa sa touto cestou ospravedlniť Mirkovi, ..konečne sa mi ho podarilo prehovoriť aby prezentoval pripadne svoje otázky verejne na fóre, on tak aj urobil, len sa celkom netrafil do témy, no pri presune sa nám to podarilo nejako vymazať. Tak ešte raz sa ospravedlňujem a vyššie zverejňujem pôvodnú otázku od Mirka. Takže skúste mu prípadne poradiť tiež ..

Čo sa kŕmenia týka, ja konkrétne asi nebudem dobrý radca, lebo po určitých zlých skúsenostiach s inou ako suchou stravou, preferujem iba výlučne suchú.. rozmanitú ( 5 druhov) ale suchú .. ale kopec ľudí tu kŕmi všeličím , mrazeným živým, položivým .. ( Paloi aj zbytkami z kuchyne) a funguje to a sú spokojní..

zmesku rýb čo si navrhol, nie je až taká tragická si ja osobne myslím, otázka je do akého veľkého akvária .. ..len tu by som už túto tému odľahčil tým, keby si si založil čisto tému na svoje akvárium v sekcii vase-nadrze/ , konkrétne pre založenie novej témy, klikni semhttp://cichlidklub.sk/f/posting.php?mode=post&f=35
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: Krmenie

Neprečítaný príspevokod head66y6 » 26 Jan 2021, 16:03

Mirkovi se omlouvám hlavně já.
Při přesunu jeho dotazu do správného téma, jsem trochu zazmatkoval a jeho zprávu nechtěně smazal.
Ďurimu děkuji za napravení mojí chyby ;)
Obrázok užívateľa
head66y6
 
Príspevky: 2846
Registrovaný: 06 Sep 2014, 21:34

Re: Krmenie

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 26 Jan 2021, 20:07

Pokojne ma môžete oslovovať Miroslav, škoda že ste po premazaní nenapísali pôvodný názov témy- Kŕmenie živou a neživou potravou, bolo to podstatne výstižnejšie,originálnejšie a možno zaujímavejšie pre potencionálnych prispievateľov ;)
Ospravedlňujem sa za zle umiestnenú správu a čo sa týka prezentácie nádrže to nechám ma neskôr. Mňa by skôr zaujímalo aké majú skúsenosti iní s kŕmení živou a neživou potravou. Juraj ty si naznačil že si mal zlé skúsenosti s kŕmením živou a kŕmiš výhradne suchou. Aké si mal zlé skúsenosti a s čím?
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 215
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Krmenie

Neprečítaný príspevokod Jirka B. » 26 Jan 2021, 20:42

Moučnými červy krmím 1-2x týdně hypselecary, někteří se potopí a to si zobnou i geoši, kteří jinak z hladiny nesbírají. Kupuju ty menší červy, z větších je dost bordel , když je ryby žvýkají. Koncem léta a na podzim jim chytám kobylky a cvrčky, když už mají jateční váhu. Chce to trochu cviku, nejlíp to jde ráno nebo večer, když se ochlazuje. Dešťovky sbírám po dešti nebo vyreju na zahradě, dám do krabice s vlhkým pískem, tam se za pár dní vyčistí a vydrží cca měsíc, když jsou v chladnu. Ale bacha, rády zdrhaj. Jednou jsem pořádně nezavřel krabičku a škrábal jsem je suchy z obkladaček v koupelně. Do mrazáku bych je asi nedával, nikdy jsem jich nenasbíral tolik, co by za pár týdnů nesežraly. Nejlepší je sbírat v noci nebo brzo ráno, než je sezobou ptáci. Jinak se dají koupit u nás ve zverimexu, cca 10ks za 30kč. Občas jim dávám mražený největší kryl, má asi 2 cm, ale je z toho taky pěknej bordel, úplná mlha ve vodě. Koupil jsem dvě kila, ale už ho nevezmu. Žerou to jen některé ryby. Přemýšlel jsem o zakoupení UV pasti na hmyz, to by byl slušný přísun much a můr. Ale hypsely chci časem prodat a geoši z hladiny vůbec nesbírají. Sušený hmyz znám snad jen gammarus, to nikdy moje ryby nežraly.
Obrázok užívateľa
Jirka B.
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 11 Okt 2018, 21:12
Bydlisko: Jablonné v Podještčdí

Re: Krmenie

Neprečítaný príspevokod Juraj1973 » 26 Jan 2021, 21:51

Miroslav S. píše:Pokojne ma môžete oslovovať Miroslav, škoda že ste po premazaní nenapísali pôvodný názov témy- Kŕmenie živou a neživou potravou, bolo to podstatne výstižnejšie,originálnejšie a možno zaujímavejšie pre potencionálnych prispievateľov ;)
Ospravedlňujem sa za zle umiestnenú správu a čo sa týka prezentácie nádrže to nechám ma neskôr. Mňa by skôr zaujímalo aké majú skúsenosti iní s kŕmení živou a neživou potravou. Juraj ty si naznačil že si mal zlé skúsenosti s kŕmením živou a kŕmiš výhradne suchou. Aké si mal zlé skúsenosti a s čím?


Prepáč, k názvu témy som sa už nevedel dostať a nepamätal som si - opravené .. s oslovením som nesledoval nebodaj niečo posmešné, skorej som chcel niečo bezprostredné priateľské, ospravedlňujem sa ak to vyznelo inak

a čo sa týka kŕmenia.. no ako vždy keď sa mi po dlhom čase objavil problém v akváriu bolo to vždy po mrazenom krmive.. až som si raz povedal dosť a od vtedy som nemal dramatický problém (klop, klop) aj spoľahlivý zdroj som mal aj x kŕmení v pohode a potom nejaká blbá várka a problém.. čo sa týka iného živého spomínaného kŕmenia, asi to bude trochu o mojej lenivosti a pohodlnosti.. takže točím SAK mix /terta discus/ hikari pre cichlidy/ vločky sera a ešte jedny podlhovaste granulky JBL
..o druhom človeku si vždy treba myslieť len to najlepšie.. možno sa síce pri tom dožiť sklamania.. ..ale lepšie je byť sklamaný, ako nespravodlivý..
Obrázok užívateľa
Juraj1973
 
Príspevky: 695
Obrázky: 41
Registrovaný: 05 Sep 2014, 20:19
Bydlisko: kúsok od R1 pribina (exit čaradice)

Re: Krmenie

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 26 Jan 2021, 22:14

Jirka B. píše:Moučnými červy krmím 1-2x týdně hypselecary, někteří se potopí a to si zobnou i geoši, kteří jinak z hladiny nesbírají. Kupuju ty menší červy, z větších je dost bordel , když je ryby žvýkají. Koncem léta a na podzim jim chytám kobylky a cvrčky, když už mají jateční váhu. Chce to trochu cviku, nejlíp to jde ráno nebo večer, když se ochlazuje. Dešťovky sbírám po dešti nebo vyreju na zahradě, dám do krabice s vlhkým pískem, tam se za pár dní vyčistí a vydrží cca měsíc, když jsou v chladnu. Ale bacha, rády zdrhaj. Jednou jsem pořádně nezavřel krabičku a škrábal jsem je suchy z obkladaček v koupelně. Do mrazáku bych je asi nedával, nikdy jsem jich nenasbíral tolik, co by za pár týdnů nesežraly. Nejlepší je sbírat v noci nebo brzo ráno, než je sezobou ptáci. Jinak se dají koupit u nás ve zverimexu, cca 10ks za 30kč. Občas jim dávám mražený největší kryl, má asi 2 cm, ale je z toho taky pěknej bordel, úplná mlha ve vodě. Koupil jsem dvě kila, ale už ho nevezmu. Žerou to jen některé ryby. Přemýšlel jsem o zakoupení UV pasti na hmyz, to by byl slušný přísun much a můr. Ale hypsely chci časem prodat a geoši z hladiny vůbec nesbírají. Sušený hmyz znám snad jen gammarus, to nikdy moje ryby nežraly.


Super ďakujem Jirko za poznatky, s dážďovkami to budem možno riešiť nákupom a tie červy tiež asi vyskúšam len sa dosť obávam problémov so zavlečením chorôb
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 215
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Krmenie

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 26 Jan 2021, 22:24

Juraj1973 píše:Prepáč, k názvu témy som sa už nevedel dostať a nepamätal som si - opravené .. s oslovením som nesledoval nebodaj niečo posmešné, skorej som chcel niečo bezprostredné priateľské, ospravedlňujem sa ak to vyznelo inak

a čo sa týka kŕmenia.. no ako vždy keď sa mi po dlhom čase objavil problém v akváriu bolo to vždy po mrazenom krmive.. až som si raz povedal dosť a od vtedy som nemal dramatický problém (klop, klop) aj spoľahlivý zdroj som mal aj x kŕmení v pohode a potom nejaká blbá várka a problém.. čo sa týka iného živého spomínaného kŕmenia, asi to bude trochu o mojej lenivosti a pohodlnosti.. takže točím SAK mix /terta discus/ hikari pre cichlidy/ vločky sera a ešte jedny podlhovaste granulky JBL


V pohode Juraj veď sa nič hrozné nestalo
Trochu si ma vydesil s tým mrazeným, ono to asi fakt bude o tom šťastí na akú várku natrafíš ale akosi mám pocit že je to pre mäsožravce nevyhnutné aby dostávali aspoň akú takú biologickú bielkovinu. Chcem im dopriať čo najpestrejšiu stravu
Zaujíma ma docela to krmivo SAK už som o ňom čosi málo čítal ale neviem vlastne ako na tom je s kvalitou. Je tuším v takých väčších baleniach v sáčkoch a asi aj cenu má výhodnú
Popravde sa mi až tak nepozdáva ale možno sa mýlim, Ty máš s ním akú skúsenosť?
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 215
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Kŕmenie živou a neživou potravou

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 26 Jan 2021, 22:30

Jeden z nováčikov
Prílohy
20210126_214643.jpg
prcek asi 5cm
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 215
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Re: Kŕmenie živou a neživou potravou

Neprečítaný príspevokod Miroslav S. » 26 Jan 2021, 22:32

Druhý trochu menší vystrašený prcek
Prílohy
20210126_214215.jpg
asi 4cm
Obrázok užívateľa
Miroslav S.
 
Príspevky: 215
Registrovaný: 15 Jan 2021, 11:37
Bydlisko: Nitra

Ďalší

Späť na Otázky, odpovede a riešenie problémov

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron